Na jedné straně úsporná opatření, na straně druhé naopak myšlenka zažádat o půjčku ve výši více než poloviny ročního rozpočtu města. Radnice tvrdí: Peníze nechceme projíst, ale investovat do rozjezdu projektů spolufinancovaných z regionálních operačních programů.
Ivan Týle (ODS), starosta města: "Soubor projektů, které město předkládá a které by měly být v letošním roce průběžně schvalovány, je zhruba asi v hodnotě 800 milionů korun. Nejsme schopni, z vlastního rozpočtu města, profinancovat zahájení všech projektů najednou a domnívám se, že jelikož jsou to výrazně prorůstové peníze, které přijdou do města z Evropské unie, že za těch pár eventuálních milionů, které bychom museli zaplatit z úroků, je to velmi výhodná záležitost."
O žádosti o půjčku budou ještě rozhodovat zastupitelé města. V současné době nemusí radnice, až na splátky bezúročné půjčky státu za čistírnu odpadních vod v Libhošti, splácet žádný úvěr. Podle starosty by bylo nejlepší, kdyby město získalo kontokorent, který může průběžně čerpat a také splácet. Právě tyto peníze by mohly posloužit k rozjezdu prvního projektu, na který získalo letos město částku 100 milionů korun. Takzvaný Integrovaný plán rozvoje města řeší modernizaci nejstaršího sídliště kolem ulice Dlouhá.
Ivan Týle (ODS), starosta města: "Prostředky, kterými se má na financování projektu podílet město jsou nadefinovány asi na 40 procent této částky, to znamená, že 40 milionů by mělo jít z rozpočtu města, a to na revitalizaci veřejných prostranství a komunikací typu chodníky a vnitřní komunikace v této sídlištní části. O těch 60 procent, tedy o těch 60 milionů, se mohou ucházet společenství vlastníků, bytová družstva a případně fyzické osoby vlastnící nemovitosti v tomto prostoru."
60 milionů korun pro družstva, společenství vlastníků nebo majitele nemovitostí mohou být použity na komplexní revitalizace domů, tedy nová okna, opravu střechy, nové zateplení či výtah. Evropská unie by zaplatila zhruba polovinu nákladů. Město investuje peníze také do dětských hřišť, oddechových zón či parkovacích ploch.
Ivan Týle (ODS), starosta města: "Pro rok 2009 počítáme, že by měly být uvolněny prostředky asi do výše pěti milionů korun, což jsou prostředky potřebné pro vlastní projektové práce, řešení majetkových záležitostí, výkupů, narovnání legislativy. Vedoucím příslušných odporů bylo uloženo, aby připravili soubor akcí, ze kterých vybereme nejoptimálnější akce pro zahájení prací v roce 2010. Budou se, já předpokládám, týkat úpravy veřejných prostranství a vnitřních komunikací."
Jednotlivá družstva, společenství vlastníků či fyzické osoby musí předložit svůj projekt takzvanému řídícímu výboru, který funguje při radnici. Čerpání peněz a realizace projektu je rozloženo až do roku 2014.