Andrea Mojžíšová, učitelka: „Je poznat, že u některých rodiče pracovali, děti jsou připravené, některé děti to trošku zanedbávaly, takže to musíme doplnit teď.“ 0:45 0:50 „Mezery ve vzdělání bych ani neřekla, ale je to o pravidelnosti a o píli, protože to jsou děti, které ani mnohdy do školek nechodily, a tím pádem nemají žádný režim. Spíš pravidelnost a režim, aby si zvykly na roli školáka.“
Nejmenší studenti se nejvíce těší na přestávky, kdy si mohou hrát se svými kamarády a spolužáky. Doteď se slyšeli pouze přes online výuku a viděli na kameře. Nejvíce se těšili se na sebe a na své učitele.
Andrea Mojžíšová, učitelka: „Jsou to malé děti, které potřebují kolektiv. Doma tu distanční výuku samozřejmě zvládly, ale bylo to takové zvláštní a běžný kontakt ve třídě, který mezi dětmi ve třídě je se nenahradí ničím.“
Výuka online nebyla lehká pro děti a z počátku ani pro učitele. Nejmenší děti bylo nejtěžší naučit, jak ovládat IT technologie.
Andrea Mojžíšová, učitelka: „Nejhorší online bylo naučit děti techniku, děti měly obrovský problém zapnout/vypnout mikrofon, aby se nepřekřikovaly, aby byly zvyklé jako ve škole se hlásit. Měli jsme uzpůsobenou techniku abychom mohli psát písmenka, aby děti viděly, jak píšu, psaly to se mnou, vyvolávaly se jednotlivě na čtení. V matematice jsme si pomohli ukazováním prstů, nakonec jsme to zvládli.“
Pro pravidelnou školní docházku byla nastavena přesná pravidla. Školy musely zabezpečit třídy a organizaci času výuky i přestávek.
Milan Stiller, ředitel ZŠ FKT: „Organizačně, nastavení přestávek tak, aby se děti nepotkávaly. V pravidlech je, že děti mohou trávit ve třídách v celém kolektivu, na rozdíl od jara. Všechny třídy mohou být pohromadě. Na školu byl požadavek na úpravu organizační struktury.“
Na základní školu Františka kardinála Tomáška aktuálně vyučují dvě první a dvě druhé třídy. Pro všechny žáky funguje i stravovací zařízení.
Milan Stiller, ředitel ZŠ FKT: „Krom školní jídelny je v provozu i školní družina, která je v klasickém provozu od šesti do šestnácti hodin, ale je vidět, že po zkušenostech, byť jsou to dva dny, tak zatím není příliš využívána.“
Školní dužina je otevřena i na škole Butovická. V základní škole Sjednocení otevřeli také třídy pro hendikepované děti. 18. listopadu do školních lavic ve Studénce usedli všichni žáci nejnižších stupňů.