Reklama

Včelaři na Novojičínsku bojují s morem včelího plodu

Mor včelího plodu - onemocnění, kvůli kterému kraj vydal nařízení včelařům na Novojičínsku. Ti musí všechna včelstva prohlédnout a poté informovat krajskou veterinární správu. Podle nařízení je nesmí léčit ani přemisťovat.

Reklama

Vážné onemocnění, které včelaři řeší po generace, se v Česku podařilo utlumit. Na některých místech Moravskoslezského kraje ale nákaza znovu propukla a likviduje mladou populaci včel.

“Staré včely tím nejsou nijak zasažené, bohužel mladá populace, která má na starosti to, že omlazuje včelstvo, tak ta tím bohužel hyne,” vysvětluje zkušený včelař Miroslav Škvarek.

Státní veterinární správa vydala opatření a vymezila ochranná pásma na Novojičínsku, ale také na Bruntálsku. Včelaři na tomto území musí prohlédnout včelstva i úly a mají je zakázáno přemísťovat.

“Je to takové varování pro všechny včelaře v okolí. Tam, kde nákaza propukla, tak s tím se bohužel nedá nic dělat. Hodně to omezuje včelaře, kteří se zabývají produkcí oddělků, mladých včelstev, produkcí matek a podobně, protože ti jsou tím defakto postiženi nejvíc,” říká Miroslav Škvarek.

Nemocná včelstva je zakázáno léčit, i to je součást nařízení veterinární správy. Včelaři také musí odebrat vzorky a zabezpečit čistotu úlů. Spory bakterie, která nemoc způsobuje totiž dokážou přežít například v půdě i desítky let.
H R U Š K A , spol. s r.o.
Nový Jičín
od 100 Kč do 100 Kč

Detail

Pharm Invest s.r.o.
Nový Jičín
od 20 000 Kč do 30 000 Kč

Detail

MORAVIA Stamping a.s.
Nový Jičín
od 20 000 Kč do 22 000 Kč

Detail

Nejčtenější zprávy

Reklama

PR články

Více PR článků
Zavřít reklamu