Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • OBYVATELÉ NOVÝCH HEŘMINOV ROZHODOVALI O PŘEHRADĚ, VĚTŠINA JE PRO
  • ČESKÉ A POLSKÉ DĚTI POZNÁVALY CENTRUM OSTRAVY DÍKY PROJEKTU RUKU V RUCE
  • V OSTRAVĚ ZAČNE REKONSTRUKCE NÁM. REPUBLIKY, NIKDO SE NEODVOLAL PROTI VÝBĚRU
  • DOBROVOLNÍCI DNES VYSAZUJÍ STROMY NA JAVORNÍKU
  • OBYVATELÉ NOVÝCH HEŘMINOV BUDOU V SOBOTU HASOVAT V REFERENDU PŘEHRADĚ
  • DOLNÍ VÍTKOVICE BUDOU HOSTIT OSMÉ POKRAČOVÁNÍ BEACHVOLEJBALOVÉHO TURNAJE
  • TITUL HASIČ ROKU SI Z PRAŽSKÉHO HRADU ODNESL PŘÍSLUŠNÍK HZS MSK
  • DO NEMOCNICE KARVINÁ - RÁJ SE VYDALY PANENKY AŽ Z KRNOVA A ROZVESELILY DĚTI
  • PORUBSKÝ DEN BEZPEČÍ NABÍDNE UKÁZKY I TECHNIKU IZS, USKUTEČNÍ SE 3. KVĚTNA
  • OSTRAVSKÝ VELETRH PŘÍLEŽITOSTÍ PŘIPRAVUJE STUDENTY NA BUDOUCÍ PODNIKÁNÍ
  • V OSTRAVĚ PROBĚHLA KONFERENCE, KTERÁ MOTIVUJE ŽÁKY K ENVIRON. BÁDÁNÍ

Hasiči ve Studénce vyjížděli k vice jak dvaceti událostem

Studénka |

Do boje s bleskovou povodní se zapojili všichni dobrovolní hasiči.

Video Přehravač se načítá.
Aktuální čas 0:00
Doba trvání -:-
Načteno: 0%
Typ streamu ŽIVĚ
Zbývající čas -:-
 
1x
    • Kapitoly
    • Bez popisů, vybráno
    • Bez titulků, vybráno

      Po vydatných deštích postihla naše město přívalová povodeň. Nejvíce zasaženou oblastí byla ulice Na Trávníkách a 2. května, ale také okolí studéneckého rybníčku. Nejednalo se však o jedinou lokalitu.

      Petr Sič, velitel JSDH Studénka: „Taktéž vznikly škody na Butovickém potoku a také v části chatové osady v Nové Horce. V první fázi došlo k vylití vody, kdy byla zaplavena ulice 2. května u zámecké brány, takže zde byl znemožněn průjezd osobním vozidlům.

      Silnice byla několik minut uzavřena a hasiči odkláněli dopravu po náhradní trase. Velkou pozornost následně věnovali i dalším místním tokům, které pravidelně monitorovali. Problémy však činily i popadané stromy.

      Petr Sič, velitel JSDH Studénka: „Mezitím hasiči zasahovali také u spadlých stromů, které spadly jednak do studéneckého potoka nebo na silnici na ulici Družstevní. Zasahovali také na butovickém potoku, kde se pod trubkou s plynem, která vede korytem vzpříčila větev a začaly se na ní zachytávat naplaveniny a hrozilo tak vylití vody.“

      Voda byla ve dvou případech odčerpávána i v okolí zmíněného butovického potoka. Nejvíce škod ale způsobil studénecký potok. Někteří tamní obyvatelé tak měli před očima zkázu z roku 2014.

