Téměř čtyřicet zájemců si přišlo do klubovny v Beskydském divadle poslechnout informace o novinkách v dopravě a silničním provozu. Byli to lidé seniorského věku, pořadatelem akce byl zdejší spolek Být spolu aktivní.
Vítězslava Lebeděvová, předsedkyně spolku Být spolu aktivní: “Právě, že i ta naše generace je aktivnější než generace seniorů před námi. Aktivnější i v tom, že my všichni řídíme motorová vozidla a autoškoly jsme všichni dělali asi před padesáti a více lety a za tu dobu došlo samozřejmě ke změnám a my už v těch sedmdesáti a více letech neznáme ty novely zákona o silničním provozu. A to byl ten důvod, proč jsem oslovila policii, abychom tyto přednášky pro ty naše aktivní seniory pořádali, abychom se vyhnuli nějakým nepříjemnostem na silnicích, na přechodech, abychom byli připraveni jako mladá generace.”
účastníci přednášky:
“Řidičák jsem už dělal před padesáti lety, takže mě to určitě bude zajímat.”
“Jsem řidička, ale dlouho nevím o žádných změnách, takže doufám, že se novinky dovím, hlavně o tom bodovém systému.”
Darina Veselá, PČR ÚO Nový Jičín, oddělení prevence: “Obsahem dnešní besedy bude novelizace zákona o provozu na pozemních komunikacích, ke které došlo v roce 2024. Například, co se týká změn v bodovém systému nebo ohledně řidičského.”
Pavel Blahut, krajský koordinátor BESIP: “Provoz se nám zrychluje, pravidla se mění, ne zásadně, ale mění se, a mnoho řidičů třeba ani nemá ponětí, které novinky aktuálně platí. Snažíme se třeba připomenout i lékařské prohlídky, ty jsou sice zmiňovány, ale řidiči často neví, v kolika letech to přesně je. Snažíme se řidiče nabádat k tomu, ať jsou opatrní vůči sobě navzájem i vůči ostatním účastníkům, prostě snažíme se je podpořit v té jejich dobré vůli se něčemu novému přiučit.”
Policejní preventistka dále připomněla, že tato a podobná bezpečnostní témata jsou shrnuta ve videích, která lze shlédnout na policejním kanále na youtube.
Darina Veselá, PČR ÚO Nový Jičín, oddělení prevence: “Krajské ředitelství policie Moravskoslezského kraje má od roku 2020 preventivní projekt Poradce, policejní rádce pro bezpečný život. Jedná se o edukativní videa, celkem je jich 18 a některé z nich jsou věnovány přímo seniorům a jejich bezpečnosti v silničním provozu.”
Spolek Být spolu aktivní funguje zhruba dva roky. Pořádá taneční odpoledne v kavárně Praha, hraje pohádky pro děti a loni připravil oslavu Mezinárodního dne seniorů na nádvoří Žerotínského zámku. Už před časem zorganizoval také besedu na téma dědického řízení a plánuje další přednášku o bezpečnosti na sociálních sítích.