„Přednáška „Badatelna u Vás doma“ je zaměřena na možnosti bádání z prostoru vašich domovů, vašich pracoven a obývacích pokojů. Archivní síť vznikala v druhé polovině dvacátého století a původně byla zaměřena na shromažďování a uschovávání materiálů,“ sdělila archivářka Lenka Chobotová.
V dnešní době se archiváři zaměřují právě na zpřístupňování jednotlivých materiálů prostřednictví moderních médií.
„Zemský archiv v Opavě je takový průkopník v tomto poli, má zdigitalizováno na 18 milionů záznamů a lze si prohlédnout například jak matriky, tak obecní i školní kroniky a také třídní výkazy do roku 1939,“ upřesnila archivářka Lenka Chobotová.
V archivech se dají najít například rodokmeny, hospodářské dějiny, dějiny školství, kultury a mnoho dalších.
„Nefunguje to tak, že bychom zadali nějaký údaj a všechny údaje by vyskočily, pořád je to o badatelské práci, i když je to přístupné na internetu musíte všechno přečíst a nějakým způsobem analyzovat,“ vysvětlila archivářka Lenka Chobotová
„Důvodem, proč jsme si vybrali tohle téma je, že aktivně využíváme zdrojů, které jsou uloženy v archivech, a to nejen těch, které jsou uloženy v Novém Jičíně, ale i v Opavě. Vlastně je to náš velký spolupracovník z pohledu získávání informací,“ uvedl vedoucí Vagonářského muzea Bronislav Novosád.
Další přednášky by se ve Vagonářském muzeu měli konat v prvních měsících příštího roku. Dále muzeum plánuje spolupracovat s národním památkovým ústavem a více se zaměřit na historii založení firmy Vagonka, která bude mít v příštím roce sto dvacáté výročí.