Příprava setkání po desítkách let od ukončení školy nebo třeba jenom potřeba navštívit členy rozvětvené rodiny. Zatímco dříve byl problém najít aktuální adresu dané osoby, od prvního července stačí zajít na matriku příslušné radnice.
Dagmar Veličková, vedoucí odboru vnitřních věcí: „Běžně se stávalo, že se občané kontaktovali na ohlašovnu a chtěli sdělit adresu trvalého pobytu různých osob jako příbuzných, známých, spolužáků. Pravdou je, že zákon o evidenci obyvatel neumožňoval poskytovat informace o jiných osobách. Změna nastala od 1. července letošního roku, kdy novela zákona o evidenci obyvatel umožňuje osobě starší 15 let podat takzvanou žádost o zprostředkování kontaktu."
Žádost se podává písemně na speciálním formuláři buď přímo na Ministerstvu vnitra, nebo na krajském či městském úřadě s rozšířenou působností. V Novém Jičíně žádosti přijímá odbor vnitřních věcí, oddělení evidence obyvatel. Podpis na žádosti musí být úředně ověřen, případně se lze podepsat přímo v kanceláři.
Dagmar Veličková, vedoucí odboru vnitřních věcí: „Žádá se o takzvané zprostředkování kontaktu, takže žadatel na žádosti uvede jednak svoje osobní údaje a další identifikační údaje jako je e-mail, telefon a doručovací adresu a zejména údaje té osoby, kterou chce kontaktovat. Tedy jméno, příjmení, datum narození, adresu posledního známého trvalého pobytu, eventuálně další identifikační údaje, podle kterých by bylo možné tu osobu najít. Ministerstvo vnitra, které žádost vyřizuje, pomocí údajů z informačního systému evidence obyvatel se snaží konkrétní osobu najít, identifikovat a kontaktovat. Pokud se mu to podaří, předá osobní údaje toho žadatele, a je už na té kontaktované osobě, zda se s žadatelem spojí nebo ne."
Za podání jedné žádosti se platí poplatek 500 korun, který se dá uhradit jak kolkem, tak také hotovosti či převodem na účet. Poslední metodu mohou využít třeba majitelé zaručených elektronických podpisů či datových schránek, pomocí kterých lze žádost také podávat.
Dagmar Veličková, vedoucí odboru vnitřních věcí: „Bude na vůli té kontaktované osoby, zda se s žadatelem spojí či nikoliv. I kdyby se s ním nespojila, tak žadatel nemá nárok na vrácení správního poplatku. Zpětně podává žadateli informaci ministerstvo vnitra pouze ve třech případech. Jestliže kontaktovaná osoba nemá trvalý pobyt na území České republiky, jestliže se jí nepodařilo identifikovat, eventuálně jestliže ta osoba zemřela. Informace o úmrtí se žadateli podává ale pouze pokud jde osobu blízkou."
Evidence obyvatel na novojičínské radnici přijímá v průměru tři podobné požadavky měsíčně. Služba funguje od počátku července, zatím tedy nejsou přesné informace o tom, jak dlouho kontaktování jiné osoby trvá.