Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Zámek Nová Horka sbírá střípky ze vzpomínek, oživil skutečný příběh zahradníka

  • Studénka,

Oživit zámek v Nové Horce se snaží výzva, která směřuje k lidem žijícím v jeho okolí. Pracovníci této pobočky Muzea Novojičínska by rádi získali jakoukoliv maličkost, klidně jen útržkovitou vzpomínku, která souvisí s historií tohoto objektu.

Zámek Nová Horka byl kdysi významným šlechtickým sídlem, později skončil jako Ústav sociální péče pro ženy, aby se změnil v postupně restaurovanou chráněnou barokní památku. Oživit jeho historii se teď snaží pracovníci Muzea Novojičínska, jehož je součástí, a to otevřenou výzvou směřující zejména k okolním obyvatelům.

Petra Konečná, pověřená vedoucí zámku v Nové Horce: “Protože spousta lidí, kteří rady žijí, tak jejich předci tady na zámku pracovali, a my bychom rádi co nejživěji podali tu historii zámku v Nové Horce, a nejen historii toho hraběcího rodu, ale právě těch zaměstnanců, kteří tady působili, a bez nichž by ten zámek také vůbec nefungoval. Takže rádi bychom těmto zaměstnancům vrátili jména, rozkryli, kdo tady pracoval, co dělal, jaké pracovní pozice se vlastně na tom zámku objevily. A byli bychom velice rádi, kdyby příznivci zámku v Nové Horce, kteří mají nějakou vzpomínku, letmou historku, jakoukoliv drobnost, která se k zámku váže, tak kdyby nám ji poslali.”

Zveřejnění výzvy už přineslo své ovoce, lidé doručili na zámek fotografie a první příběh.

Petra Konečná, pověřená vedoucí zámku v Nové Horce: “Máme tady svatební fotografii z roku 1914 a na ni můžeme vidět svatbu kuchařky Anny Fojtíkové s místním zahradníkem Jindřichem Seltenreichem. Už jen to, jak se tady pan zahradník dostal, byla nešťastná příhoda s dobrým koncem. Mladý Jindřich, když mu bylo kolem deseti let, tak tady pracoval na zámeckých pozemcích, a poranil si ruku, přeťal si žíly. Ale hraběcí pán, Mořic hrabě Vetter z Lilie, byl vystudovaný lékař, takže mu ránu sešil, ale chlapci zůstala deformovaná ruka. Pan hrabě mamince malého Jindřicha slíbil, že se o něj do smrti postará.”

Hrabě opravdu poslal Jindřicha do zahradnické školy na zámku v Kuníně a poté jej zaměstnal jako svého zahradníka. Pracoval zde až do roku 1945.

Třeba právě tento příběh pomůže povzbudit paměť dalších lidí. S jakoukoliv informací se mohou kontaktovat prostřednictvím e-mailu, který je uveden na webu zámku. I drobná informace může obohatit prohlídkovou trasu a vdechnout zámeckým zdem život.


Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy