Čísla jsou stabilní, nicméně vysoko nad imisními limity. Tak se dají číst údaje z měření takzvaného polétavého prachu v Novém Jičíně. Ten se sleduje už pět let a statistiky zatím nedávají důvod k radosti.
Dagmar Tomanová, odbor životního prostředí: "Problémem je především prach, to znamená ty částice PM10, u nichž je imisní limit výrazně překročen na celém Novojičínsku. Je třeba si však uvědomit, že se nejedná o problém Novojičínska, nýbrž o problém všech průmyslových oblastí Evropy, bohužel Moravskoslezský kraj patří k nejhorším částem Evropy z hlediska těchto částic PM10 a z hlediska benzoapyrenu, takže Novojičínsko, které je součástí toho kraje, prostě kopíruje tento stav."
Nedobrá situace by se ale mohla během několika let zlepšit. Ministr životního prostředí Martin Bursík o tom mluvil s představiteli města na novojičínské radnici. Právě od prvního února platí novela zákona o ochraně ovzduší.
Martin Bursík (SZ), ministr životního prostředí: "Kde se nám podařilo prosadit a musím říct za spolupráce velmi dobré s poslancem Chytkou tady z regionu, prosadit tam princip, který dává povinnost krajskému úřadu zahájit správní řízení se znečišťovatelem, který ročně vypouští více než 30 tun pevných částic a v tomto správním řízení ten krajský úřad nastavuje nově emisní stropy a ten emisní strop může nastavit nejvýše na úrovni 70 procent současných emisí."
V Novém Jičíně se měří na dvou místech. Jedna stanice je u budovy úřadu práce, druhá na křižovatce ulic Bohuslava Martinů a K Nemocnici. Měří se oxidy dusíku, polétavý prach i benzoapyren. Zatímco oxidy dusíku už problémem nejsou a benzoapyreny klesají, prach má setrvalou tendenci.
Dagmar Tomanová, odbor životního prostředí: "Ty suspendované částice frakce PM10 se dá jednoduše říct, že se jedná o polétavý prach, který se v ovzduší vlastně nachází delší dobu a benzoapyren patří mezi polycyklické aromatické uhlovodíky s velice negativním vlivem na zdraví člověka, neboť se jedná o karcinogenní a mutagenní látku, o takzvaný perzistentní polutant, který má schopnost kumulovat se v ekosystémech a udržovat v nich dlouhou dobu a působit negativně na zdraví lidí."
Velcí znečišťovatelé mají podle zákona maximálně devět let na modernizaci provozů a technologická opatření ke snížení emisí. V Moravskoslezském kraji se to bude týkat osmi velkých firem.
Martin Bursík (SZ), ministr životního prostředí: "Kdyby to bylo tak, že ideálně by vlastně lineárně plynule snižovali emise podle tohoto opatření, podle tohoto zákona, tak by to znamenalo každoroční snížení emisí jemného polétavého prachu o devět procent, což je podstatné. Je to největší efekt ze všech krajů v republice, tady by to ustanovení mělo mít největší efekt, takže já si myslím, že to je velmi dobrá zpráva pro kraj."
Ministerstvo navíc připravuje vyhlášku, podle které by se vyhlašovalo upozornění na smogovou situaci nebo regulace zdrojů znečištění i při překročení limitů polétavého prachu.