Petr Trval bydlí v domku v Suchdole nad Odrou jen několik set metrů od řeky. Práce na zahradě teď musí vynechat. Kvůli komárům.
Petr Trval, obyvatel Suchdolu nad Odrou: "Je to tady hrozné. Venku se sedět nedá, jedině postříkat repelentem a v těch odpoledních hodinách kolem pěti hodin už člověk pálí domů k televizi. A okna pozavírat, pokud nejsou sítě."
Komáří kalamita je podle obyvatel Suchdolu horší než vloni po bleskových povodních. Tehdy se voda přehnala rychle, letos ale odtekla ze zatopených luk pomaleji.
Anketa, obyvatelé Suchdolu nad Odrou: 1. "Už to nesečou, hnije to odspodku, takže tím pádem se komáři množí a trpíme." 2. "Když trochu svítí Slunce, tak to je hrozné. Tady se nedá vylézt nikam, jsou to hejna. My se stříkáme, jenže už se vypotřebovaly asi tři repelenty a to je drahé."
Nejlepší podmínky pro komáry jsou ve vysoké trávě anebo v křovinách. Stačí jenom minutový pobyt a máte na sobě třeba i dvacet komárů. Limitem pro vyhlášení kalamity je přitom 10 komárů za minutu. Moravskoslezský kraj proto zajistil postřiky. Ty už proběhly v Kuníně, Jeseníku nad Odrou a Suchdole.
Šárka Vlčková, mluvčí MS kraje: "Hradíme jenom ten kalamitní výskyt a na základě doporučení krajské hygienické stanice. Máme nyní vytipováno přibližně 28 lokalit."
Postřik ale pomůže pouze krátkodobě, látka totiž hubí jenom dospělé létající jedince. Obce proto řeší, zdali si zaplatí další.
Richard Ehler (SNK), starosta Suchdolu nad Odrou: "Pokud se budou ti komáři líhnout i dále, tak my vyhodíme dejme tomu 20 či 30 tisíc za postřik a za dva tři dny to máme zpátky tak, jak to bylo. Možná, že by bylo nejlepší, kdyby se dal nějaký zásah zorganizovat na celostátní úrovni, ale samozřejmě je nám jasné, že tady máme Chráněnou krajinnou oblast Poodří a že si stát nemůže dovolit postříkat jakoukoliv chemikálií, ale musí to být přípravek, který je v souladu s přírodou a takových asi nebude moc."
Hygienici aspoň vzkazují lidem, že se nemusí bát infekcí z komářího bodnutí.