Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Studénka po sto letech připomíná, že ve zdejším zámku fungovala legionářská škola

  • Studénka,

V zámku ve Studénce byla slavnostně otevřena malá expozice věnovaná legionářům. Připomíná, že tu před sto lety fungovala legionářská škola. Tuto historickou informaci oživil nápis, který byl odhalen během restaurátorských prací.

Stálá výstava věnovaná legionářům byla slavnostně otevřena v zámku ve Studénce. Původcem této události byla tak trochu náhoda, když tu před několika lety během restaurátorského průzkumu objevili na zdi nápis nazdar.

Libor Slavík (STUDEŇÁCI PRO STUDÉNKU), starosta Studénky: “Po nějakém pátrání se to dalo do souvislosti se školou legionářů, takže jsme se rozhodli, že tuto místnost postupnými kroky restaurujeme tak, aby se tady dala otevřít stálá expozice věnovaná legionářům.”

Škola pro legionáře byla zaměřena na ekonomické vzdělávání, aby je pomohla vrátit do pracovního života.

Alois Petroš, tajemník jednoty ČsOL Nový Jičín: “Tu školu tu vybudovali pro invalidní legionáře v roce 1919, kdy se vraceli z války, a škola trvala asi čtyři roky do roku 1923. Pak se o ni moc nevědělo.”

Výstava prezentuje dokumenty, fotografie a vojenská vyznamenání. Také jsou zde uniformy legionářů, kteří sloužili ve Francii a Itálii. Dobové uniformy tu během slavnostního otevření ovšem bylo vidět nejen na figurínách.

Libor Chyba, KVH FENIX Nový Jičín: “S Československou obcí legionářskou Nový Jičín již spoustu let spolupracujeme, a jsme vždy poctěni, že můžeme s kolegy z Československé obce legionářské spolupracovat.”

Vybudování legionářské expozice stálo město Studénka 400 tisíc korun, dotací přispělo i ministerstvo kultury.

Nahlásit chybu


K tématu
VaKo stavební s.r.o. - Kopřivnice
Kopřivnice
od 33 000 do 42 000 Kč/měsíc

Detail

Jiří Červinka - pracoviště MSK
Bravantice
od 29 400 do 33 600 Kč/měsíc

Detail

NOBUS PRINT s.r.o. - pracoviště Kopřivnice
Kopřivnice
od 10 000 Kč/měsíc

Detail