Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Děti z několika základních škol soutěžili a vytvářeli maskota k projektu MAP II

  • Studénka,

Zástupci všech ročníků z pěti škol Bílovecka se sešli v kulturním domě v Jistebníku, kde společně soutěžili o nejkrásnějšího Polytechňáčka. Toho tvořili z nejrůznějších odpadových materiálů.

„Dnes jsou tady děti ze základních škol ze Studénky, Bílovce, Velkých Albrechtic, Kujav a Bravantic. Soutěžní týmy z těchto škol se sešly proto, aby vytvořily „mapáckého“ Polytechňáka. Je to soutěž o maskota projektu. Děti z odpadových materiálů připravují nějaký výrobek, který si sami pojmenují a my ho pak budeme moci použít jako maskota,“ uvedla hlavní manažerka projektu Petra Kluzová.

Děti se rozdělily do několika skupinek a společně vymýšlely, jakou podobu bude jejich výrobek mít. A protože rovnost všech je základem celého projektu, mohly děti použít jen připravené pomůcky.

 „Pracovní skupina Polytechnika, která tuto soutěž připravila, dopředu vymyslela obsah takzvaných kouzelných krabic, aby děti měly rovné podmínky, tak pro první stupeň byly vytvořeny jiné krabice než pro druhý stupeň. Ten má navíc pár věcí, ale základem jsou PET láhve, krabice od mléka, různé zátky a podobně. Důležité je, že to mají všichni stejné,“ uvedla hlavní manažerka projektu Petra Kluzová.

„My vyrábíme sovu, je to znak naší školy. Jsme ze Studénky, ze školy Sjednocení. Napadlo to většinu z nás a ti ostatní souhlasili,“ uvedla jedna z žaček.

„Jme ze školy Komenského v Bílovci, a právě vyrábíme postavičku, která bude představovat tuhle soutěž. Bude to taková popelnice a tady v těch lahvích budou různé odpadky,“ řekla žačka z Bílovce.

„Jsme ze školy Sjednocení a vyrábíme žirafu, která se bude jmenovat Božena. Napadlo nás to všechny, protože Božena Němcová oslavila 200 let od narození a dneska má svátek°, proto jsme vybrali tohle jméno,“ vysvětlila žákyně ze Studénky.

Projekty se mnohokrát konají na jiných místech. Tentokrát se hostitelství ujala obec Jistebník. Podle slov starostky tento přístup napomáhá k prohlubování vzájemné spolupráce dětí i učitelů.

Tím, že dochází k tomuto vzájemnému setkávání, tak se vytváří prostor k rozvoji spolupráce jedna k dětských kolektivech, ale stejně tak se vytváří vzájemná spolupráce mezi školami a obcemi. Myslím si, že je to přínosem pro všechny strany, děti si mohou porovnat své nápady, zkušenosti a svou fantazii, hodnotím to velice kladně“ uvedla starostka Jistebníku Šárka Storzerová.

Málo novodobých škol zařazuje do pravidelné výuky práci v dílnách. Většině dětí tak chybí základní manuální zručnost.

„Nejsou na všech školách dílny, kde by se děti učily dovednostem jako zabíjení hřebíků, práce s nářadím. To tady nemáme, v některých školách to není. Proto jsme se domluvili s paní Kluzovou, že uspořádáme tento typ soutěže, abychom poznali, jak no tom děti jsou,“ vysvětlila učitelka ZŠ TGM Jistebník Eva Smolanová.

Soutěž měla v letošním roce premiéru, a děti při ní velmi bavily. Nápad, vytvořit maskota z odpadových materiálů, má za cíl dětem ukázat, jak jinak mohou s odpadem nakládat.

„Je to náš první pokus, kdy jsme se nažili vymyslet nějakou akci, kdybychom děti naučili trochu jinému přístupu k práci s odpadovými materiály. Aby si děti také uvědomily, že můžou vymýšlet nové nebo kreativní nápady, jak s odpadovým materiálem zacházet, a aby si trošku uvědomily, že títo mohou taky chránit přírodu,“ uvedla hlavní manažerka projektu Petra Kluzová.

Vítězem a budoucím maskotem se stal Mapík Eda. Toho vytvořili žáci ze základní školy ve Velkých Albrechticích. Ti se také stali vítězi prvního stupně. Cenu za nejlepší výtvor druhého stupně si odnesli žáci ze Studénky za žirafu Boženu. Všechna díla budou vystavena na základní škole v Jistebníku.

Nahlásit chybu