Moravskoslezské Beskydy jsou součástí horské soustavy Západních Karpat zasahující od Slovenska přes Českou republiku až do Polska. Tento horský celek je vůbec jedinou lokalitou v zemi, kde se vyskytují všechny tři velké šelmy - vlk, rys a medvěd. Právě rys a medvěd se vyskytují také na Novojičínsku, v oblasti zhruba od severních svahů Radhoště přes Velký Javorník až k Trojačce poblíž Mořkova.
František Šulgan, pracovník CHKO Beskydy: "To jsou ty strmé svahy, odlehlé svahy, kde se turisté příliš nepohybují a ty jsou právě vhodné jako teritoria velkých šelem, hlavně rysa. Takže rys tady má svůj domov už trvale a pak, téměř každoročně, zaznamenáváme i výskyt medvěda, dokonce i medvědice s mladýma. Vlci, ti zase upřednostňují hřebenové trasy v oblasti Javorníků a Vsetínských vrchů na hranici se Slovenskem."
Chráněná krajinná oblast Beskydy je rozlohou zhruba 1200 kilometrů čtverečních vůbec největší v celé zemi. Od roku 1973, kdy existuje Správa chráněné krajinné oblasti, probíhají každoroční průzkumy populací šelem. Podle nich žije v celých Beskydech zhruba 15 rysů, maximálně dvě smečky vlků a do pěti medvědů.
Vycpaný medvěd hnědý, vystavený v muzeu, patřil na přelomu století k postrachům Beskyd. Během dvou měsíců napáchal Míša z Brodské více škod než šichni medvědi v oblasti dohromady za celou dobu sledování.
František Šulgan, pracovník CHKO Beskydy: "Nakonec se medvěda z Brodské podařilo odchytit, ale mezitím připravil majitele o 237 králíků, 29 ovcí, zabil 34 kuřat, slepic, krocanů, jedno tele a zlikvidoval 9 včelstev, takže zkrátka řádil tady v tom okolí Vsetínských vrchů a pak Javorníků, ale byla to mimořádná událost a od té doby žádný medvěd takovéto škody neudělal, ba vůbec jsme nezaznamenali žádné škody od medvědů."
Podle zkušeností pracovníků Chráněné krajinné oblasti mnoho lidí nezná ani základní fakta o životě a pobytu velkých šelem u nás. Ochránci přírody proto pořádají přednášky či výstavy. Informační panely například doplnily přehlídku loňských loveckých trofejí v Žerotínském zámku.
František Šulgan, pracovník CHKO Beskydy: "Těmito akcemi se odbourávají různé předsudky a různé domněnky a lidé vlastně zjišťují, že to zvíře je nepostradatelné na vrcholu toho potravního řetězce, a že skutečně ta příroda potřebuje i ty velké šelmy."