Děti zpívají: "Smrt, smrt, ukrutná, kyselica nechutná. Kyselicu sníme a smrt utopíme." Rozlučka se zimou v podání dětí ze Šenova u Nového Jičína připomíná, že tradiční zvyky ještě zdaleka nevymřely. Symbol smrti a zimy, Mořenu, vyrobily děti se svými učitelkami.
Děti, MŠ Šenov u Nového Jičína: "Udělali jsme hlavu z látky, nacpali jsme jí senem, dali jsme jí bílé tričko, pak jsme ji zavázali, ať to seno nejde pryč. Pak jsme jí dali sukně, a pak jsme jí dali na hlavu šátek, aby vypadala strašidelně."
Průvodu k vynášení Mořeny se zúčastnilo na 50 dětí z celé mateřské školky a prvňáčci ze základní školy. Během dopoledne obešli velkou část obce.
Děti MŠ Šenov u Nového Jičína: "Byli jsme u školy, v Lašenu, v obchodě a na poště."
Anna Janíková, vedoucí učitelka: "Týden před vynášením Mořeny jsme žili opravdu intenzivně, děti nám pomáhaly s výrobou. Také si dělaly malé Mořenky, které si potom odnesly domů. Připomněli jsme si lidové tradice u příležitosti vynášení Mořeny, a hlavně veselé básničky, písničky. Děti vytáhly hudební nástroje, na které v průvodu mohly zahrát, nahlas, nemusely se šetřit a bylo to takové veselé."
Podpálit loutku symbolizující smrt a zimu se učitelkám dlouho nedařilo. Do ticha se ozývalo jenom marné cvakání zapalovače. Nakonec ale Mořena podle neměnného zvyku vzplála a vody Jičínky odnesly zimu do minulosti.
Anketa, děti: 1. "Těším se na jaro, že bude teplo, a že půjdu ven." 2. "Já se těším, až budu chodit s maminkou někam, kde je hezky."
Tradiční jarní zvyk udržují v obci už desátým rokem. K průvodu se tak postupně přidávají maminky s dětmi nebo babičky. Pálení Mořeny sahá až k pohanským dobám. Původně se smrt ze vsi vynášela během páté neděle postní před Velikonoci.