Bývalá sovětská vojenská střelnice na okraji Životic u Nového Jičína slouží nyní jako skládka pro 150 tisíc obyvatel z okolí. Její životnost, ve stávajících parametrech, se už ale počítá jenom na roky. Nový jičín stejně jako okolní města, proto pomýšlí na vybudování vlastní spalovny odpadů. Její cena je ale astronomická, činí zhruba jednu miliardu korun.
Přemysl Hajník, ředitel Asompo, a. s.: "My jsme v loňském roce uskládkovali miliontou tunu, to znamená, že jsme se přesunuli přes milión tun a ta kapacita, kterou máme vyprojektovanou, by měla vydržet do roku 2017. Samozřejmě, už myslíme trošku i do bodoucna, a to tím, že momentálně jednáme o pozemcích, které by měly náležet v budoucnu společnosti a které by umožnily skládku rozšířit."
Podle místostarosty Milana Šturma ale, vzhledem ke stoupající životní úrovni, může být kapacita skládky vyčerpána ještě dříve, tedy zhruba za šest let. To je doba, po kterou probíhají legislativní procesy pro vybudování nové skládky nebo jiného zařízení na likvidaci odpadů. Tím by mohla být třeba i spalovna.
Milan Šturm (ODS), místostarosta města: "Ty odpady shoří za současného vývinu tepla a to je samozřejmě využito buď pro vyhřívání nějakých skleníků a dalších zařízení, což u nás tedy, samozřejmě, nemá perspektivu, nebo pro vytápění bytů občanů, vytápění prostě těch zařízení, které dnes vytápíme na plyn. Začínáme o věci diskutovat, je to relativně čerstvá věc, momentálně jsme ve fázi zvažování, ve fázi ekonomických propočtů, kdy musíme samozřejmě zvažovat i tu finanční náročnost na vybudování podobného zařízení."
O projektu spalovny se mluvilo minulý pátek na radnici při krátké návštěvě ministra životního prostředí Martina Bursíka. O státní podpoře spaloven se nyní vedou intenzivní diskuse.
Martin Bursík (SZ), ministr životního prostředí: "Dovedeme si představit, že bychom podpořili takový jeden, dva, několik pilotních projektů spaloven, ale musely by to být špičkové projekty, kde bychom věděli, že ty projekty jsou doplněny velmi efektivním účinným systémem třídění druhotných surovin a že skutečně do té spalovny jde jenom zbytkový odpad, který už není možné materiálově využít, čili budeme definovat velmi tvrdá kritéria účinnost třídění odpadů a myslím si, že do toho projektu, jestli ho takhle vydefinujem, se vejdou skutečně jen ti nejlepší, kteří připraví špičkové projekty."
Milan Šturm (ODS), místostarosta města: "Vybudování spalovny je věc tak finančně náročná, že asi ani sdružení obcí, které dneska je sdruženo ve společnosti Asompo, by nenašlo dostatek finančních prostředků, aby se takové zařízení vybudovalo. Tady se dostáváme rámcově do částek kolem miliardy korun, a to skutečně bez nějakých dotací buďto z Evropské unie nebo z nějakého fondu životního prostředí nebudeme schopni realizovat."
Životická skládka by, podle místostarosty Milana Šturma, mohla po vybudování spalovny posloužít jako deponie pro její popel. Ten je ale momentálně zařazen jako nebezpečný odpad a v Životicích jej neberou.
Přemysl Hajník, ředitel Asompo, a. s.: "Po určitých úpravách, které by byly samozřejmě nepoměrně dražší než obyčejná výstavba skládky, by se ten odpad dal ukládat u nás, ale s tím jsme zatím vůbec ve společnosti nepočítali, že tady bude skládka nebezpečných odpadů."
Případné vybudování spalovny ale nic nezmění na dosavadním systému třídění odpadů. V tom je Moravskoslezský kraj jeden z nejhorších v zemi. Zatímco průměr České republiky je 21 procent, v našem kraji se separuje pouze ze 13 procent.