Libor Slavík, starosta města: „Město Studénka získalo povolení k dlouhodobému používání preventivního přípravku, který se „instaluje“ do jednotlivých lokalit, kde jsou hnízdiště komárů s tím, že by měly působit preventivně, ještě před jejich vylíhnutím. Líhniště je kdekoli. Ať už je to vysoká tráva, nějaké prohlubně v přírodě, tam, kde zateče voda. Určitá místa jsou, kde se stabilně každý rok drží voda, tak tam se dá očekávat výskyt. Situace je monitorována.“
O monitorování stavu tůněk a případných zatopených ploch a také o aplikaci hubícího prostředku se stará odborná firma. Přípravek je možné použít je za určitých podmínek.
Milan Kyjovský, vedoucí odboru místního hospodářství a údržby majetku: „Můžeme jej použít jen v případě, kdy dojde k vytvoření tůněk nebo k vylití Odry v záplavových stavech. Máme jasně stanovená místa, kde tento přípravek můžeme aplikovat a také za jakých podmínek Samozřejmě stav tůněk monitorujeme. Vzhledem k tomu, že máme teď období, kdy je velmi sucho, i z hlediska hladina spodní vody, tak nedochází k tvorbě tůněk.“
V minulých letech se likvidace komárů na území Studénky prováděla aplikací teplého aerosolu. Ten však zahubil veškerý hmyz a drobné zvířectvo.
Milan Kyjovský, vedoucí odboru místního hospodářství a údržby majetku: „Samozřejmě tato metoda byla účinná, na druhou stranu provázelo to spoustu nepříjemných záležitostí. Museli jsme například v době aplikace upozorňovat včelaře. V loňském roce se kvůli toho řešilo spoustu věcí, spoustu občanů, kteří to uvítali, spoustu, kteří to neviděli rádi, měli pro to své důvody. V letošním roce město od toho způsobu odstoupilo.“
Ivan Bartoš z ČSOP Studénka: „Je to obrovský rozdíl, co se týče jedovatosti prostředku. To, čím se stříkalo předtím, určitě mělo velice negativní vliv na prakticky veškerý hmyz i na ten, kterému říkáme užitečný. Pomřelo kde co, předpokládám, že i ptactvo, které v té době krmilo mláďata.“
Přípravek je cílený, hubí pouze komáří larvy ve vodě a jeho účinnost je při správné aplikaci obrovská.
Ivan Bartoš z ČSOP Studénka: „Když se aplikace dělá odborně, věřím, že výsledky budou dobré. Jde o to, že je to bakterie, která cíleně hubí larvy tam, kde jsou pohromadě. Když se pak hubí komáři, kteří už vyletěli, to známe, chytat komára je problém. Bude-li kvalitně aplikováno, máme se na co těšit. Komáru bude samozřejmě z menších zdrojů přiměřeně, jak jsme zvyklí, ale velká kalamita by nemusela přijít.“
Vše záleží na vývoji počasí, které komáři potřebují. I když je na nejbližší dny hlášen intenzivní déšť, na případné komáří nálety je Studénka připravena.