Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Noc divadel oživila i legendární projekt Bestiář

Nový Jičín |

Beskydské divadlo se poprvé zapojilo do celostátní akce Noc divadel. Jeho prostory ožily koncerty, výstavami a tvořivými dílnami. Vrátil se i legendární projekt Bestiář.

Noc divadel se v České republice konala po třinácté a letos s podtitulem „Sousedství“. Každé zapojené divadlo jej interpretovalo po svém, to Beskydské se proměnilo v pulzující centrum kultury, které návštěvníky zavedlo do různých prostor této budovy.

Jiří Močička, ředitel Beskydského divadla: “Dnes v Beskydském divadle probíhá historicky první Noc divadel, která bude jak pro dětské publikum, tak pro dospělé. Čekají nás záznamy inscenací Richard III. z Klicperova divadla, také dokument o inscenaci Bestiář v režii Radovana Lipuse, který bude přítomen, a potom inscenace Strach divadelního souboru UBAV.”

Program byl cílem na všechny věkové skupiny a vítány byly i děti už zhruba od čtyř let.

Jana Černá Nováková, marketingové oddělení, Beskydské divadlo: “Ty zveme na malou pohádku s názvem Já jsem strach, na divadelní tvořivé dílny a na bojovku, kdy se děti pohybují po stanovištích po celém divadle a plní jednoduché úkoly, hádanky, musí si postavit loutku, musí vidět dětské představení a na konci jim vznikne tajenka a když ji vyluští, tak dostanou sladkou odměnu.”
Jana Černá Nováková, marketingové oddělení, Beskydské divadlo: “Dětský návštěvník si tady projde foyer, balkon a dostane se až na vrátnici.”

Na jevišti se pak v rámci Noci divadel objevil i bývalý dlouholetý ředitel divadla Pavel Bártek, a to ve společnosti režiséra Radovana Lipuse. Společně uvedli dokument o projektu Bestiář, což je jedinečná inscenace, která vznikla před asi dvaceti lety právě pro Beskydské divadlo, a to i díky spolupráci Radovana Lipuse s dramaturgem Markem Pivovarem.

Pavel Bártek, bývalý ředitel Beskydského divadla: “Cílem toho projektu bylo obeznámit diváky s divadlem trochu jinak, než při běžné návštěvě představení. To znamená, nechat diváka vstoupit do míst, kam se nikdy nedostane, kam nikdy nepřijde, aby si uvědomil, kolik různých tajemství, zákoutí a různých příležitostí se v tom divadle skrývá, v divadle jako v budově, v divadle jako v žánru.”
Radovan Lipus, režisér: “Já jsem na novojičínské divadlo navázaný od jeho znovuotevření, protože jsme ho tady právě s Pavlem Bártkem a hercem Janem Fischerem slavnostně otevírali, takže jsem měl trošku na starosti ten program, takže mé kontakty a přátelství s Pavlem jsou dlouholeté. Potom se objevila možnost vytvořit inscenaci nebo takový projekt, který by využil tehdy zde působící spolek ToDivadlo. Takže jsme si s kolegou Markem Pivovarem, dramaturgem a autorem rozhodli, že to nebude klasická inscenace, ale že to bude projekt, který by byl zajímavý textově, takže jsme vycházeli z Fantastické zoologie Jorgeho Luise Borgese, špičkového argentinského spisovatele, myslitele a filosofa, a zároveň jsme vycházeli z netradičních nebo z nedivadelních prostor v tomto divadle, v této divadle. Ta inscenace vznikla velmi intenzivním způsobem, bydleli jsme tady, zkoušeli, zároveň se v té době šily kostýmy, vyráběly se dekorace a všechno to vzniklo v intenzivním procesu takového workshopu.”

    Ocenit tento specifický projekty mohli návštěvníci Noci divadel právě i díky tehdy natočenému dokumentu, který mohli shlédnout. Celý program pak ukončily večerní koncerty v kavárně Múza, vystoupil písničkář Tom Strom a folk punkový muzikant Jakub Tichý.

