Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Novojičínská Mendelova škola vysílá studenty do zahraničí

V rámci projektu Leonardo da Vinci vysílá Mendelova škola své studenty na zahraniční stáže. Letos zavítali do Irska, Španělska, Německa a na Maltu.

Zájem o měsíční praxi v zahraničí je u studentů opravdu obrovský, ale vyslat může škola jen třicítku ročně. Proto si stanovila kritéria výběru. Vedle docházky a prospěchu, posuzují kantoři i zájmy studentů, a to není všechno. Studenti, kteří chtějí odjet na stáž, musí zvládnout jazykový test a pohovor.

Ladislav Abraham, vedoucí projektu: "Počátkem všeho jsou dokumenty studentů, kteří sestavují motivační dopis a životopis. Uvedou jaké obory a zájmy mají, čemu by se chtěli během stáže věnovat a na základě toho my jim potom hledáme práci. V rámci ekonomických oborů studenti pracují v různých specializacích od daňový kanceláří, přes logistiku, cestovní ruch a podobně, podle toho, co je nejvíce zajímá a čemu by se chtěli v profesní kariéře věnovat. Ve zdravotnických oborech je to méně pestré, tady studenti pracují v pečovatelském domě, kde se starají o lidi se zdravotním postižením."

Mnozí studenti se o prázdninách do destinací, ve kterých vykonávali praxi vracejí za prací i dovolenou, výjimkou není ani nabídka stálého pracovního uplatnění. A dalším bonusem je získání europasu.

Klára Matúšová, Ekonomické lyceum Mendelova SŠ: "Byla jsem na stáži ve Španělsku, přímo ve městě Malaga a tady jsem provázela turisty."

Dagmar Málková, Zdravotnické lyceum Mendelova SŠ: "Šlo hlavně o komunikaci s pacienty, ráno jsme jim pomáhali při snídani, hygieně i oblékání a také jsme s nimi jezdili na výlety do Londýna, do nákupních center a po okolí."

Ze stáže si všichni dovezli spoustu zážitků, tady jeden za všechny, který Vojta prožil na Maltě.

Vojtěch Kracík, Ekonomické lyceum Mendelova SŠ: "Přišla tam za mnou paní a začala na mě mluvit anglicky, chtěla vytrhat obočí, no a já jsem na tato slovíčka v angličtině nikdy nedával pozor, protože mně to připadalo "babské", tak jsem jí zpočátku nerozuměl, ale potom jsme se nějak dohodli."

Náklady na stáž jednoho studenta se vyšplhají ke třiceti tisícům korun. Téměř všechny hradí fondy Evropské unie, zbytek doplácí Moravskoslezský kraj.

Nahlásit chybu

Nejčtenější zprávy