Běžecký závod na 7, 5 kilometru, který byl odstartován na Skalkách, je de facto jednou z etap celoživotního maratonu rodičů šestiletého Šimonka. Ten se narodil se vzácnou vážnou metabolickou nemocí, Lesch Nyhanovým syndromem.
Lucie Hanzelková, matka Šimonka: “My bychom rádi v letošním roce pokořili sto běžců, což se doufám podaří, ale našim cílem je zvyšovat i to povědomí o tom onemocnění a vůbec jsme rádi, že lidé přijdou a jsou ochotni si to zaběhnout.”
Benefiční akce Krok za Šimonka se konala 4. rokem. Druhým rokem byl běh pojat i jako závod složek integrovaného záchranného systému a poprvé byl i zařazen do Lašské běžecké ligy.
Tomáš Kvíčala, účastník běhu, vedoucí ÚO Nový Jičín, Policie ČR: “Za prvé jsme tady přišli podpořit Šimonka, aby mohl mít nějakou kvalitní rehabilitaci, a mohl jít dál do toho života společenského. Za druhé jsme si tady přišli zabojovat, zaběhat a chceme obhájit pohár IZS.”
Petr Adamus, ředitel ÚO HZS Nový Jičín: “Přišli jsme podpořit tuto akci, letos nás běží osm. I lidí, kteří přišli z veřejnosti, tak je to chvályhodné,”
účastníci běhu:
“Je to hezká myšlenka podpořit Šimonka sportovní aktivitou a setkat se tady ve společnosti dobrých lidí.”
“Byl jsem u prvního ročníku, líbí se mi tady, je to správná věc a měla by se podpořit.”
“Jsem tady podruhé. Líbí se mi trať, je to dobře zorganizované, je to pro dobrou věc a letos to zařadili i do Lašské běžecké ligy, takže je více důvodů, proč tady jsem."
Vítězem hlavního závodu se stal ultramaratonec Tomáš Štverák, absolvent jednoho z nejtěžších horských závodů na světě v délce 330 kilometrů a čerstvý mistr České republiky v běhu na 100 kilometrů.
Tomáš Štverák, vítěz běhu: “Loni mě organizátoři v čele s tatínkem Šimonka Lukášem oslovili, jestli bych nechtěl přijít podpořit a běhat tady, takže loni jsem byl poprvé a letos, když mi zavolal. tak jsem věděl, že když budu moci, že půjdu zase. takže jsem si to zařídil a jsem rád, že mohu alespoň takto podpořit.”
Výtěžek z akce putuje především na pokrytí rehabilitací, které musí Šimonek pravidelně absolvovat.
Lucie Hanzelková, matka Šimonka: “To nejpodstatnější jsou rehabilitace, to je alfou a omegou všeho, takže Šimonek třikrát týdně absolvuje rehabilitace. Ty jsou nezbytné pro jeho rozvoj tak, abychom mohli zachovat jeho zdravotní stav, a potom budou nutné finanční prostředky na léčbu, která bude, doufejme, pokračovat.”
Lucie Hanzelková, matka Šimonka: “Je to onemocnění ojedinělé, takže pořád bojujeme, ale myslím si, že se blížíme ke konci, takže doufáme, že genová terapie by mohla vyjít.”
Charitativní akce pak pokračovala běžeckým závodem rodin s dětmi a doprovodnými aktivitami, kromě ukázek policie a hasičů tu byli také zdravotníci novojičínské nemocnice, program připravilo třeba i rodinné centrum Mozaika, Didi dětský svět, zdejší modeláři, včelaři a další organizace, kterým není osud Šimonka lhostejný.