    Nahlásit chybu


    K tématu

    Novojičínská Noc divadel o pravdě a lži se zrádkyní Miou

    1. dubna 2026 13:50 | Nový Jičín | Petra Dorazilová

    Beskydské divadlo v Novém Jičíně se zapojilo do celostátní akce Noc divadel. Letošní ročník nesl podtitul “Pravda, absurdita, odvaha” jako pocta Václavu Havlovi. Toto téma podpořila beseda s kriminalistkou, respektive vítězkou hry Zrádci - Miou.

    Noc v Beskydském divadle byla o pravdě, absurditě a odvaze

    5. dubna 2026 8:24 | Nový Jičín | Petra Dorazilová

    Beskydské divadlo se podruhé zapojilo do celostátní akce Noc divadel. Letošní ročník nesl podtitul “Pravda, absurdita, odvaha” jako pocta Václavu Havlovi. Toto téma podpořila beseda s kriminalistkou, respektive vítězkou hry Zrádci - Miou.

    Nový Jičín ocenil lidi, kteří dělají městu dobré jméno

    16. dubna 2025 10:50 | Nový Jičín | Petra Dorazilová

    Nový Jičín vyhlásil osobnosti města za rok 2024. Stalo se tak letos poprvé podle nových pravidel. Také slavnostní ceremoniál měl jinou režii, odehrál se v Beskydském divadle.


    Policisté budou měřit na 57 místech v Moravskoslezském kraji

    Včera 15:01 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

    Ve středu by si měli všichni řidiči dát pozor na maximální povolenou rychlost. Policisté v celé zemi se totiž opět zapojí do akce Speed Marathon. V Moravskoslezském kraji se bude měřit na 57 místech. Ta vychází z návrhů lidí, kteří je označili jako riziková.

    Karviná pokračuje v proměně veřejných míst

    Včera 17:20 | Karviná | Anna Břenková

    Zvelebování veřejných míst v Karviné nekončí. Město navazuje na opravy z loňska a tentokrát se zaměřuje na okolí kina Centrum. Rozbahněnou pěšinu tam nahradí nová zeleň.

    Tragická nehoda v Hlučíně. Řidička skútru zemřela po střetu s osobním autem

    Včera 14:37, vydáno včera 12:40 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

    Jela po hlavní a nedostala přednost. Následoval doslova čelní náraz do osobního auta, které odbočovalo vlevo. Pro ženu na skútru byl bohužel smrtelný. I když záchranáři o její život bojovali na místě dlouhé desítky minut.

    Technické obory lákají, hlavně ty s maturitou

    Včera 10:32 | Frýdek-Místek | Tomáš Tikal

    Střední školy v MS kraji žijí v těchto dnech nejen maturitami, ale také přijímacími zkouškami. My jsme natáčeli na Střední odborné škole ve Frýdku-Místku, která nabízí kromě učebních oborů i čtyři obory maturitní.

    Richard Vereš byl zvolen do významné funkce v Radě Evropy. Vzrostl tím vliv Česka

    Starosta Slezské Ostravy Richard Vereš uspěl na evropské scéně. Byl zvolen viceprezidentem Kongresu místních a regionálních samospráv Rady Evropy, jedné z klíčových institucí tohoto orgánu. Jde nejen o významné ocenění jeho práce, ale i posílení pozice Česka v Evropě.

    Rizikové místo nahradí bezpečnější řešení. V Krásném Poli začala stavba nové okružní křižovatky

    13. dubna 2026 10:11 | Ostrava-město | Yvona Fajtová

    V Krásném Poli na křížení ulic Opavská a Družební začala stavba nové okružní křižovatky. Ta nahradí nepřehledné rizikové místo. Řidiče čekají zhruba dva a půl měsíce komplikace v podobě úplné uzavírky.

