Lubomír Šobich, místostarosta Studénky: „V minulých dnech jsme, protože situace je taková, jaká je, řešili s CHKO další lokality, které v povolení nemáme uvedeny a musím říct, že to bylo tak operativní, že CHKO dalo po okamžitém projednání souhlas.“
Libor Slavík, starosta Studénky: „Přípravek Vectobac, který máme k dispozici a také máme povolení k jeho aplikaci na území CHKO ve vybraných lokalitách. Povolení máme od podzimu loňského roku na dobu deseti let s tím, že primární použití je při povodňových stavech, záplavách, při vydatných deštích.
Josef Smyček, deratizátor: „Je to biologický larvicid, což je žravá bakterie, která působí na určité stádium larev, které jsou také žravé. Teď se larvy krmí a krmí se právě těmito bakteriemi, které je následně hubí. „Koncentrát je naředěn vodou a aplikuje se pomocí rozprašovačů přímo do vodních ploch.“
Ve spolupráci s odbornou firmou by přípravek poprvé aplikován 2. července. Komáři se začali líhnout po vydatných deštích, které způsobily lokální záplavy a také po výrazném oteplení. Právě tyto podmínky jsou pro komáry nejpříznivější.
Libor Slavík, starosta Studénky: „Ve spolupráci s nimi jsme, ihned po deštích, kdy ještě nebyly záplavy, jsme s nimi pravidelně oblasti monitorovali. Aplikace se provádí do lagun a lze ji provádět pouze v místech, kde už voda opadává. Musí se oteplovat, voda se musí zahřívat a zároveň postupně opadávat, teprve pak lze přípravek aplikovat.“
Lubomír Šobich, místostarosta Studénky: „Už se aplikuje, celý úsek za Mlýnkou, Nádražní ulice a dozadu k Mlýnské, Nová Horka, dnes Butovice, tam odborná firma aplikuje přípravek. Děláme v boji proti množení komárů to, co jsme slíbili a plánovali jsme na to finanční prostředky. Koupili jsme přípravek, teď ho aplikují na základě průzkumu. Jen pro zajímavost, aplikace stojí 4 tisíce na hektar a průzkum 2 tisíce.“
Rájem pro komáry není jen území CHKO. Roje tohoto otravného hmyzu se líhnou i v samotném městě. Jedním z velkých komářích líhnišť jsou však i zahrady rodinných domů a zahrádkářské oblasti. Tam se často nachází okrasná jezírka, ale především sudy na dešťovou vodu.
Libor Slavík, starosta Studénky: „Mohou za to i jednotliví zahrádkáři a obyvatelé města, kteří by se také měli starat o tyto chytače dešťové vody, která je určitě také zanesena larvami. Tam by to chtělo používat nějakou bazénovou chemii nebo jiných přípravků, stačí kapička, troška, ať to larvy rozežene, protože zahrádek je v sídlišti i v rodinných zástavbách ať v Butovicích nebo ve Studénce poměrně hodně.“
Na území Česka žije až 50 druhů komárů, kteří jsou schopni uletět i několik kilometrů. Když by se ke Studénce přidaly i okolní města a obce a začaly by hubit komáry stejně, bodavý hmyz by nás nemusel obtěžovat vůbec.