      Hromek, majitel zaplaveného domu: „Kolem půl páté ráno mě vzbudil soused s tím, že nám přes zahradu teče voda, taková menší řeka. Vyšli jsme ven, zkontrolovali jsme, co se děje, a jak říkám, po zahradě řeka, bazén zaplavený, zahrada zaplavená, zjistili jsme, že i do sklepů se voda dostala. Bylo to méně, než před 6 lety, ale stálo to za to.“

      Bleskové povodně z roku 2014, které taktéž přinesl přívalový déšť, udeřily mnohem rychleji a podstatně intenzivněji a zaplavily i více zahrad a domů. I ty letošní však majitelům postižených domů přinesly velké starosti.

      Hromek, majitel zaplaveného domu: „Povodeň samozřejmě poničila zabudovaný bazén, teď čekáme na servisního technika, aby zjistil rozsah škod, dnes u nás byl likvidátor z pojišťovny. Zatopilo nám to i sklepy, ty bude čistit sanační firma a také dezinfikovat a vysoušet. To jsou jediné dvě škody, které nám vznikly. Bylo podstatně méně bahna než tehdy.“

      Zabránit podobným situacím mají protipovodňové poldry, které město plánuje v okolí ulice Na Trávníkách vybudovat. Vzniknout by měly hned dva.

      Libor Slavík, starosta Studénky: „Absence poldru zanechala dosti výrazné stopy, nicméně jeden z poldrů je, dá se říct, před zahájením realizace. Máme od konce loňského roku požádáno o dotace a jen čekáme na schválení dotace a následně na základě rozpočtu budeme tuto akci realizovat. Do té doby to bohužel stojí, nicméně není to naší vinou.“

      Libor Slavík, starosta Studénky: „Co se týče druhého poldru v lokalitě na Trávníkách, tak tam je situace komplikovanější. Zatím nedošlo k domluvě s vlastníky pozemku, kteří je tam mají. Samozřejmě budeme dále jednat, tak, aby se dala tato protipovodňová zábrana vybudovat.“

      Nahlásit chybu


      Obyvatelé Nových Heřminov v referendu rozhodovali o přehradě. Většina byla pro

      Včera 19:22 | Bruntál | Yvona Fajtová

      V Nových Heřminovech proběhlo referendum o protipovodňové přehradě, která má zatopit část obce. Lidé od rána hlasovali o tom, jestli souhlasí se záměrem vybudovat protipovodňová opatření včetně přehrady.

      Zámek v Hradci nad Moravicí nabídne novinku. Na konci května zpřístupní nový prohlídkový okruh

      Včera 18:26 | Opava | Yvona Fajtová | Opavský expres

      Zámek v Hradci nad Moravicí zahájil letní sezonu a na letošní rok chystá novinky. Už na konci května zpřístupní nový okruh s názvem Poklady hradeckého zámku.

      Dobrovolníci pokračují v zalesňování Beskyd po kůrovcové kalamitě

      Několik stovek nových stromů vysadili dobrovolníci, kteří se zúčastnili akce Stromy pro Javorník. V pátek své sazeničky zasadili studenti a v sobotu pak další dobrovolníci.

      České a polské děti společně poznávaly centrum Ostravy díky projektu Ruku v ruce

      Radnice Moravské Ostravy a Přívozu se zapojila do česko-polského projektu Ruku v ruce. Ten pokračoval už třetím setkáním. Tentokrát se díky němu žáci základní školy z polské Ratiboři spolu s žáky dvou základních škol z obvodu seznámili s historií centra Ostravy.

      Den Země opět přinesl spoustu podnětů k udržitelnějšímu způsobu života

      Na Masarykově náměstí se uskutečnil Den Země. Akce i letos přilákala množství dětí i dospělých. Součástí nabídky stánků a atrakcí bylo hlasování ve výtvarné soutěži z udržitelných materiálů.

      Titul Hasič roku si z Pražského hradu odnesl příslušník Hasičského záchranného sboru MSK

      Včera 9:27 | Celý MS kraj | Libor Běčák

      Španělský sál Pražského hradu hostil ve čtvrtek již 16. ročník ankety Hasič roku. Profesionální hasiči tam převzali ocenění za svou práci a činy.

