Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Den pracovních příležitostí nabídl rady a návody

Nový Jičín |

Jak získat práci v zemích Evropské unie, jak se správně připravit na pracovní pohovor nebo o jaké profese je v poslední době největší zájem. Na tyto a další otázky dostali ve čtvrtek odpověď lidé, kteří zavítali na Den pracovních příležitostí. V aule radnice jej pořádalo středisko Europe Direct.

Postupující ekonomická krize, snižování počtu zaměstnanců a také volných pracovních míst, zostřená konkurence na trhu práce klade na uchazeče o zaměstnání stále vyšší nároky. Pomoci jim zorientovat se na trhu práce nejen u nás, ale i v zemích Evropské unie pomohla čtvrteční akce na novojičínské radnici.

Petra Schmidtová, pracovnice Europe Direct: "Středisko Europe Direct Nový Jičín zorganizovalo tento Den pracovních příležitostí při evropských Dnech pracovních příležitostí. Tyto workshopy, semináře, přednášky probíhají na území celé evropské sedmadvacítky a cílem je přiblížit občanům jednak teda zaměstnání ve všech sedmadvaceti státech Evropské unie a také samozřejmě aktuální nabídku práce v regionu."

Možnosti jak získat práci či jak začít podnikat v jiných zemích Evropské unie prezentovaly dvě poradkyně sítě Eures v Moravskoslezském kraji. Ekonomická krize se projevuje úbytkem volných pracovních míst i v zahraničí.

Lucie Holubová, poradkyně Eures, ÚP Frýdek-Místek: "My to evidujeme na našem evropském portále Eures. Před krizí jsme měli více jak milión volných pracovních míst, momentálně je tam nějakých 750 tisíc. Samozřejmě nám přibývají občané, kteří se vracejí ze zahraničí, protože byli propuštěni. Ale také kvůli té krizi, protože lidé nemohou najít práci v České republice, tak se snaží tu práci najít v zahraničí. Nejde jim hlavně o peníze, ale o to, aby se zdokonalili v jazycích, protože ví, že hodně zaměstnavatelů v dnešní době už chce, aby ti lidé uměli jazyky minimálně komunikovat nebo nějaké základy a vlastně nejlepší možnost, jak se to naučit, je odjet do toho zahraničí."

Program Dne pracovních příležitosti zahrnoval i osobní konzultace s jednotlivými zájemci. Lidé se také mohli od pracovníka novojičínského Úřadu práce dozvědět, jak vylepšit své šance na nalezení nové práce.

Milan Tkáč, kariérní poradce, ÚP Nový Jičín: "Snažili jsme se především mladým a nezaměstnaným lidem předvést různé návody, které by měli znát při hledání zaměstnání. Například jak hledat zaměstnání, dále jak se připravit například na přijímací pohovor, jak sepsat profesní životopis a spoustu dalších užitečných informací. Nejčastěji se lidé ptají na různé záležitosti ohledně zákoníku práce. V tom případě je přesměrováváme na Inspektorát práce."

Míra nezaměstnanosti se na Novojičínsku pohybovala na konci září na úrovni 11,9 %. Bez práce je tak zhruba 9 400 lidí. V samotném Novém Jičíně je pak míra nezaměstnanosti pod jedenáctiprocentní hranicí.

Nahlásit chybu


Cvičení v novojičínském amfiteátru simulovalo útok na hudebním festivalu

Včera 12:07 | Nový Jičín | Petra Dorazilová

V amfiteátru Skalky v Novém Jičíně se uskutečnilo celokrajské taktické cvičení policie, hasičů a zdravotníků. Podle scénáře simulovaného zásahu se v areálu konal hudební festival, během kterého lidi napadlo několik ozbrojených útočníků.

Pro cyklistu zraněného při srážce s autem přiletěl vrtulník, na místě ale nepřistál

Včera 17:41, vydáno včera 17:10 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Kroužení záchranářského vrtulníku nad centrem Havířova ve čtvrtek odpoledne nevěstilo nic dobrého. Zdravotníci tam spěchali ke zraněnému cyklistovi.

Pitnou vodu musí kvůli suchu na Lysou horu dovážet cisterny

Včera 12:45 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Dlouhodobé sucho se nedostatkem vody projevilo také na vrcholu Lysé hory. Pitnou vodu tam musely začít dovážet cisterny. Nedostačující vrt by měl v dohledné době doplnit nový zdroj vody v jiné lokalitě.

