Výstava sto let starých fotografií z provozů tehdejší firmy Hückel je dalším velkým projektem Muzea Novojičínska v tomto roce. Po úspěšné výstavě klobouků či čepic slavných osobností v pražském Senátu si tentokrát vzalo muzeum na mušku výročí založení kloboučnické tradice ve městě. 210 let od vzniku firmy Hückel připomínají především historické snímky ze sbírek muzea.
Eva Sulovská, spoluautorka výstavy: "Fotografie pocházejí z roku 1909 a pořídili je Hückelové ke svému 110. výročí založení firmy. Na fotografiích je zobrazen provoz továrny od těch nejzákladnějších provozů až po dokončení toho samotného výrobku. Tyto fotografie jsou doplněny fotkami Hückelových vil, které vlastně jsou nemovitými kulturními památkami."
Poprvé po dlouhých desítkách let navštívily město dcery posledního majitele továrny. Veronika Hückelová si dokonce pamatuje na své mládí prožité ve vile, ve které je nyní dětský domov.
Veronika Hückel-Zielková, dcera posledního majitele: "Pamatuji si ze svého dětství česká slovíčka jako například jahody. A vzpomínám si ještě na našeho psa, kterého jsme tehdy měli. Jsme tady poprvé po 65 letech a moc se nám tu líbí."
Jutta Hückel-Streithová, dcera posledního majitele: "Toto starobylé muzeum je moc krásné. Velký dojem na nás udělala stálá expozice klobouků, je nápaditá a dobře pojatá. A samozřejmě nás oslovila i nová výstava. Pro město mám jenom slova chvály, nečekala jsem, že je to tady pořád tak krásné."
Kromě fotografií najdou lidé na výstavě také přehlídku vojenských či služebních čepic od první poloviny 19. století do současnosti. Muzeum Novojičínska je dalo dohromady z vlastních sbírek a také s přispěním Vojenského historického ústavu a muzeí v Brně, Vysokém Mýtě a Litomyšli.
Radek Polách, spoluautor výstavy: "Celkem je zde prezentováno 217 vojenských a služebních pokrývek hlavy. Je to vlastně i takový trošku doplněk naší stálé expozice klobouků a vlastně s tím počtem 761 exponátů jsme, myslím si, se stali jedničkou na světě v rámci prezentace klobouků a pokrývek hlavy veřejnosti."
Lidé se mohou podívat třeba na unikátní kolekci klobouků zavražděného následníka trůnu Františka Ferdinanda d´Este, dvourohých klobouků české šlechty s knoflíky či přileb a čepic Národní gardy z revolučního roku 1848. Zajímavostí je také jediná dochovaná čepice legionářské roty Nazdar, která byla celá pobita u Verdunu v roce 1915.