Dagmar Benešová, preventistka HZS MSK Nový Jičín: "Všichni dobře víme, že domácnosti jsou v dnešní době doslova přeplněny vybavením z materiálů, které se snadno vznítí a rychle hoří, například čalouněný nábytek, matrace, bytové textilie a podobně. Při takovémto požáru vzniká značné množství život ohrožujících toxických zplodin hoření. Obzvláště nebezpečná situace nastává při požáru v bytových domech, kde je v nebezpečí velké množství lidí. Přestože se hasiči snaží v rámci preventivní činnosti upozorňovat vlastníky a provozovatele bytových domů na to, jak mají zajistit požární bezpečnost ve svých objektech, počet požárů v bytových domech se nedaří snížit."
Vloni vyjížděli hasiči v celém kraji ke 145 požárům bytových domů. Při nich zemřela jedna osoba a 51 se zranilo. Účet za celkové škody se vyšplhal na necelých 17 milionů.
Dagmar Benešová, preventistka HZS MSK Nový Jičín: "Vysoký počet požárů v objektech pro bydlení obecně souvisí i s tím, že se lidé cítí doma bezpečně a podceňují drobné nehody, které mohou vést ke vzniku požáru. I nevhodně odložená cigareta či svíčka ponechaná na okamžik bez dozoru dokáže proměnit byt v hořící past naplněnou toxickými zplodinami hoření. Dalším faktorem pro nelichotivá čísla o požárech v bytových domech je i nedostatečné vybavení bytových domů hasicími přístroji, neprovozuschopnost hydrantů či nemožnost jejich použití z důvodu uzamčení. Velkým problémem jsou rovněž neprůchodné únikové cesty z objektu, které nejen že neumožňují obyvatelům bytových domů včas opustit nebezpečný prostor, ale také brání hasičům v rychlém a účinném protipožárním zásahu."
Hasiči proto v tomto roce chtějí zaměřit svou pozornost na bytové domy. Kontrolovat budou především průchodnost chodeb a funkčnost hasicích přístrojů či hydrantů. Návštěvu preventistů mohou očekávat jak velká družstva, tak i malá společenství vlastníků.