Návrat na místo činu, po kolečku na postech primáře či jeho zástupce na interních odděleních v Karviné a Havířově se Roman Černohorský opět stal šéfem interny v novojičínské nemocnici. Na tomto postu zde působil v letech 2006 a 2007.
Roman Černohorský, primář interního oddělení: „Do Nového Jičína se vracím velice rád, protože jsem tady prožil 4 roky svého krásného profesního života, je tady celá generace lékařů, se kterou jsme udělali veliký kus práce. Většina těch lékařů v novojičínské nemocnici zůstala, takže se tady vracím skoro jako domů. Asi rok a tři měsíce jsem pracoval v jiných nemocnicích a musím říct, že místní zdravotnický personál je vynikající. Jak lékaři, tak sestry. Velice se těším na spolupráci s nimi."
Staronový primář si klade za cíl ještě více zkvalitnit služby interního oddělení pro pacienty a také zlepšit podmínky pro personál. Není to lehký úkol, například v nemocnici v Sokolově podali všichni mladí internisté výpověď poté, co jejich počet klesl pod únosnou mez. Argumentují také nízkým platovým ohodnocením.
Roman Černohorský, primář interního oddělení: „Nálada zvláště u mladých lékařů, kteří jednoznačně dotují svou prací české zdravotnictví, došla do toho bodu, že už dále nechtějí trpělivě snášet tyto platové podmínky. I zde jsou samozřejmě náznaky toho, že zesílila odborová aktivita a že mladí lékaři mají své požadavky. Takže určitě je to o tom, že musíme daleko více komunikovat jak s managementem, tak i s lékaři, a najít takové řešení, aby nedošlo k exodu mladých lékařů. V Novém Jičíně jsou enormně talentovaní lékaři vynikajících kvalit, takže by to byla nesmírná škoda pro celý tento region."
Podle Romana Černohorského chybí v České republice také nosné preventivní programy. Lidé stále zbytečně trpí na kardiovaskulární či onkologická onemocnění. Prevence by přitom pomohla potíže odhalit včas.
Roman Černohorský, primář interního oddělení: „Je to stále podceňováno a přitom hlavně třeba kolorektální karcinom se dá velice dobře preventivně ošetřit jak změnou životního stylu, tak včasným provedením koloskopického vyšetření, kdy se dají odstranit drobné nárůstky v tlustém střevě, ze kterých pak v průběhu pěti až deseti let vzniká rakovina. Kdyby byli pacienti včas koloskopicky ošetřeni, nikdy by se ani nedozvěděli, že by rakovina u nich mohla vypuknout. To vyšetření stačí provést jednou za deset let, pokud nejsou nějaké komplikace. Deset let může občan České republiky v klidu spát."
Podobné preventivní výzvy chybí v médiích podle Romana Černohorského jak u mamografických, tak také jiných vyšetření. Následná léčba rakoviny je totiž nejen mnohem dražší, ale také značně komplikovanější.