Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Na badatelské přednášce se návštěvníci dozvěděli, jak vypátrat svůj rodokmen pomocí internetu.

  • Studénka,

Již před 17 hodinou se v prostorách edukační místnosti Vagonářského muzea scházeli zájemci o badatelství. Přednášet tentokrát přijela archivářka Lenka Chobotová z Nového Jičína.

„Přednáška „Badatelna u Vás doma“ je zaměřena na možnosti bádání z prostoru vašich domovů, vašich pracoven a obývacích pokojů. Archivní síť vznikala v druhé polovině dvacátého století a původně byla zaměřena na shromažďování a uschovávání materiálů,“ sdělila archivářka Lenka Chobotová.

V dnešní době se archiváři zaměřují právě na zpřístupňování jednotlivých materiálů prostřednictví moderních médií.

„Zemský archiv v Opavě je takový průkopník v tomto poli, má zdigitalizováno na 18 milionů záznamů a lze si prohlédnout například jak matriky, tak obecní i školní kroniky a také třídní výkazy do roku 1939,“ upřesnila archivářka Lenka Chobotová.

V archivech se dají najít například rodokmeny, hospodářské dějiny, dějiny školství, kultury a mnoho dalších.

„Nefunguje to tak, že bychom zadali nějaký údaj a všechny údaje by vyskočily, pořád je to o badatelské práci, i když je to přístupné na internetu musíte všechno přečíst a nějakým způsobem analyzovat,“ vysvětlila archivářka Lenka Chobotová 

„Důvodem, proč jsme si vybrali tohle téma je, že aktivně využíváme zdrojů, které jsou uloženy v archivech, a to nejen těch, které jsou uloženy v Novém Jičíně, ale i v Opavě. Vlastně je to náš velký spolupracovník z pohledu získávání informací,“ uvedl vedoucí Vagonářského muzea Bronislav Novosád.

Další přednášky by se ve Vagonářském muzeu měli konat v prvních měsících příštího roku. Dále muzeum plánuje spolupracovat s národním památkovým ústavem a více se zaměřit na historii založení firmy Vagonka, která bude mít v příštím roce sto dvacáté výročí.


Nejčtenější zprávy

PR články

Více PR článků