Tady hned na začátku týdne otevřeli nově zrekonstruovanou noclehárnu. K dispozici mají kapacitu dvanácti lůžek.
Marcel Brož, ředitel Charity Nový Jičín: "Ten náš záměr na začátku roku byl, aby ten člověk, který tady přijde, tak aby o něj bylo postaráno komplexně. A touto noclehárnou se nám to nějakým způsobem podařilo. To znamená, že když on k nám přijde, dostane u nás nocleh, bude mít možnost, kde se vyspat, dostane u nás v potravinové bance jídlo, může se okoupat, umýt, oholit se, pokud je ten člověk zanedbaný. Jsme schopni mu pomoct i tím, že ho zavedeme k doktorovi a poskytneme mu další služby, atd. Tímto se ten komplexní kruh uzavírá a doufejme, že to vše budou lidé využívat a že to bude ku prospěchu hlavně pro ně."
Navštívili jsme i nový prostor sociálně terapeutických dílen Effatha, které jsou nově i v Domě s pečovatelskou službou Pod lipami. Otevřeli tady keramickou dílnu a díky získání financí od státu mohli navýšit kapacitu na 15 uživatelů a přijmout dalšího zaměstnance.
Gabriela Lhotská, Effatha Nový Jičín: „Uživatelé myslím, že tady chodí velmi rádi a dokonce velmi vstřícné bylo město, které nám poskytlo znovu bezplatný pronájem dalších prostor tady Pod lipami, za což jsme velice vděční."
K dispozici tady mají hrnčířský kruh, ve kterém uživatelé pod dohledem vypalují vlastní výrobky. Nová zaměstnankyně se také věnuje drátování, takže klienti se učí i novým technikám.
Gabriela Lhotská, Effatha Nový Jičín: „Musím říct, že i vedení DPS je velice vstřícné a umožňuje nám využívat tyto prostory a snažíme se i my sami vycházet vstříct, naopak je tady i domovinka, se kterou chceme navázat užší spolupráci a nabízíme i jejich uživatelům, že když si vyrobí keramiku, že jim ji tady vypálíme, protože tady tu pec máme." Zrakově postiženým lidem od 15 let věku v celém kraji pomáhá organizace Kafira. Jedna ze čtyř poboček je od roku 2002 i v Novém Jičíně.
Lenka Svobodová, Kafira, o. s.: „My jsme sociální služba, která pomáhá tomu člověku se s tou zrakovou vadou začlenit do společnosti, pomáháme mu najít práci, pomoct mu v oblasti informací. Oni neví, na co mají nárok, jaké pomůcky pro ně existují, jaké služby mohou využívat, atd. Takže v tomto jim radíme."
O služby Kafiry je stále větší zájem. Neustále chodí i noví klienti. Zajímá je hlavně poradenství ke kompenzačním pomůckám.
Lenka Svobodová, Kafira, o. s.: „Potom taky máme hodně velké množství zájemců o výuku na počítačích se speciálním softwarem. Ty mají hlasový výstup. Pro těžce slabozraké mají zvětšovací software, takže ta obrazovka jde několikanásobně zvětšit. Také vzděláváme v oblasti angličtiny, o to je taky velký zájem."
Podle posledních údajů působí v České republice více než dvě tisícovky poskytovatelů sociálních služeb. Využívá je zhruba sedmset tisíc klientů. I letošní týden sociálních služeb ukázal všem, že jsou kvalitní, pomáhají statisícům lidí a hlavně zachovávají lidskou důstojnost a soběstačnost.