Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Rezervaci Bažantula u Studénky brzy opustí těžká technika

  • Studénka,

Rezervace Bažantula se nachází v přírodní krajinné rezervaci CHKO Poodří a vyskytuje se v ní řada chráněných rostlin a živočichů. Mezi ně patří například plavín štítnatý nebo moták pochop. Kvůli špatnému stavu břehů se ale musí rybníky rekonstruovat.

Jan Klečka, ředitel správy CHKO Poodří: „V posledních letech byl vůbec problém rybníky udržet na vodě. Rybník, když je bez vody, tak se nedá udržovat a nefunguje. Ani pro druhy, které bychom jako ochrana přírody rádi v rybnících měli, není použitelný. Podařilo se nám dát dohromady projekt zhruba za 50 milionů, který je hrazený z evropských peněz."

Práce začaly už v lednu minulého roku, o dva měsíce později však byly rekonstrukce pozastaveny. Nyní už nejtěžší práce vrcholí a těžká technika by tak mohla přírodní rezervaci již v létě opustit.

Zdeňka Hrdá, zaměstnankyně správy CHKO: „Nyní probíhají ještě práce na vnitřní hrázi mezi Velkým a Malým Oklukem, kde je realizována berma do úrovně hladiny. Ta bude mírně přelita vodou, zhruba 4 až pět centimetrů, a vznikne tam takový malý biotop pro obojživelníky a mokřadní společenstva."

Momentálně byl dokončen rybník Kozák, kde byly opraveny vnitřní hráze. Na Bažantule právě probíhá odbahňování a těžba sedimentu. V podobném chátrajícím stavu se nachází i zbytek rybníků v CHKO, ty by měly časem projít podobnou rekonstrukcí.

Jan Klečka, ředitel správy CHKO Poodří: „Stav na nich je obdobný, postupně bychom se k tomu chtěli také dostat. Problém není ani ve finančních prostředcích, ale v lidských zdrojích. Ukočírovat takový projekt je totiž náročné. Musíme tedy postupně, soustavu od soustavy, dávat do pořádku."

Úplné dokončení prací by mělo proběhnout koncem příštího roku. Další na řadě by měl být rybník Kotvice, jeho rekonstrukce by měla začít přibližně za dva roky.

Nahlásit chybu

Nejčtenější zprávy