      V opavské Slezské nemocnici se střílelo. Taktické cvičení prověřilo policii i bezpečnostní systém nemocnice

      25. dubna 2025 10:56 | Opava | Yvona Fajtová | Regionální zprávy POLAR

      V opavské Slezské nemocnici se střílelo. Naštěstí jen cvičně. Plánované taktické cvičení prověřilo nejen postup a taktiku policejního zásahu, ale také funkčnost vybudovaných bezpečnostních systémů ve zdravotnickém zařízení.

      V nemocnici ve Frýdku-Místku se konalo cvičení složek IZS po vznícení chemikálií

      Cvičením zásahu při záchraně a evakuaci většího počtu zraněných prošli hasiči, policisté a zdravotníci ve frýdecko-místecké nemocnici. Námětem cvičení byl požár způsobený chybnou manipulací s chemikáliemi při dezinfekci nástrojů.

      Policisté v Bruntále zadrželi prchajícího muže se zbraní upravenou pro větší hluk

      25. dubna 2025 15:09 | Celý MS kraj | Libor Běčák

      Z lesa na Vodárenském vrchu se ozývaly výstřely, které nahlásil občan na linku 158. Policisté na místě zadrželi muže se zbraní, která byla upravená pro zvýšení hlučnosti. Kriminalisté prověřují veškeré okolnosti incidentu.

      Havířov na planetě Zemi už 70 let, Den Země si užily tisíce dětí

      25. dubna 2025 15:08 | Havířov | Bára Kelnerová | Havířovský expres

      Veškeré informace o ochraně životního prostředí jsou pro mládež nesmírně důležité. I proto se Havířov každoročně připojuje k celosvětové akci Den Země. Planeta Havířov, to byl podtitul letošního ročníku.

      Obkladači

      Kopřivnice Nástup: od 1. května 2025 od 25 500 Kč/měsíc

      Obkladači

      Kopřivnice Nástup: od 1. května 2025 od 25 500 Kč/měsíc

      Den Země na náměstí prezentoval ekologický přístup k životu

      V centru města se konala, akce, která oslavila Den Země. Připomněla důležitost ochrany životního prostředí, a to především formou her a atraktivních ukázek.

      BEZ KOMENTÁŘE: Velikonoční slavnost ve Studénce vyšla, lidé se bavili

      Včera 8:26 | Studénka | Jan Plášil | Expres Studénky

      Oslava příchodu Velikonoc se v sobotu, před Květnou nedělí, konala ve Studénce na náměstí Republiky. Lidé se dobře bavili.

      Příběh zámku Nová Horka dotvářejí i drobnosti a vzácné návštěvy

      25. dubna 2025 17:23 | Studénka | Petra Dorazilová | Expres Studénky

      Rekonstrukce každé historické budovy s sebou přináší různé nálezy, a nemusí se jednat o poklady, ale třeba jen o drobné odkazy minulé doby. Dokladem toho jsou i objevy ze zámku v Nové Horce.

      Hokejisté ladí novou sezonu, trénovat tu začne i Svačina

      25. dubna 2025 16:39 | Studénka | Petra Dorazilová | Expres Studénky

      Hokejisté Studénky, sotva byl rozpuštěn led po právě skončené sezoně, plánují další ročník. Oficiálně představili i jednoho z nových trenérů mládeže. Bude jím zdejší odchovanec a vítěz extraligy Vladimír Svačina.

      Krokovací výzva podnítila k pohybu klienty novojičínského ProSenioru

      Výzva 10 000 kroků pomohla rozhýbat i klienty novojičínské pečovatelské služby ProSenior. Sedm z nich se od počátku dubna vydává na pravidelné procházky. Vůbec nevadí, že kroky sbírají s pomocí chodítek.

      Město je stabilní, další alespoň tři strážníky ale potřebuje

      25. dubna 2025 10:00 | Studénka | Petra Dorazilová | Expres Studénky

      Bezpečnostní situace ve městě byla v uplynulém roce stabilní, vyplývá to z hodnotící zprávy městské policie. Neovlivnilo ji ani částečné omezení systému služeb, které kvůli nedostatku strážníků nejsou už rok každý den nonstop.

