Cimbálovka, řady stánků, a litry burčáku. Tak by se dala popsat sobotní akce na Náměstí republiky. Lidé, kteří se akce zúčastnili, využili i přednášek a řízených degustací. Nechyběl ani různorodý výběr vín.
Radka Tomáškové, vedoucí kultury SAK Studénka: „Máme tu druhý ročník burčákových slavností, je tu i stánek rodinného centra, kde děti mohou tvořit, spoustu stánků s občerstvením a s domácími výrobky.“
Hlavním tahounem akce byl především částečně zkvašený mošt - neboli burčák, předchůdce každého vína.
Tomáš Šťastný, vinař: „Říká se, že kolik má člověk krve v těle, tolik by měl vypít burčáku. Je to na každém z nás, někdo si dá jednou za čas, někdo ho vyloženě vyhledává. Hrozny začínáme zpracovávat každý rok jinak podle počasí. Třeba v letošním roce jsme dělali první burčák 25. srpna. Je to zhruba o tři týdny posunuté oproti minulému roku. Jeho výroba trvá po celou dobu vinobraní.“
„Je to tady, fajn, přišel jsem kvůli burčáku.“
„Je to tady super, burčák taky.“
„Já jsem přišel před chvílí a je to super, burčák jsem zkusil už u dvou stánků. Hraje tu cimbálovka, co víc si přát.“
Tomáš Šťastný, vinař: „Burčák je plný vitamínů, tělo to pročistí. Je tam hodně vitamínu B a spousta kvasinek, které pomáhají pročistit naše tělo.“
Podle vinařů by se měl burčák vypít ihned po zakoupení. Po delší době skladování začne kvasit a stává se z něj klasické víno.