Na badatelské přednášce se návštěvníci dozvěděli, jak vypátrat svůj rodokmen pomocí internetu.

  • 18:42,
  • Studénka,

Již před 17 hodinou se v prostorách edukační místnosti Vagonářského muzea scházeli zájemci o badatelství. Přednášet tentokrát přijela archivářka Lenka Chobotová z Nového Jičína.

„Přednáška „Badatelna u Vás doma“ je zaměřena na možnosti bádání z prostoru vašich domovů, vašich pracoven a obývacích pokojů. Archivní síť vznikala v druhé polovině dvacátého století a původně byla zaměřena na shromažďování a uschovávání materiálů,“ sdělila archivářka Lenka Chobotová.

V dnešní době se archiváři zaměřují právě na zpřístupňování jednotlivých materiálů prostřednictví moderních médií.

„Zemský archiv v Opavě je takový průkopník v tomto poli, má zdigitalizováno na 18 milionů záznamů a lze si prohlédnout například jak matriky, tak obecní i školní kroniky a také třídní výkazy do roku 1939,“ upřesnila archivářka Lenka Chobotová.

V archivech se dají najít například rodokmeny, hospodářské dějiny, dějiny školství, kultury a mnoho dalších.

„Nefunguje to tak, že bychom zadali nějaký údaj a všechny údaje by vyskočily, pořád je to o badatelské práci, i když je to přístupné na internetu musíte všechno přečíst a nějakým způsobem analyzovat,“ vysvětlila archivářka Lenka Chobotová 

„Důvodem, proč jsme si vybrali tohle téma je, že aktivně využíváme zdrojů, které jsou uloženy v archivech, a to nejen těch, které jsou uloženy v Novém Jičíně, ale i v Opavě. Vlastně je to náš velký spolupracovník z pohledu získávání informací,“ uvedl vedoucí Vagonářského muzea Bronislav Novosád.

Další přednášky by se ve Vagonářském muzeu měli konat v prvních měsících příštího roku. Dále muzeum plánuje spolupracovat s národním památkovým ústavem a více se zaměřit na historii založení firmy Vagonka, která bude mít v příštím roce sto dvacáté výročí.
Zdeněk Šopík, s.r.o.
Nový Jičín
od 23 000 Kč do 30 000 Kč

Detail

Dalibor Seidler
Nový Jičín
od 14 740 Kč

Detail

Kurare, s.r.o.
Nový Jičín
od 13 400 Kč

Detail

Nejčtenější zprávy

PR články

Více PR článků