    Fulnek se opět zapojil do akce Ukliďme Česko, dobrovolníci vysbírali 1550 kilogramů odpadu

    13. dubna 2026 19:30 | Fulnek | Michal Slonina

    Fulnek se koncem března i tentokrát zapojil do dobrovolnické akce Ukliďme Česko. Rukavice a odpadkové pytle si mohli občané vyzvednout v areálu Technických služeb. Ruku k dílu přidali i zástupci města.

    Být policistou na zkoušku si vyzkoušeli středoškoláci v rámci náborové akce PČR

    13. dubna 2026 19:07 | Bruntál | Karel Soukop

    Náborová akce Policistou na zkoušku byla pro studenty v Bruntále nejen užitečnou informací, ale také prověrkou jejich sil a schopností, stát se součástí Policie ČR. Policisté přijeli do školy s prezentací své práce, svého vybavení i ukázkami činnosti.

    Studénka má držitele českého sběratelského rekordu

    Včera 8:59 | Studénka | Petra Dorazilová

    Jaroslav Holub ze Studénky je držitelem českého rekordu za největší sbírku vlaječek. Doma jich má vystaveno více než 6 tisíc 600. Výjimečnost jeho kolekce potvrdil certifikát Agentury Dobrý den

    Oderské Tošovice se dočkají nového vodovodu, druhá etapa se dokončí do léta

    13. dubna 2026 19:00 | Odry | Michal Slonina

    Významná investiční akce se v Odrách týká místní části Tošovice. Občané se tu konečně dočkají nového vodovodu. Část už je hotová a stavební práce pokračují.

    Zametače jsou v ulicích, začal rajonový úklid města

    Včera 16:37 | Nový Jičín | Petra Dorazilová

    Technické služby se pustily do jarního úklidu města. Čistící stroje vyjíždějí do ulic ve čtvrtky a pátky. Pracovníci občany nabádají, aby sledovali dopravní značení a neparkovali v lokalitách úklidu.

    Na Kryla vzpomněli písničkami a besedou o knize

    Včera 11:20 | Nový Jičín | Petra Dorazilová

    Novojičínští připomněli výročí narození Karla Kryla. Významného básníka a písničkáře uctili u jeho pamětní desky v Janáčkových sadech a besedou v evangelické modlitebně.

    Ve městě rozkvétá Novojičínský dukát

    13. dubna 2026 15:39 | Nový Jičín | Petra Dorazilová

    Nový Jičín má svou vlastní květinovou směs. Vysázena je v parku za Beskydským divadlem a jmenuje se Novojičínský dukát. Pokřtěna bude v rámci celostátní akce - Jarní slavnosti cibulovin.

    Nový Jičín má svůj kvetoucí dukát a připravuje slavnost

    13. dubna 2026 9:10 | Nový Jičín | Petra Dorazilová

    Nový Jičín má svou vlastní květinovou směs. Vysázena je v parku za Beskydským divadlem a jmenuje se Novojičínský dukát. Pokřtěna bude v rámci celostátní akce - Jarní slavnosti cibulovin.

    Novojičínská Archa pomáhá lidem vymanit se z péče a postarat se sami o sebe

    13. dubna 2026 9:00 | Nový Jičín | Petra Dorazilová

    Chráněné bydlení Archa v Novém Jičíně oslavilo 15 let. Tato služba Slezské diakonie je místem podpory pro lidi, kteří potřebují pomoc při zvládání každodenního života, ale zároveň chtějí žít co nejvíce samostatně.

    Výstava ukazuje, jak deset let funguje Zdravé město

    13. dubna 2026 8:33 | Nový Jičín | Petra Dorazilová

    Nový Jičín vyhodnotil deset let fungování v síti Zdravých měst. Stalo se tak prostřednictvím výstavy, která byla instalována ve vestibulu radnice.

    Noc divadel oživila i legendární projekt Bestiář
    Vydáno 3. dubna 2025 8:40, Nový Jičín, Petra Dorazilová
    Beskydské divadlo se poprvé zapojilo do celostátní akce Noc divadel. Jeho prostory ožily koncerty, výstavami a tvořivými dílnami. Vrátil se i legendární projekt Bestiář.

