Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Vagonářské muzeum rozzářily velké kvetoucí obrazy

Studénka |

Na hlavní turistickou sezonu připravilo Vagonářské muzeum ke svým stálým expozicím několik dalších zajímavostí. Cesta do výstavních prostor rozkvetla díky květinovým obrazům místního malíře.

Vagonářské muzeum, které se ve Studénce nachází ve zdejším zámku, je vyhledávanou atraktivitou pro všechny milovníky vláčků - a nejen pro ně. Teď v létě nabízí také zajímavý pohled do předsálí zámku, které zdobí velké obrazy zdejšího malíře Martina Fabiána Ruska.

Martin Fabián Rusek, grafický designér a malíř: “Po dohodě s panem Novosadem jsme vybrali květnové obrazy, které rozzáří tento prostor nebo rozzáří také návštěvníky. Lidé, když přijdou a podívají se na ty rozkvetlé louky, tak je to vtáhne dovnitř a navozuje to takovou pohodovou prázdninovou atmosféru.”
Bronislav Novosad, vedoucí Vagonářského muzea: “Právě stojíme ve vestibulu, který je vyzdoben obrazy Martina Fabiána Ruska, a z toho mám obrovskou radost, protože tyto prostory se proměňují, jsou takové optimističtější, teplejší, vzdušné.”
Martin Fabián Rusek, grafický designér a malíř: “Já obecně maluju věci, které jsem viděl, zažil, prožil. Tím, že jsem vyrostl v Poodří, v zarostlé zahradě, takže maluju věci, které ve mě nějakým způsobem zůstaly uchovány, ty barvy, vůně, takové nějaké ševelení v té trávě, a já se to teď snažím po těch letech dostat na plátna.”

Vešlo se zde umístit pět obrazů, na šestém, který tu také bude viset, ještě autor pracuje.

Martin Fabián Rusek, grafický designér a malíř: “Jsme omezeni prostorem. Je to taková malá výstava velkých obrazů, protože ty největší obrazy mají dva metry krát metr sedmdesát.”

Současně probíhá velká výstava Martina Fabiána Ruska v Břeclavi, v prvním pololetí roku prezentoval svou tvorbu v Paříži a v Madridu. Výstava v předsálí zámku ve Studénce potrvá do konce turistické sezony, stejně jako další doplňkové instalace, jako je nekonečný vláček a výstava fotografií z prostředí železnice Viktora Fikera.

Nahlásit chybu


K tématu

Vagonářské muzeum překvapí snad v každé místnosti

28. února 2025 16:14 | Studénka | Petra Dorazilová

Vagonářské muzeum zahajuje další turistickou sezonu už v sobotu prvního března. Návštěvníkům nabídne novinku téměř v každé místnosti. Třeba v zámku nalezenou minci nebo svářečský trenažér “Bertíka”

Sezonu zahájí Vagonářské muzeum s mnoha novinkami, otevírá první březnovou sobotu

26. února 2025 8:54 | Studénka | Petra Dorazilová

Vagonářské muzeum ve Studénce zahajuje v sobotu 1. března další turistickou sezonu. Návštěvníkům nabídne novinku téměř v každé místnosti. Třeba nová nález minci nebo svářečský trenažér “Bertíka”

Táborníci se vydali na cestu samuraje a ninjy, na které bylo i Vagonářské muzeum

18. července 2025 14:00 | Studénka | Petra Dorazilová

Putování se samurajem a ninjou. To bylo téma příměstského tábora, který pro děti ve Studénce zorganizovala škola tradičního bojového umění. Účastníci se seznámili s japonskou kulturou a tradicemi, ale podnikali i klasické táborové aktivity.


Poslední den výstavy Nových Bazalů ve dvoraně radnice

Včera 23:14 | Ostrava-město | Libor Běčák

Už jen v neděli 15. února 2026 mají zájemci možnost prohlédnout si ve dvoraně radnice městského obvodu Moravská Ostrava a Přívoz výstavu devíti soutěžních architektonických návrhů Nových Bazalů včetně modelu vítězného projektu. Otevřeno je od 10 do 18 hodin a vstup je zdarma.

Velkochov drůbeže v Bohumíně postihla newcastleská choroba, lidé v okolí mají chránit své chovy

Včera 8:40 | Celý MS kraj | Libor Běčák

S naléhavou výzvou se na veřejnost obrátili veterináři, kteří řeší zamoření velkochovu v Bohumíně-Skřečoni tzv. newcastleskou chorobou. Tu přenášejí volně žijící ptáci.

