František Palacký, Karel Kryl, Ervín Bártek a také Jára Cimrman, jedna z vitrín v síni rodáků v nové části expozice historie města má mimořádné obsazení. Slavného Čecha s německým jménem objevili historikové při přípravách stálé výstavy.
Radek Polách, zástupce ředitelky Muzea Novojičínska: „V rámci řešení jednoho z dosti významných celků o přítomnosti české menšiny v průběhu 19. a počátku 20. století a také přítomnosti dalších osob po roce 1945, kdy město už bylo prakticky zcela české, jsme instalovali do vitríny síně rodáků zvětšeninu jedné z fotografií z konce 19. století, pravděpodobně kolem roku 1890. Na zvětšeném detailu se objevila velice zajímavá postava, kterou historik a kastelán zámku Kunín Jaroslav Zezulčík identifikoval jako postavu velkého Čecha Járy Cimrmana."
Nový Jičín byl v 19. století plný významných osobností českého i evropského významu jako již zmiňovaný František Palacký či cestovatel Eduard Orel. Historikové se domnívají, že Jára Cimrman mohl třeba také právě proto do Nového Jičína zamířit.
Radek Polách, zástupce ředitelky Muzea Novojičínska: „Ještě je otázkou, kterou si budou muset položit historikové a cimrmanologové, co tady Jára Cimrman hledal, co v Novém Jičíně vůbec dělal. Je možné, že své kroky sem zamířil i kvůli známé kloboučnické firmě Hückel, poněvadž na této fotografii je identifikován s kloboukem v blízkosti domů, které v 19. století patřily rodině Hückelů, kteří v Novém Jičíně začínali rozmach kloboučnické výroby. Jeho kroky míří po Dolní bráně od novojičínského náměstí směrem k bývalému hostinci u Zlatého kříže, takže možná šel na pivo pro novinky či zajímavosti, které pak uplatnil ve svém bohatém a pestrém vědeckém životě."