Dům umění v Ostravě si 13. května připomněl sto let od svého otevření

Dům umění v Ostravě si 13. května připomněl sto let od svého otevření. Výstavní budova Galerie výtvarného umění v Ostravě patří od roku 1926 k významným architektonickým i kulturním symbolům města. Pro návštěvníky byly připraveny workshopy, komentované prohlídky, divadelní vystoupení, hudební program i další doprovodné akce.

Sbírka přispěla Cestě bez bariér na nové auto

Včera 9:21 | Frýdek-Místek | Tomáš Tikal

Cesta bez bariér je spolek ve Frýdku-Místku, který poskytuje specializovanou bezbariérovou dopravu pro lidi se zdravotním postižením a sníženou pohyblivostí. Jako příspěvek na nové auto obdrželi jeho zástupci na radnici zajímavý šek.

Ostravští učitelé se vzdělávají i v zahraničí. Zlepšují si jazyk a sdílejí zkušenosti

13. května 2026 12:00 | Ostrava-město | Tomáš Kořistka

Pro vzdělávání našich dětí jsou samozřejmě klíčoví i kvalitní pedagogové a s tím souvisí jejich vzdělávání a rozvoj. Proto i v Ostravě funguje program Erasmus+, jehož důležitou součástí je také vzdělávání učitelů, kteří mohou jezdit po školách v Evropě a sdílejí s tamními učiteli zkušenosti.

Mladý řidič skončil v příkopě. I přes okamžitou pomoc podlehl vážným zraněním

Včera 8:35 | Ostrava-město | Anna Břenková

V Ostravě-Proskovicích v úterý v noci havarovalo osobní auto. 33letý muž utrpěl velmi vážná zranění a jeho stav se na místě začal prudce zhoršovat. Lékaři ho museli uvést do umělého spánku a bojovali o jeho záchranu, zraněný řidič ale i přes veškerou snahu na místě zemřel.

Zlatý pohár Linde: Čeští mladí svářeči patří mezi světovou elitu

Včera 9:23 | Frýdek-Místek | Tomáš Tikal

Zlatý pohár Linde je už tradiční mezinárodní soutěží mladých svářečů. Pořádá ji Střední odborná škola ve Frýdku-Místku a také letos byly k vidění obdivuhodné výkony.

Poruba má nové Nízkoprahové zařízení pro děti a mládež. Otevřelo se na ul. B. Martinů

13. května 2026 11:27 | Ostrava-Poruba | Jana Lipowská

V Ostravě-Porubě se slavnostně otevřelo nové Nízkoprahové zařízení pro děti a mládež. Nabízí jim bezpečný prostor, kam mohou přijít anonymně a bez obav řešit různé životní problémy.

Nový dopravní terminál v Chuchelné otevřeli ukázkou osvobozovacích bojů

13. května 2026 10:44 | Celý MS kraj | Bára Kelnerová

Netradiční průběh mělo slavnostní zahájení provozu dopravního terminálu v Chuchelné na Opavsku. Součástí programu byla totiž dobová ukázka osvobozovacích bojů z konce II. světové války.

Tóny pro Jáchyma lidé vyslyšeli

Dnes 10:16 | Studénka | Petra Dorazilová

Otevření nového charitního Domu sv. Jáchyma podpořil benefiční koncert. Konal se v zaplněném sále Dělnického domu. Výtěžek z něj pomůže dofinancovat vybavení domova.

Zážitkový Branný den připomněl výročí konce války

Dnes 10:14 | Nový Jičín | Petra Dorazilová

Výročí konce druhé světové války připomněl Branný den konaný v Kamenném divadle. Návštěvníci si mohli prohlédnout historickou i současnou vojenskou techniku. Především děti zkoušely i různé adrenalinové disciplíny.

Chtěl splatit dluhy filmovými penězi. Muž z Nového Jičína podvedl své známé

Dnes 9:39 | Nový Jičín | Anna Břenková

Dvě ženy z Novojičínska věřily, že pomáhají známému, místo peněz jim ale v rukou zůstaly jen bezcenné papíry. Podvodník jim podstrčil filmové rekvizity, se kterými se marně pokoušely uspět v bance i ve směnárně. Teď mu hrozí osm let ve vězení.