Participativní rozpočet podpoří v Bílovci jeden ze dvou projektů, rozhoduje se mezi ohništěm a discgolfem

13. února 2026 15:00 | Bílovec | Michal Slonina

Vytvoření dřevěného betléma nebo stavby dětských hřišť podpořil v minulosti v Bílovci participativní rozpočet. Ve městě funguje od roku 2020 a občanům tak dává možnost podílet se na místním rozvoji. Letos podali pět návrhů.

Při explozi domácího kotle muž utrpěl rozsáhlé popáleniny

Včera 8:10 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Rozsáhlé popáleniny utrpěl muž, který byl v pátek večer doma v Lesních Albrechticích zasažen explozí kotle na tuhá paliva. Záchranáři ho stabilizovali a letecky transportovali na specializované popáleninové centrum v Ostravě.

Děti z MŠ Čajkovička v Karviné zažily atmosféru i sporty jako na zimní olympiádě

Včera 14:22 | Karviná | Jiří Cileček

Hokej, curling nebo třeba skoky na lyžích. To je jen malý výčet sportů, které se mohly vyzkoušet během týdne děti v jedné z karvinských mateřských škol. Tým pedagogů pro ně totiž připravil Zimní olympiádu. U některých sportů se samozřejmě muselo trochu improvizovat.

Lázně Karlova Studánka dále léčí horníky z Ostravska

13. února 2026 8:40 | Bruntál | Karel Soukop

Přestože těžba černého uhlí na Ostravsku s počátkem února oficiálně skončila, její následky zůstávají a lázně Karlova Studánka dále léčí a budou léčit nemocné horníky. Těžké povolání postihuje především dýchací cesty i fyzický stav.

Vážná srážka auta s chodcem uzavřela most přes Opavu, v koloně se pak srazila čtyři vozidla

13. února 2026 14:18 | Opava | Lukáš Zavadil

Kriminalisté na Opavsku prověřují vážnou dopravní nehodu, ke které došlo ve čtvrtek 12. února vpodvečer na Ratibořské ulici v Opavě. Na mostě přes řeku Opavu se střetl řidič dodávky s chodcem, který přecházel mimo přechod. Zraněného muže záchranáři převezli do Fakultní nemocnice v Ostravě.

Další automat s kratomem u základní školy odstraněn. Frýdek-Místek je na svém území nechce

13. února 2026 11:10 | Frýdek-Místek | Anna Břenková

Frýdecko-místecká radnice rázně zakročila proti prodeji kratomu v blízkosti dětí. Automat u páté základní školy musel provozovatel po výzvě města okamžitě odstranit. Magistrát nyní prověřuje další lokality a chce tyto stroje dostat z ulic pryč.

Porubská cyklistka Bukovská je mistryní světa. Je první českou šampionkou v historii

12. února 2026 17:47 | Ostrava-Poruba | Jana Lipowská

Fenomenální úspěch přivezla z Nizozemska porubská 17letá cyklistka Barbora Bukovská. Na mistrovství světa v cyklokrosu vybojovala titul. O stupínek tak ještě vylepšila svou loňskou stříbrnou medaili a stala se první českou šampionkou v historii.

Student zpracoval rozbor o vlakobusu, uchází se o vysokoškolskou cenu

Včera 9:02 | Nový Jičín | Petra Dorazilová

Kryštof Žatečka je 18 letý kluk, jehož koníčkem je veřejná doprava. Dva roky tvořil středoškolskou odbornou práci zaměřenou na autobusový spoj z Nového Jičína k vlakům do Hranic. Díky jeho studii město ušetřilo peníze.

Svářeči

Kopřivnice Nástup: od 1. března 2026 od 35 000 do 40 000 Kč/měsíc

BEZ KOMENTÁŘE: Pojď hrát hokej za Studénku

Včera 6:48 | Studénka | Jan Plášil

Vyhledat novou generaci hokejistů, najít nové nejmenší posily a obecně přivést děti k pohybu - to je cílem celorepublikové kampaně Pojď hrát hokej. Tradičně se k ní připojil i studénecký klub.

