Zatímco v běžném období má řeka Jičínka maximálně pár desítek centimetrů, vpodvečer 24. června loňského roku se z ní stal veletok, který by si podle tehdejšího měření průtočnosti v ničem nezadal s řekou Labe v Ústí nad Labem. Až osmimetrová vlna spláchla vše, co stálo v cestě a vzala si i jeden lidský život. Po více než roce je řeka stále ještě problémem číslo jedna.
Ivan Týle (ODS), starosta města: "Za ty roky, kdy nedocházelo k vybagrování koryta, došlo k poměrně masivním nánosům, které jsou možná tři čtvrtě metru, možná metr. Ty způsobují daleko dřívější vylití vody z břehů už i při té malé povodni. Tam samozřejmě budeme chtít, aby ty práce se provedly velice rychle."
Zbyněk Boublík, mluvčí Lesů ČR: "V Žilině na Jičínce Lesy ČR připravily pro letošní a příští rok částečnou opravu koryta Jičínky v délce 2,5 km a to nákladem téměř 8 milionů korun. Na Jičínce letos proběhne ještě jedna investiční akce za přibližně 2,1 mil. Kč. Půjde o úsek v délce 300 metrů v oblasti nedaleko Žiliny u Nového Jičína proti proudu toku. Výraznější odstranění sedimentů, například prohloubením koryta Jičínky, není bohužel možné. Výškové poměry v dané lokalitě jsou totiž limitovány výškou existujících příčných staveb."
Obyvatelé Žiliny sepsali žádost, ve které chtějí vybudování zdi podél toku Jičínky tak, aby při větším nárůstu vody v korytě nedošlo k jejímu vylití do okolí.
Ivan Týle (ODS), starosta města: "Tady jsem víceméně skeptický, protože to asi bude velmi problémová záležitost nejenom z hlediska finanční náročnosti, ale i z hlediska ochranářských parametrů. Budeme samozřejmě chtít, aby ty práce probíhaly tak, aby příští rok třeba při vyhlášení třetího povodňového stupně nás zase ta voda nezaskočila a nezpůsobovala škody."
Zbyněk Boublík, mluvčí Lesů ČR: "Lesy ČR si nechaly zpracovat studii záplavových území, která řeší vliv povodňových průtoků na dané území a možnosti jeho ochrany. Požadavek na výstavbu ochranné zdi bude v rámci této studie odborně posouzen a v případě prokázání její účinnosti, se dá o případném vybudování zdi uvažovat. Na častější vylití vody Jičínky z koryta však má největší vliv nejen malá kapacita koryta samotného, která je dána zejména omezenou místní infrastrukturou, ale především málo kapacitní mosty nebo lávky."
Osadní výbor už několikrát žádal radnici o vybudování nové lávky pro pěší u Zátopků. Před povodní byly v Žilině lávky dvě. Obě strhla voda. Zatímco horní lávku už nechce povolit majitel pozemku pod přistupovým chodníkem, dolní nemůže být vybudována na stejném místě kvůli nízké výšce. Původní návrh na zastřešenou dřevěnou lávku umístěnou do prostoru mezi obě původní ale nakonec dozná velkých změn.
Ivan Týle (ODS), starosta města: "Byla naprojektována, Biocel Paskov slíbil dodat materiál v podobě dřevní hmoty. Ta lávka byla i velice pěkná. Ale právě z důvodu obav o bezpečnost při velké vodě došlo k tomu, že nám vodaři nadimenzovali tu lávku na takzvanou stoletou vodu. To znamená, že by tam muselo dojít k neuvěřitelným terénním úpravám. Proto muselo dojít k přeprojektování a ta lávka bude mít takový zvláštní technický parametr, že v případě, že bude hrozit velká voda, dojde k jejímu pootočení a mírnému vyzdvižení, aby to splnilo požadavky na bezpečnost. Proto došlo k tomu zpoždění, ale pevně věřím, že v letošním roce ta lávka tam bude nainstalována."
V Žilině stojí od povodní druhý provizorní most zapůjčený od státu. Není umístěn na původním místě u staré dřevěnice, ale o 150 metrů proti proudu. Zde se také počítá s výstavbou definitivního přemostění.