Judita Šprochová, učitelka: „Markétka se zapojila do tří soutěží. První byla o cenu Gustava Mahlera v Jihlavě, tam získala krásnou druhou cenu. Pak jsme se zúčastnili soutěže tady ve škole, ale také soutěže, která probíhala online formou. Ta byla vyhlášena francouzským institutem, tam Markétka získala stříbrnou medaili.“
Renáta Talpová, ředitelka: „Další z nich byla francouzská „O zlatý klíč“. Tam ta stejná žačka získala druhé místo a další z žákyň od paní učitelky Tulejové získala čestné uznaní. V těžké konkurenci v soutěži v Ústí nad Orlicí získala Markétka třetí místo a pozvání na zámek v Kostelci nad Orlicí.“
Markéta Štenclová, žákyně: „Soutěž se mi líbila moc. Cvičím asi hodinu a půl denně a hrálo se mi hodně dobře.
Soutěží se uskutečnilo hned několik. Mnohé z nich byly mezinárodní a účastnily se i děti z opačné strany světa.
Judita Šprochová, učitelka: „Třetí soutěž, která byla také online, se uskutečnila v Ústí nad Orlicí. To je rodiště violoncellisty. Na jeho památku se co dva roky uskutečňuje tato soutěž. Letos byla opravdu náročná, protože přijeli soutěžící nejen z Evropy, ale také soutěžící s Číny, Mongolska.“
Mezinárodní účast je přínosem i pro učitele. Svým žákům mohou následně předat a naučit je i jiné styly výuky, stejně jako hudby.
Judita Šprochová, učitelka: „Můžeme slyšet a porovnávat, jak se hraje na druhé straně zeměkoule. Pro mě to má ohromný pedagogický dosah.“
Vyučování dětí hře na hudební nástroje bylo pro učitele složité. Mnohdy se neslyšeli a vysvětlit hudební teorii bylo náročné.
Renáta Talpová, ředitelka: „Nebylo to jednoduché, technické prostředky někdy nejsou v nejlepší kondici. Zrazoval nás zvuk, obraz a především, při výuce uměleckých oborů je podstatné, abychom slyšeli, viděli a mohli s dítětem pracovat. Je to za námi, rozběhli jsme se a učíme jeden učitel – jeden žák.“
Skupinová výuka zatím probíhá pouze na distanční platformě. Přes to jsou učitelé a zejména děti rády, že se do uměleckých škol mohly vrátit.