Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Přírodní rezervaci Bažantula čeká v letošním roce dokončení stavebních prací a úprav. Ty byly v minulosti přerušeny.

  • Studénka,

Rekonstrukce v přírodní rezervaci Bažantula začala v předchozím roce. Jejím důvodem byl špatný technický stav rybníků, v kterých již nebylo možné udržet vodu.


„Nedalo se tady dále rybničně hospodařit, bez hospodaření rybníky zanikají. Tím pádem by zaniklo i to co v rezervaci chráníme. Vlastní technické práce začaly loni v zimě, kdy sem najela technika a začalo se s kácením a začala první etapa vyklízení sedimentů,“ řekl Jan Klečka, ředitel správy CHKO Poodří.

Rybníky v rezervaci byly již rok před rekonstrukcí vypuštěny a díky příznivým podmínkám začaly zarůstat. Samotné práce na opravě nádrží byly začátkem března přerušeny.

„Jednak začali hnízdit práci, jednak se začali rozmnožovat obojživelníci a v té době se práce zastavily. Firma, která práce provádí, techniku stáhla. Bylo to proto, že je to velká firma a je pro ni výhodnější udělat práci najednou než celý rok, měsíc, co měsíc, tady mít jeden dva bagry,“ řekl Jan Klečka, ředitel správy CHKO Poodří.

Chátrajícího stavu rezervace si všimli také obyvatelé Studénky, kteří se pak obraceli se svými stížnostmi na město.

„Dostal jsem od některých občanů stížnosti na to, jakým způsobem se v lokalitě rybníků kolem Bažantuly stává měsíční krajina. Kontaktoval jsem vedení Ochranářů přírody. Sešli jsme se v prosinci tady, kde nám ředitel pan Klečka nějakým způsobem popsal, k čemu tam došlo, a paradoxně je to podobná situace, kterou jsme museli řešit s naší cyklostezkou do nové Horky, kdy byly v projektové dokumentaci tak velké vady, že znemožňovaly společnosti, která tam pracuje, revitalizovat ono území,“ uvedl starosta Města Studénky Libor Slavík.

„V současné době je řešení připraveno a řeší se harmonogram pokračování stavby. Práce by měly začít koncem zimy nebo začátkem jara. Následně dojde ještě ke zbytku kácení, to je nutné z toho důvodu, že se tu poměrně silně objevuje onemocnění jasanů,“ řekl Jan Klečka, ředitel správy CHKO Poodří.

Stromy je nutné odstranit, protože hromadně hynou, a jsou pak nebezpečné kvůli možnému vyvrácení. Nyní by měly začít hlavní technické a zemní práce.

„Budou se rozebírat a znovu rušit hráze, utěsňovat, zpevňovat, dotěsňovat, aby voda z nich nemohla prosakovat, a bude se také přemodelovávat rybniční dno a odstraňovat nánosy,“ sdělil Jan Klečka ředitel správy CHKO Poodří.

Rekonstrukce, na kterou byla poskytnuta dotace ve výši 48 milionů korun, by měla být hotova koncem letošního roku.

Nahlásit chybu

Nejčtenější zprávy