Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Děti se dozvěděly více o Františku Kardinálu Tomáškovi

  • Studénka,

V rámci výročí oslav narození Františka Kardinála Tomáška právě probíhá edukační přednáška určená žákům druhého stupně základních škol. Ti se tak mohou dozvědět více o jeho životě a osobnosti. Výstava, která se rodáku ze Studénky věnuje, bude koncem října ukončena.

Edukační program probíhá od začátku září do konce října v prostorách vagonářského muzea. Jeho smyslem je, aby se žáci seznámili s osobností Františka Kardinála Tomáška, jeho kulturně společenským postavením a také mnoha dalšími zajímavými informacemi z jeho života.

„Edukační programy trvají hodinu, probíhají tak, že žáci v první části pracují s pracovními listy, textovou částí, seznamují se, hledají chyby a správné odpovědi. Pracují také s exponáty, které jsou umístěny ve vitrínách, v kterých pak hledají návaznosti jako co, co znamená, kdo co vydal a proč je tady ta fotka. Takže je to interaktivní. Druhá část je vyhodnocení, kdy společně s žáky vyhodnocujeme otázky a doplňujeme další informace,“ uvedla přednášející Ludmila Nováková.

Zatím se programu zúčastnilo zhruba 220 žáků druhého stupně ze čtyř základních škol 31. října by se měla také ukončit výstava „To byl František Kardinál Tomášek“.

„Život té výstavy bude pokračovat dál, protože se přemístí do Olomouce do katedrály, kde bude pokračovat, a kde si také připomenou tohoto významného rodáka ze Studénky. Posléze bychom chtěli výstavu instalovat jako stálou expozici zámku,“ sdělila ředitelka organizace SAK Studénka.

Všechny exponáty, které jsou momentálně během výstavy k vidění, jsou majetkem Pražského arcibiskupství. O zápůjčce předmětů, které by mohly ve Studénce zůstat v rámci stálé výstavy, se bude dále jednat.

„Výstava byla otevřena pro veřejnost zdarma, takže nemůžeme spočítat kolik přišlo lidí. Můžeme jen odhadovat z návštěvní knihy a samozřejmě návštěvníci vagonářského muzea výstavu shlédli také. A ty ohlasy jsou velmi pěkné, myslím, že výstava se povedla a krásně doplnila interiéry zámku,“ sdělila ředitelka organizace SAK Studénka.

 4. listopadu by měly zapůjčené předměty dorazit do Olomouce, kde bude zahájeno pokračování výstavy. Návštěvníci ve Studénce měli možnost vidět například osobní věci Františka kardinála Tomáška a také předměty, které s výkonem kardinálské funkce souvisí. Kdy bude zahájena stálá výstava a co všechno v ní bude k vidění, je zatím v jednání.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy