Průvod studentů a pedagogů vyrazil na pouť městem od budovy gymnázia krátce po deváté hodině. Po kolečku na náměstí zamířil had stovek mladých lidí k budově Střediska volného času Fokus. Juniáles letos připadl na úterní dopoledne. Podřídit se mu musela i doprava.
V čele průvodu nechyběl kočár s královnou a králem tak, jak to vyžaduje tradice studentských oslav. Letos šlo výjimečně o dva páry. Na pódiu velkého sálu Fokusu pak ten loňský předal žezlo letošnímu.
Jakub Strýček, nový král: "Minulý rok se bohužel v našem kraji vyskytly povodně, takže naše oslavy v letním kině nemohly být uspořádány, takže se celý Juniáles zrušil. Král a královna z minulého roku nám předali funkci na dnešním Juniálesu. Za to, že mě zvolila celá škola, mě to celkem překvapilo."
Lenka Hermanová, nová královna: "Nejprve se vybrali holka a kluk ze všech tříd, ti pak postoupili do dalšího kola, kdy volila celá škola. Byla tam připravená nástěnka, kde měl každý kandidát fotku. Každý student pak dostal hlasovací lístek a toho, koho chtěl, tak napsal a hodil to do urny. Ve třídě mi říkalo víc lidí, že mě zvolí, ale celá škola, to byl šok."
Součástí oslav ve Fokusu bylo i předání ocenění dvěma studentským týmům, které v letošním školním roce uspěly v celostátním kole Středoškolské odborné činnosti. První tým ve složení Jakub Novosad a Radka Meisslová se zabýval rakovinou prostaty. V tématu zdravotnictví jej porota ocenila nejlépe z celé země.
Jakub Novosad, člen týmu: "Bylo to na středoškolskou úroveň docela náročné, ale dá se to zvládnout. I když je ta práce nad rámec povinností a člověk se musí ve svém volném čase snažit více, než by obvykle měl, tak to člověku dá neskutečné zkušenosti, ke kterým se jinak nedostane. Dostal se k lidem, u kterých nemá šanci na střední škole pracovat, a myslím a mohu doporučit každému, ať si něco takového zkusí."
Druhá skupina ve složení Jan Bobek, Tereza Fusková a Vendula Rašková zkoumal Gilbertův syndrom a jeho výskyt v populaci. V oboru biologie v celostátním kole skončila práce sedmá.
Jan Bobek, člen týmu: "Je to takové banální onemocnění, které může mít podobné projevy jako žloutenka. To znamená, že se vám může zbarvit bělmo očí nebo můžete mít mírné bolesti břicha. Není nijak životu nebezpečné, ale jeho odlišení pomůže v tom, že nemusíte chodit na náročná vyšetření, udělá se jenom jedno místo toho, abyste utrácel za pět dalších, kde zjistí, že nic závažného to není. Má to 15 % populace, jak jsme zjistili. Takže je to opravdu velice časté."
Obě práce vznikaly v úzké spolupráci s novojičínským Komplexním onkologickým centrem. Významně k nim přispěl Arpád Boday, vedoucí laboratoří molekulární biologie, kde výzkum na moderních přístrojích probíhal. Práce novojičínských studentů do celostátního kola středoškolské odborné činnosti postupují každoročně, letošní úspěch je ale výjimečný.
Přemysl Kramoliš, garant SOČ: "Obě práce byly opravdu skvostné, studenti, kteří je prezentovali, jsou na úrovni nejenom společensky svým vystupováním, ale i po odborné stránce to mají perfektně nastudováno. Byli nesmírně pracovití, houževnatí, tři roky se věnovali tomuto nelehkému úkolu a je fakt, že patří po všech stránkách k elitě naší školy."
Oslavy konce školního roku ve Fokusu nabídly také scénky či taneční vystoupení. Studenti gymnázia a střední odborné školy se bavili až do poledne.