Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Nová kamenná zeď obepíná hřbitov ze dvou stran, zadní část čeká na projekt rozšíření

  • Studénka,

Hřbitov v Butovicích obepíná ze dvou stran nová kamenná zeď. Nahradila staré, místy už rozbité pletivo. Stavbu zděného plotu kolem pohřebního místa si ale vyžádali i občané.

Původně lemoval hřbitov v Butovicích drátěný plot z pletiva. Zub času už v něm na několika místech vytvořil trhliny a stejně jej pracovníci museli svěsit kvůli provedené plánované údržbě zeleně. Posledním argumentem pro jeho výměnu za kamenný pak bylo přání obyvatel.

Milan Kyjovský, vedoucí odboru údržby majetku, MěÚ Studénka: “Řekněme, že souběžně v tu chvíli probíhalo jednání o participativním rozpočtu, kdy jeden z těch návrhů občanů byl, aby se ten plot udělal nový a aby byl kamenný nebo zděný tak, aby to pietní místo bylo více útulnější, aby tady bylo více soukromí a aby to působilo celkově více tím pietním dojmem. V rámci toho projednávání participativního rozpočtu starosta rozhodl, že je to věc údržby a rozhodlo se, že se plot zrealizuje standardně z rozpočtu města.”

Stavba plotu vyšla na 455 tisíc korun včetně daně. Jeho jedna boční strana nyní odděluje hřbitov od pozemku, který jeho vlastníci používají k zemědělské činnosti, včetně chovu koní nebo ovcí.

Milan Kyjovský, vedoucí odboru údržby majetku, MěÚ Studénka: “Snahou bylo, aby se to zrealizovalo v letošním roce v období do dušiček, aby na ty svátky všechno bylo v pořádku. To se povedlo. Firma nastoupila v průběhu měsíce září a během dvou týdnů plot zrealizovala.”
Gabriela Dlábková, správkyně hřbitova: “Je to tady veliká změna, já myslím, že ten plot tomu dodal takovou atmosféru. V neposlední řadě si myslím, že alespoň babičky nemají strach, že jim někdo ukrade jejich dušičkovou výzdobu.”

Nový plot ale zatím není v zadní části hřbitova. Důvodem jsou plány města na rozšíření tohoto pohřebního místa.

Milan Kyjovský, vedoucí odboru údržby majetku, MěÚ Studénka: “Pozemek za tím plotem vzadu už je vykoupený, zpracováváme projekt a bude se řešit, jestli se hřbitov bude rozšiřovat už v příštím roce nebo v následujícím období. Z tohoto důvodu se zděný plot zatím nepostavil a město rozhodne, jakým způsobem se bude dále postupovat.”

V minulém roce už na hřbitově došlo i ke zmíněnému zásahu do zeleně. Byly zde vykáceny poškozené strom, jednalo se především o břízy. Část dřevin byla nahrazena novou výsadbou. Další kácení tu město nyní neplánuje, podle odborníků jsou ostatní stromy v dobré kondici.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy