Pětinový bronzový model sochy svatého Mikuláše, či vzory pro výrobu formy na odlití jablka, nebo devíti mříží na fontánu času, to jsou v současné době hmatatelné zárodky budoucí umělecké výzdoby Masarykova náměstí. Pro sochařskou dílnu Jiřího Fingera a Pavla Hradilíka je novojičínská zakázka jednou z největších v její historii.
Jiří Finger, akademický sochař: "Pro náměstí připravujeme výtvarné části vodních prvků, to znamená sochu, jabka, která budou kolem kašny, mřížky kašen a pítko. Vše se tady vyrábí a připravují se i modely. Definitivní podoba věcí vznikne ve slévárně bronzu v Praze."
Podobu bronzových artefaktů k vodním prvkům na náměstí určil vítězný architektonický návrh Pavla Pekára a Marka Holána. Oproti původnímu záměru vyjádřeného ve vizualizacích, budou místo trojice koulí obklopovat kovovou kašnu tři rozházená jablka. Socha svatého Mikuláše vychází z původního díla, které uprostřed kašny stálo ještě v 19. století.
Pavel Hradilík, sochař: "Barokní kamenná socha nám slouží jako předobraz pro současnou sochu, která bude z bronzu. Jde o nově vymodelovanou sochu, která vychází z původní barokní sochy, ale je originální."
Jiří Finger, akademický sochař: "Všechno začínalo kreslenými studiemi, kde se promítaly a prolínaly prvky vzájemně. Tak jako Mikuláše obohacuje rozvinutí atributu ve formě jablek, tak mřížky byly inspirovány větvemi ovocných stromů. A drží pohromadě, nebo se v sobě spíše zrcadlí jednotlivé motivy."
Umělecké prvky z bronzu se budou na plochu náměstí montovat až na samotném konci letošní fáze rekonstrukce, tedy v červenci nebo srpnu. Sběratelé kovů si ale podle slov tvůrců na své nepřijdou. Všechny artefakty budou velmi pevně ukotveny.