      Hasiči ve Studénce vyjížděli k vice jak dvaceti událostem
      Vydáno 26. června 2020 15:35, Studénka, Tereza Rusková
      Do boje s bleskovou povodní se zapojili všichni dobrovolní hasiči.

      Po vydatných deštích postihla naše město přívalová povodeň. Nejvíce zasaženou oblastí byla ulice Na Trávníkách a 2. května, ale také okolí studéneckého rybníčku. Nejednalo se však o jedinou lokalitu.

      Petr Sič, velitel JSDH Studénka: „Taktéž vznikly škody na Butovickém potoku a také v části chatové osady v Nové Horce. V první fázi došlo k vylití vody, kdy byla zaplavena ulice 2. května u zámecké brány, takže zde byl znemožněn průjezd osobním vozidlům.

      Silnice byla několik minut uzavřena a hasiči odkláněli dopravu po náhradní trase. Velkou pozornost následně věnovali i dalším místním tokům, které pravidelně monitorovali. Problémy však činily i popadané stromy.

      Petr Sič, velitel JSDH Studénka: „Mezitím hasiči zasahovali také u spadlých stromů, které spadly jednak do studéneckého potoka nebo na silnici na ulici Družstevní. Zasahovali také na butovickém potoku, kde se pod trubkou s plynem, která vede korytem vzpříčila větev a začaly se na ní zachytávat naplaveniny a hrozilo tak vylití vody.“

      Voda byla ve dvou případech odčerpávána i v okolí zmíněného butovického potoka. Nejvíce škod ale způsobil studénecký potok. Někteří tamní obyvatelé tak měli před očima zkázu z roku 2014.

      Hromek, majitel zaplaveného domu: „Kolem půl páté ráno mě vzbudil soused s tím, že nám přes zahradu teče voda, taková menší řeka. Vyšli jsme ven, zkontrolovali jsme, co se děje, a jak říkám, po zahradě řeka, bazén zaplavený, zahrada zaplavená, zjistili jsme, že i do sklepů se voda dostala. Bylo to méně, než před 6 lety, ale stálo to za to.“

      Bleskové povodně z roku 2014, které taktéž přinesl přívalový déšť, udeřily mnohem rychleji a podstatně intenzivněji a zaplavily i více zahrad a domů. I ty letošní však majitelům postižených domů přinesly velké starosti.

      Hromek, majitel zaplaveného domu: „Povodeň samozřejmě poničila zabudovaný bazén, teď čekáme na servisního technika, aby zjistil rozsah škod, dnes u nás byl likvidátor z pojišťovny. Zatopilo nám to i sklepy, ty bude čistit sanační firma a také dezinfikovat a vysoušet. To jsou jediné dvě škody, které nám vznikly. Bylo podstatně méně bahna než tehdy.“

      Zabránit podobným situacím mají protipovodňové poldry, které město plánuje v okolí ulice Na Trávníkách vybudovat. Vzniknout by měly hned dva.

      Libor Slavík, starosta Studénky: „Absence poldru zanechala dosti výrazné stopy, nicméně jeden z poldrů je, dá se říct, před zahájením realizace. Máme od konce loňského roku požádáno o dotace a jen čekáme na schválení dotace a následně na základě rozpočtu budeme tuto akci realizovat. Do té doby to bohužel stojí, nicméně není to naší vinou.“

      Libor Slavík, starosta Studénky: „Co se týče druhého poldru v lokalitě na Trávníkách, tak tam je situace komplikovanější. Zatím nedošlo k domluvě s vlastníky pozemku, kteří je tam mají. Samozřejmě budeme dále jednat, tak, aby se dala tato protipovodňová zábrana vybudovat.“

      Zdroj: https://polar.cz/zpravy/novojicinsko/studenka/11000020910/hasici-ve-studence-vyjizdeli-k-vice-jak-dvaceti-udalostem