Palackého rok připomíná muzeum bálem i školou

13. února 2026 8:54 | Nový Jičín | Petra Dorazilová

Muzeum Novojičínska letos připomíná 150. výročí úmrtí Františka Palackého. Do Nového Jičína teď zavítal i jeho potomek Václav Macháček Rieger. Přednášel v Muzejní škole a zúčastnil se výročního bálu v Zámku Kunín.

Oprava mostu uzavře průjezd novojičínskou Dolní bránou

13. února 2026 8:30 | Nový Jičín | Petra Dorazilová

V Novém Jičíně začíná oprava rozlohou největšího mostu ve městě. Práce potrvají devět měsíců a omezí provoz a parkování ve dvou ulicích.

Vzkaz policie: Chodci a řidiči by si měli vycházet vstříc

12. února 2026 14:31 | Nový Jičín | Petra Dorazilová

Policie ve spolupráci s BESIPem uspořádala v Novém Jičíně další preventivní akci zaměřenou na viditelnost chodců. Policisté v terénu kontrolovali, zda lidé používají reflexní prvky, a zároveň jim vysvětlovali, proč jsou důležité.

Budova na Poštovní ulici pro dvě dětské skupiny je hotova

12. února 2026 10:40 | Studénka | Petra Dorazilová

Budova pro takzvanou dětskou skupinu na ulici Poštovní je hotova. Zbývá ji dovybavit nábytkem a hračkami. Zápis dětí proběhne na konci března.

Palackého rok zahájil na Novojičínsku i jeho potomek, účastnil se bálu a přednášel v muzejní škole

12. února 2026 9:30 | Nový Jičín | Petra Dorazilová

Muzeum Novojičínska letos připomíná 150. výročí úmrtí Františka Palackého. Do Nového Jičína teď zavítal i jeho potomek Václav Macháček Rieger. Přednášel v Muzejní škole a zúčastnil se výročního bálu v Zámku Kunín.

Vagonářské muzeum rozzářily velké kvetoucí obrazy
Vydáno 28. července 2023 11:33, Studénka, Petra Dorazilová
Na hlavní turistickou sezonu připravilo Vagonářské muzeum ke svým stálým expozicím několik dalších zajímavostí. Cesta do výstavních prostor rozkvetla díky květinovým obrazům místního malíře.

Vagonářské muzeum, které se ve Studénce nachází ve zdejším zámku, je vyhledávanou atraktivitou pro všechny milovníky vláčků - a nejen pro ně. Teď v létě nabízí také zajímavý pohled do předsálí zámku, které zdobí velké obrazy zdejšího malíře Martina Fabiána Ruska.

Martin Fabián Rusek, grafický designér a malíř: “Po dohodě s panem Novosadem jsme vybrali květnové obrazy, které rozzáří tento prostor nebo rozzáří také návštěvníky. Lidé, když přijdou a podívají se na ty rozkvetlé louky, tak je to vtáhne dovnitř a navozuje to takovou pohodovou prázdninovou atmosféru.”
Bronislav Novosad, vedoucí Vagonářského muzea: “Právě stojíme ve vestibulu, který je vyzdoben obrazy Martina Fabiána Ruska, a z toho mám obrovskou radost, protože tyto prostory se proměňují, jsou takové optimističtější, teplejší, vzdušné.”
Martin Fabián Rusek, grafický designér a malíř: “Já obecně maluju věci, které jsem viděl, zažil, prožil. Tím, že jsem vyrostl v Poodří, v zarostlé zahradě, takže maluju věci, které ve mě nějakým způsobem zůstaly uchovány, ty barvy, vůně, takové nějaké ševelení v té trávě, a já se to teď snažím po těch letech dostat na plátna.”

Vešlo se zde umístit pět obrazů, na šestém, který tu také bude viset, ještě autor pracuje.

Martin Fabián Rusek, grafický designér a malíř: “Jsme omezeni prostorem. Je to taková malá výstava velkých obrazů, protože ty největší obrazy mají dva metry krát metr sedmdesát.”

Současně probíhá velká výstava Martina Fabiána Ruska v Břeclavi, v prvním pololetí roku prezentoval svou tvorbu v Paříži a v Madridu. Výstava v předsálí zámku ve Studénce potrvá do konce turistické sezony, stejně jako další doplňkové instalace, jako je nekonečný vláček a výstava fotografií z prostředí železnice Viktora Fikera.

Zdroj: https://polar.cz/zpravy/novojicinsko/studenka/11000038312/vagonarske-muzeum-rozzarily-velke-kvetouci-obrazy