Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

V rámci listopadové piety město uložilo časovou schránku

  • Studénka,

Před samotnou vzpomínkovou akcí k 17. listopadu se lidé mohli zúčastnit tradičního Lampionového průvodu, který pořádalo Rodinné centrum. Ten vycházel z ulice Tovární a pokračoval přes zimní a letní stadion, ulici Mírovou, až na náměstí republiky, kde byl připraven další doprovodný program.


„Vystoupila nám tady kapela Flegments z Nového Jičína, která hrála hity, které provázely sametovou revoluci před třiceti lety, dále v rámci akce bylo uložení časové schránky pro příští generace, které se ujal místostarosta a pan starosta, a také mohli lidé při této příležitosti zapálit svíčku,“ řekl vedoucí kultury SAK Studénka Jan Rodek.

Jako první zahrála píseň Modlitba pro Martu, po půl hodině hraní se pak ujal slova starosta spolu s místostarostou, kteří následně uložili časovou schránku.

„Současně v letošním roce slaví město Studénka 60 let svého vzniku, kdy došlo ke sloučení dvou obcí, a to Studénky a Butovic, takže při této příležitosti jsme ukládali časovou schránku,“ uvedl starosta Města Libor Slavík.

Pouzdro pro časovou schránku bylo umístěno již při výsadbě nového Vánočního stromu, kterým je jedle ojíněná. To proběhlo již 24. října.

„Do schránky jsme dali propagační předměty Města, nějaké fotografie, drobné mince, plus jsme oslovili občany města a rodáky, kteří se narodili v roce 1959, aby přispěli svými vzkazy budoucí generacím,“ sdělil starosta města Libor Slavík.

Dohromady se sešlo dvacet pět vzkazů od pamětníků, které byly do schránky uloženy. Ta by se mohla otevřít za čtyřicet let při příležitosti stého výročí Města Studénky. 30. výročí od Sametové revoluce si přišlo připomenout na 500 návštěvníků. 

„Ano s vnoučaty, ať vidí, jaká je svoboda“

„Tak samozřejmě lampionový průvod, jinak akce super, myslím že je to datum pro lidi důležité, protože je důležité říkat si co chceme“.

„Velmi se nám akce líbila, byli jsme i minulý rok a těšíme se na ten další, jsem velmi ráda že je tu i rodinné centrum“

Na sametovou revoluci vzpomínají také v Městské knihovně, tam je umístěna výstava Střípky z listopadu 1989 v Olomouci. Tu tenkrát zdokumentoval Dagmar Válková, která v té době studovala na Filozofické fakultě a také se přímo účastnila manifestací, které v té době probíhaly.

„Kdy jsme jako studenti procházeli celou Olomoucí, drželi jsme se za ruce a v rukou jsme měli svíčky. Na to mám spíše takovou negativní vzpomínku, kdy na každém rohu v Olomouci stál někdo v civilu, takže nám samozřejmě došlo, že jsme hlídání příslušníky tajné bezpečnosti,“ uvedla autorka výstavy Dagmar Válková.

Výstavu tvořenou fotografiemi a dobovými články tehdejší doby můžete vidět do konce roku v přednáškovém sále městské knihovny.


Nejčtenější zprávy

PR články

Více PR článků