Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Vzácný depozitář byl přestěhován do nových prostor a zkoumání historie pokračuje

  • Studénka,

Depozitář, mapující vývoj Studénecké Vagónky, jejich zaměstnanců a dalších velmi zajímavých faktů, se v minulých týdnech přestěhoval do nových prostor na ulici Tovární. Zde jsou pro jejich pečlivé zkoumání mnohem lepší podmínky.

Bronislav Novosad, vedoucí Vagonářského muzea: „Jsme v místnosti, kde jsou umístěny regály, kde badatel nebo návštěvník vůbec nebude mít přístup. Jsou zde uloženy ty nejcennější a nejvzácnější věci, které souvisí nejen s historií Vagonářského muzea, ale s historií města jako takového.

K prozkoumání a zdigitalizování je zde nespočet výkresů, dopisů, fotografií a všech dnes cenných předmětů.

Bronislav Novosad, vedoucí Vagonářského muzea: „Vagonářské muzeum mělo sloužit k dokumentaci vagónové i nevagónové dopravy na tehdejším území celého Československa, tak tady máme soustředěné dokumenty, nebo materiál, hlavně jsou to fotografie, které se týkají například výroby v Královopolském Brně. Jsme velice rádi, že spolupracujeme s panem Richardem Cílou“.

Spolupráce se zmíněným badatelem je pro výzkum života výroby vagónů ve Studénce nesmírným přínosem. Ve spolupráci s ním vznikají popisy výrobků, ze kterých by později mohla vzejít i kniha.

Bronislav Novosad, vedoucí Vagonářského muzea: „Výsledkem jsou listy výrobků, kde je vždy fotografie vagónu a k tomu kompletní popis, který dodává pan Cíla. My jsme tomu velice rádi, protože fotografie tady uloženy máme, ale samozřejmě výrobní knihy a další materiál zde soustředěn není“.

Karty výrobků i s detailním popisem by se měly rovněž stát i součástí prohlídky Vagonářského muzea. Návštěvník se o nich bude moci dočíst na interaktivních obrazovkách.

Kamil Krahula, ředitel SAK Studénka: „Rád bych informoval budoucí návštěvníky muzea o expozici, kterou chystáme. Měli bychom expozici muzea vybavit edukativním panelem, který by měl zachycovat historii vagonářské výroby. Chceme zde umístit také interaktivní dotykovou obrazovku, která bude zachycovat různé typy vagónů, které se ve Studénce vyráběly. Rádi bychom pozvali návštěvníky k nové expozici, která by měla být přístupna od září“.

Zkoumání dobových spisů o historii Vagónky se nese několika směry a postupné pročítání dokumentů ukrytých na zámku vede k novým objevům.

Bronislav Novosad, vedoucí Vagonářského muzea: „Sedíme za Stolem, na kterém se nachází porcelán a další věci. Ty souvisí s připravovanou výstavou v před podzimním termínu, která se bude týkat osobností, které stojí u založení Vagónky ve Studénce a příběhu jednoho z členů správní rady pana Cieszka. Ten začíná a je spojen s touto hroudou – kaolinem. Příběh porcelánky v Horním Slavkově je spojen právě s tímto hrníčkem, kde je St.W. (Staudinger Waggonfabrik A.G.)“.

Nahlásit chybu

Nejčtenější zprávy