    Noc divadel se v České republice konala po třinácté a letos s podtitulem „Sousedství“. Každé zapojené divadlo jej interpretovalo po svém, to Beskydské se proměnilo v pulzující centrum kultury, které návštěvníky zavedlo do různých prostor této budovy.

    Jiří Močička, ředitel Beskydského divadla: “Dnes v Beskydském divadle probíhá historicky první Noc divadel, která bude jak pro dětské publikum, tak pro dospělé. Čekají nás záznamy inscenací Richard III. z Klicperova divadla, také dokument o inscenaci Bestiář v režii Radovana Lipuse, který bude přítomen, a potom inscenace Strach divadelního souboru UBAV.”

    Program byl cílem na všechny věkové skupiny a vítány byly i děti už zhruba od čtyř let.

    Jana Černá Nováková, marketingové oddělení, Beskydské divadlo: “Ty zveme na malou pohádku s názvem Já jsem strach, na divadelní tvořivé dílny a na bojovku, kdy se děti pohybují po stanovištích po celém divadle a plní jednoduché úkoly, hádanky, musí si postavit loutku, musí vidět dětské představení a na konci jim vznikne tajenka a když ji vyluští, tak dostanou sladkou odměnu.”
    Jana Černá Nováková, marketingové oddělení, Beskydské divadlo: “Dětský návštěvník si tady projde foyer, balkon a dostane se až na vrátnici.”

    Na jevišti se pak v rámci Noci divadel objevil i bývalý dlouholetý ředitel divadla Pavel Bártek, a to ve společnosti režiséra Radovana Lipuse. Společně uvedli dokument o projektu Bestiář, což je jedinečná inscenace, která vznikla před asi dvaceti lety právě pro Beskydské divadlo, a to i díky spolupráci Radovana Lipuse s dramaturgem Markem Pivovarem.

    Pavel Bártek, bývalý ředitel Beskydského divadla: “Cílem toho projektu bylo obeznámit diváky s divadlem trochu jinak, než při běžné návštěvě představení. To znamená, nechat diváka vstoupit do míst, kam se nikdy nedostane, kam nikdy nepřijde, aby si uvědomil, kolik různých tajemství, zákoutí a různých příležitostí se v tom divadle skrývá, v divadle jako v budově, v divadle jako v žánru.”
    Radovan Lipus, režisér: “Já jsem na novojičínské divadlo navázaný od jeho znovuotevření, protože jsme ho tady právě s Pavlem Bártkem a hercem Janem Fischerem slavnostně otevírali, takže jsem měl trošku na starosti ten program, takže mé kontakty a přátelství s Pavlem jsou dlouholeté. Potom se objevila možnost vytvořit inscenaci nebo takový projekt, který by využil tehdy zde působící spolek ToDivadlo. Takže jsme si s kolegou Markem Pivovarem, dramaturgem a autorem rozhodli, že to nebude klasická inscenace, ale že to bude projekt, který by byl zajímavý textově, takže jsme vycházeli z Fantastické zoologie Jorgeho Luise Borgese, špičkového argentinského spisovatele, myslitele a filosofa, a zároveň jsme vycházeli z netradičních nebo z nedivadelních prostor v tomto divadle, v této divadle. Ta inscenace vznikla velmi intenzivním způsobem, bydleli jsme tady, zkoušeli, zároveň se v té době šily kostýmy, vyráběly se dekorace a všechno to vzniklo v intenzivním procesu takového workshopu.”

      Ocenit tento specifický projekty mohli návštěvníci Noci divadel právě i díky tehdy natočenému dokumentu, který mohli shlédnout. Celý program pak ukončily večerní koncerty v kavárně Múza, vystoupil písničkář Tom Strom a folk punkový muzikant Jakub Tichý.

      Zdroj: https://polar.cz/zpravy/novojicinsko/novy-jicin/11000048036/noc-divadel-ozivila-i-legendarni-projekt-bestiar