Orientační návrh rozpočtu samostatné Libhoště jsou daňové příjmy 13,5 milionu korun, zbytek do necelých patnácti milionů poplatky a pronájmy. Výdaje? Tři a půl milionu na provoz obecního úřadu, dva miliony na školy, milion a půl na splátku první etapy kanalizace, celkem necelých jedenáct milionů. Podle novojičínské radnice je tento návrh rozpočtu z velké části správný. Velkým argumentem proti je ale současná krize.
Ivan Týle (ODS), starosta Nového Jičína: "Nepočítá samozřejmě s tím, že nás obklopuje také ten vnější svět, svět, který je zmítán krizí, která dopadá samozřejmě i na město. Jenom pro letošní rok počítáme propad v daňových příjmech někde na úrovni kolem třiceti až třiceti pěti milionů korun, což znamená, že obec velikosti Libhoště by to postihlo někde kolem dvou a půl až tří milionů, což jsou vlastně celkové investice, se kterými obec v tom rozpočtu počítá. A samozřejmě to ohrožuje funkčnos, a jak jsem správně četl v posledním článku, znamenalo by to také, že by se mohla obec výrazným způsobem zadlužit."
Oldřich Šimíček byl členem obecní rady v době, kdy se Libhošť připojil k Novému Jičínu. Tehdy s tím nesouhlasil a rezignoval. Snahy o osamostatnění vítá, přesto varuje před problémy.
Oldřich Šimíček, bývalý člen obecní rady: "Jednak bude to nutné znát všechny zákony, paragrafy při rozhodování i když nebude mít všechny referáty. Jednak se bojím, že i ti občané trošku už ztratili takovou, jak v té době byla, tu obětavost, že se dělaly brigády. Dneska žádný tu neposeče nebo neudělá před domem nic, na všechno musí být služby. A bojím se, že ani ten rozpočet nevyjde tak, jak je uvedeno v té brožurce, kterou jsme od přípravného výboru dostali."
Starosta Nového Jičína Ivan Týle navíc přidává nutnost investic do druhé části kanalizace a chodníku podél hlavní cesty, které mohou stát dohromady až sto milionů korun. Podle členů přípravného výboru si ale obec osamostatněním určitě nepohorší, naopak si může i polepšit. Vzorový rozpočet vznikl jak na základě nákladů města v místní části, tak i rozpočtů zhruba stejně velkých obcí v regionu.
Jaroslav Šimíček, mluvčí přípravného výboru: "Tu první verzi toho vzorového rozpočtu nebo návrhu, jak to nazvat, tak jsme udělali v těch intencích, které jsme měli v rámci těch informací, a teď jsme vlastně celý ten rozpočet, který pak vyšel v té brožuře, krátili tak, jak je zhruba ta předpověď, že krácení příjmové strany bude 15 až 20 procent. Takže v podstatě v tomto smyslu je to zkráceno. I přesto tam vychází převis, který může fungovat jako taky nějaký nárazník a podobně. Navíc předpoklad je ten, že první rok dva v oblasti těch investic, myslím rok dva samostatné obce, tak nebude nic tak náročného, velkého, co by nějakým způsobem ohrozilo rozpočet."
Při financování investic bude nově vzniklá obec spoléhat z velké části také na evropské fondy. Členové přípravného výboru navíc očekávají, že v roce 2011, kdy by mohla být Libhošť nejdříve samostatná, ekonomická krize z velké části pomine.