Zvuk motorových pil či tesařských kladiv a čilý ruch se na Stanici pro volně žijící živočichy v Bartošovicích ozývá i uprostřed nejchladnějšího období roku. Dělníci právě staví v bartošovické zvířecí nemocnici jednu z voliér pro ptáky. Práce na rekonstrukci a rozšíření jediného zařízení tohoto typu v kraji začaly v listopadu.
Petr Orel, vedoucí záchranné stanice: "Vybudujeme asi 12 nových poměrně velkých chovatelských zařízení tak, ať jsme zařízeni na veškeré volně žijící živočichy a zrekonstruují se všechna chovatelská a provozní zařízení. V zásadě jde o to, že už několik let jsme kapacitně nestačili, roční příjem už dneska dělá přes 1000 živočichů a jsou období, kdy jsme v podstatě neměli kam umístit zvířata a vytvořit jim adekvátní podmínky například na vypuštění, případně léčení."
Bartošovická zvířecí nemocnice zahájila činnost na podzim roku 1983 ještě jako součást tehdejšího Okresního vlastivědného muzea. Od roku 1992 ji provozuje Základní organizace Českého svazu ochránců přírody Nový Jičín. Dosud měla zhruba 70 chovatelských zařízení. Nové stavby poslouží hlavně opeřencům.
Petr Orel, vedoucí záchranné stanice: "Devadesát procent příjmů tvoří ptáci, takže hlavní z těch nových zařízení jsou právě rehabilitační voliéry, ale chybí nám taky zařízení pro menší druhy šelem, jako jsou vydry, případně kunovité šelmy. To jsou také zařízení, která se budou v rámci této dostavby budovat. Součástí té akce je také zatraktivnění expoziční části pro návštěvníky."
Rekonstrukce je z největší části financována z evropských peněz z Fondu soudržnosti a Státního fondu životního prostředí. V areálu se prostaví zhruba 14 milionů korun. Stavba bude probíhat až do konce listopadu tohoto roku.
Petr Orel, vedoucí záchranné stanice: "Já se domnívám, že tady ta rekonstrukce bude dostačující minimálně na dvě desetiletí. Nepředpokládám, že by ten příjem živočichů narůstal enormní čarou a už ta dostavba představuje jakousi rezervu."
Stavební činnost částečně zkomplikuje provoz zvířecí nemocnice. Její pracovníci ale věří, že všechny problémy zvládnou. Dělníci by měli podle schváleného harmonogramu pracovat postupně na jednotlivých částech stavby. Letošní etapa projektu návratu orla skalního by tak neměla být ohrožena. Mláďata, která dorazí ze Slovenska zhruba v květnu, dělníci v jejich voliéře rušit nebudou.