Studénecký swap pomohl lidem obohatit zahrádky

Dnes 9:25 | Studénka | Petra Dorazilová

Rodinné centrum ve Studénce uspořádalo zahradní swap. Lidé měnili sazeničky zeleniny, bylinek i kvetoucích rostlin. Akce se konala v rámci května měsíce rodin.

Část chodníků na hřbitově potáhne nový asfalt

Dnes 8:27 | Studénka | Petra Dorazilová

Město začalo s opravou několika menších úseků komunikací v oblasti Studénky 1. Zpevnilo povrchy dvou vedlejších cest a další stavební práce teď probíhají v areálu hřbitova.

Domov sv. Anny už má svého Jáchyma

Včera 9:30 | Studénka | Petra Dorazilová

Charita Studénka může začít rozšiřovat sociální péči. Slavnostně otevřen byl nový Dům svatého Jáchyma, který nabízí osmnáct lůžek pro seniory a další čtyři pro odlehčovací službu.

Den pracovních příležitostí nabídl rady a návody
Vydáno 1. ledna 2008 0:00, Nový Jičín, Michal Polášek
Jak získat práci v zemích Evropské unie, jak se správně připravit na pracovní pohovor nebo o jaké profese je v poslední době největší zájem. Na tyto a další otázky dostali ve čtvrtek odpověď lidé, kteří zavítali na Den pracovních příležitostí. V aule radnice jej pořádalo středisko Europe Direct.

Postupující ekonomická krize, snižování počtu zaměstnanců a také volných pracovních míst, zostřená konkurence na trhu práce klade na uchazeče o zaměstnání stále vyšší nároky. Pomoci jim zorientovat se na trhu práce nejen u nás, ale i v zemích Evropské unie pomohla čtvrteční akce na novojičínské radnici.

Petra Schmidtová, pracovnice Europe Direct: "Středisko Europe Direct Nový Jičín zorganizovalo tento Den pracovních příležitostí při evropských Dnech pracovních příležitostí. Tyto workshopy, semináře, přednášky probíhají na území celé evropské sedmadvacítky a cílem je přiblížit občanům jednak teda zaměstnání ve všech sedmadvaceti státech Evropské unie a také samozřejmě aktuální nabídku práce v regionu."

Možnosti jak získat práci či jak začít podnikat v jiných zemích Evropské unie prezentovaly dvě poradkyně sítě Eures v Moravskoslezském kraji. Ekonomická krize se projevuje úbytkem volných pracovních míst i v zahraničí.

Lucie Holubová, poradkyně Eures, ÚP Frýdek-Místek: "My to evidujeme na našem evropském portále Eures. Před krizí jsme měli více jak milión volných pracovních míst, momentálně je tam nějakých 750 tisíc. Samozřejmě nám přibývají občané, kteří se vracejí ze zahraničí, protože byli propuštěni. Ale také kvůli té krizi, protože lidé nemohou najít práci v České republice, tak se snaží tu práci najít v zahraničí. Nejde jim hlavně o peníze, ale o to, aby se zdokonalili v jazycích, protože ví, že hodně zaměstnavatelů v dnešní době už chce, aby ti lidé uměli jazyky minimálně komunikovat nebo nějaké základy a vlastně nejlepší možnost, jak se to naučit, je odjet do toho zahraničí."

Program Dne pracovních příležitosti zahrnoval i osobní konzultace s jednotlivými zájemci. Lidé se také mohli od pracovníka novojičínského Úřadu práce dozvědět, jak vylepšit své šance na nalezení nové práce.

Milan Tkáč, kariérní poradce, ÚP Nový Jičín: "Snažili jsme se především mladým a nezaměstnaným lidem předvést různé návody, které by měli znát při hledání zaměstnání. Například jak hledat zaměstnání, dále jak se připravit například na přijímací pohovor, jak sepsat profesní životopis a spoustu dalších užitečných informací. Nejčastěji se lidé ptají na různé záležitosti ohledně zákoníku práce. V tom případě je přesměrováváme na Inspektorát práce."

Míra nezaměstnanosti se na Novojičínsku pohybovala na konci září na úrovni 11,9 %. Bez práce je tak zhruba 9 400 lidí. V samotném Novém Jičíně je pak míra nezaměstnanosti pod jedenáctiprocentní hranicí.

Zdroj: https://polar.cz/zpravy/novojicinsko/novy-jicin/2033/den-pracovnich-prilezitosti-nabidl-rady-a-navody