Ve velkém sále podniku Visteon se představily vystavující školy se spoustou lákadel a atrakcí. Akce je určena deváťákům či jejich rodičům. Mnozí z mladých lidí ještě rozhodnutí nejsou.
Anketa, školáci: 1. "Úplně ne, ale už nějaký možná tip mám. Střední škola Kostka ze Vsetína, ti mě možná přesvědčili. Ekonomika tam je a jak jsem viděla, tak tam bude sranda." 2. "Chtěl jsem informatiku v ekonomice, to je počítačové programování a jinak nevím, moc nejsem rozhodnutý ještě."
Anketa, rodič: "Školy podnikatelské anebo takové ty obchodní, toho je plno. Ale myslím si, že to uplatnění asi moc není. Každý tam chce jít, ale co potom? Ono je lehké se vyučit, ale potom najít tu práci. Takže spíše takové obory, kde se syn uplatní."
Podle statistik Úřadu práce v Novém Jičíně je v evidenci v současné době zhruba 400 absolventů. Paradoxem je, že vloni, kdy ještě ekonomika nebyla tak zasažena krizí, byl počet vyšší.
Zdislav Zima, ředitel ÚP Nový Jičín: "Těžko si to dokážeme vysvětlit. Je pravda, že my nemáme s absolventy problémy už několik let. Nicméně jistě tomu napomáhá demografický vývoj. Těch absolventů je méně, méně přichází na střední školy, méně jich i vychází. Takže je i menší konkurence v tom, aby to pracovní místo získali."
Jenže to podle zkušeností zaměstnavatelů vede i k horší kvalitě absolventů. Podle ředitele úřadu práce Zdislava Zimy vede cesta třeba přes větší prosazení odborných předmětů. Na podobném principu se rozjela i stipendia pro studenty od firem. Dvouletou zkušenost s programem mají třeba na střední škole v sousedním Šenově. 32 dosud zapojených studentů tam může během studia získat od firem až 20 tisíc korun a jistotu budoucího zaměstnání.
Bohumír Kusý, ředitel SŠ Šenov u N. Jičína: "Hospodářská krize na to měla vliv, ale ne, že by ten program přestal fungovat, ale je menší počet žáků, než jsme uvažovali. Předpokládali jsme, že to budou tři čtvrtiny žáků, teď to vypadá, že třetina žáků v každém ročníku, že budou pod smlouvami s firmami. Jedná se především o zedníky, tesaře a pak z těch strojírenských oborů je to obráběč kovů, zámečník, mechanik strojů a zařízení."
Podpora studentů funguje také na Střední škole nábytkářské a obchodní v Bystřici pod Hostýnem. Zájemcům tam proplácí stipendium známý výrobce nábytku Ton ve výši od 300 do 600 korun měsíčně.
Jaroslav Dufek, učitel praxe, SŠNO Bystřice p. H.: "Samozřejmě on tím, že je dotován finančně, se zavazuje, že bude po skončení školy působit v Tonetovce. Motiv pro toho studenta je úžasný, že po skončení té školy má zaměstnání, nemusí sám shánět, což je v dnešní době problém. Je o něj postaráno."
Letošní ročník výstavy škol Gemma byl zájemcům z řad žáků či rodičů otevřen ve středu a ve čtvrtek. V květnu na něj naváže další ročník Olympiády technických profesí v hale ABC.