Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Ne nadarmo se zámku Nová Horka u Studénky přezdívá "malá Vídeň"

Studénka |  | Kam vyrazit

Od příchodu říšského hraběcího rodu Vetter von der Lilie do lůna úrodné krajiny podél Odry se z původně malé tvrze stává významné aristokratické sídlo, centrum hudební i výtvarné kultury.

V polovině 18. století se zde rodí nový barokní zámek Nová Horka, který si díky uměnímilovným aktivitám svých majitelů brzy vysloužil označení „malá Vídeň“.

Lada Sklenáková, průvodkyně zámkem Nová Horka: „Když tady hrabě Baltazar přišel, tak tady nestál zámek, ale jakási renesanční tvrz, tu si můžeme představit jako zámek ze dřeva z kamene o osmi místnostech. Byl tady ovocný sad, palírna, pivovar.“
Kryštof Hyvnar, kastelán zámku Nová HorkaNejstarší zmínky o zámku jsou ze 14. století, ale taková ta ne moderní historie, ale ta o které my začínáme povídat během té prohlídky se píše od roku 1660 kdy na zámek přišel rod Vetterů z Lilie, ale to ještě nemluvíme o zámku ale o staré dřevěné kamenné tvrzi a zámek začal být přestavován až v roce 1740 a později do té podoby, ve které ho vidíme zhruba dnes.“

Prohlídka zámku zahrnuje celé zrekonstruované přízemí. Začíná v zámecké knihovně, kde jsou návštěvníci mimo jiné seznámeni příběhem, jež vyobrazují fresky v následujícím sále, a to v animované podobě. Výstavní skříní tohoto zámku je sala terrena. Vyobrazené fresky se dochovaly z roku 1760. Součástí prohlídky je i interaktivní expozice věnovaná nedaleké přírodní památce Kotvice či zámecká kaple s původním oltářem z 19. století.

Lada Sklenáková, průvodkyně zámkem Nová Horka: „Kaple Nalezení sv. Kříže byla dostavěná hrabětem Karlem v roce 1775. V té době byla ryze barokní, ale jak zámek vyhořel, kaple také takže současné vybavení je z doby, kdy se zámek opravoval po požáru. Patří k tomu vybavení křížová cesta, pak tady nade mnou polychromované sochy a oltář.“
Kryštof Hyvnar, kastelán zámku Nová Horka: Ve zbytku zámku ukazujeme spíš ze sbírek Muzea Novojičínska nábytek nebo nádobí, aby lidé měli možnost poznat, jak se v té době žilo. Bohužel to není originální výbava zámku, ale dokládá to, jak se žilo.“

K neopomenutelné historii zámku patří i doba jeho fungování jako ústavu pro mentálně postižené ženy. Ten tu byl až do roku 2016. Veřejnosti byl zámek otevřen celkem nedávno, v roce 2020.

Kryštof Hyvnar, kastelán zámku Nová Horka: „Více než 60 let ústav, který byl veden řekněme starými způsoby. Ty klientky byly tady umístěné v místnostech po desítkách, což už neodpovídalo moderním trendům péče o handicapované spoluobčany, takže byli rozmístěni do jiných ústavů do chráněného bydlení a tak. No a co se zámkem, než z něho udělat reprezentativní kousek našeho kraje.“

Na prohlídce se nebudou nudit ani děti.

Lada Sklenáková, průvodkyně zámkem Nová Horka: „Komentovaná prohlídka trvá téměř hodinu. Pro ty děti je to někdy náročné, takže my jsme vytvořili pro ně takovou hru. Je to pracovní list, kde děti hledají předměty nebo fresky, když je naleznou během prohlídky, tak si je označí. Takže opravdu se zabaví a pokud se jim alespoň většina předmětů povede nalézt, tak potom v zámecké kapli, což je na konci prohlídky si mohou otevřít zámeckou pokladnici a tam si nalézt nějakou odměnu.“
anketa, návštěvníci zámku: „Moje kamarádky to dávaly na facebook, že tady byly asi před třemi týdny a moc se jim to líbilo, takže my jsme teď cestou z Ostravy tady přibrzdili. Je to moc pěkné, dětem se líbila hra určitě.“ – „Jó!“. „Jó? Líbila? Hledali předměty a je to krásné, je, určitě.“

Do budoucna se na zámku chystá také rekonstrukce druhého podlaží a zámeckých zahrad.

Kryštof Hyvnar, kastelán zámku Nová Horka: „Měla by vzniknout květinová zahrada a vzadu by měl zůstat park anglického typu s tím, že se snažíme dostat do podoby zhruba z roku 1930, protože existují plány jak ta zahrada a ten zámecký park měly vypadat, ale už k tomu nikdy nedošlo, tak my bychom se rádi přiblížili, jak to snad mohlo vypadat v roce 1930.“

Tuto sezónu se mohou návštěvníci těšit ještě na opakování úspěšné akce z loňského roku Květománie a na podzim bude připomenuto 60. výročí bývalého ústavu pro ženy.

Nahlásit chybu


K tématu

Zámek Nová Horka ve Studénce bude mít parkoviště i návštěvnické centrum

16. června 2023 14:44 | Studénka | Jiří Cileček

Moravskoslezský kraj pokračuje v úpravách zámku Nová Horka. Začíná se pracovat na jeho blízkém okolí, kde pro výletníky vznikne nové parkoviště a návštěvnické centrum. Součástí projektu je také rekonstrukce památkově chráněné zámecké zdi. Kraj tak vrací krásu baroknímu zámku, který před lety sloužil jako sociální zařízení pro ženy s postižením. Teď je z něj lákadlo pro turisty a milovníky historie.

Opravené kapli ve frýdlantském klášteře požehnal biskup Martin David, z úkrytu se vrátil i historický svatostánek

5. listopadu 2023 13:27 | Frýdlant nad Ostravicí | Libor Běčák

Biskup ostravsko-opavský Martin David v sobotu při slavnostní mši požehnal kapli v objektu kláštera ve Frýdlantě nad Ostravicí, který nyní slouží jako domov seniorů. Do kaple se po letech ukrývání vrátil i historický svatostánek k ukládání liturgických nádob.

Biskup Martin David požehnal opravené kapli ve frýdlantském klášteře

6. listopadu 2023 15:27 | Frýdlant nad Ostravicí | Libor Běčák

Biskup ostravsko-opavský Martin David v sobotu při slavnostní mši požehnal kapli v objektu kláštera ve Frýdlantě nad Ostravicí, který nyní slouží jako domov seniorů. Do kaple se po letech ukrývání vrátil i historický svatostánek k ukládání liturgických nádob.


Ostravská univerzita chce postavit nové studentské koleje za miliardu korun

Včera 19:38 | Ostrava-město | Jiří Cileček

Ostravská univerzita přišla s plánem výstavby nových vysokoškolských kolejí. Nová výstavba v prostorách současných kolejí Jana Opletala má aktuální kapacitu více než zdvojnásobit. Stát bude miliardu korun a s financováním pomůže univerzitě město i kraj. Stavba má začít příští rok a hotová by měla být v roce 2027.

ADRA slaví 20 let dobrovolnictví v Česku. První centrum vzniklo ve Frýdku-Místku

ADRA slaví letos 20 let dobrovolnictví v České republice. Úplně první centrum přitom vzniklo ve Frýdku-Místku. Právě tady proběhla velká oslava spojená s poděkováním dobrovolníkům i klientům.

Hokejový šampionát se povedl po všech stránkách. Fandové společně sledovali i finálové boje v Praze

Vítězstvím české reprezentace skončilo v neděli v Praze hokejové mistrovství světa. Ostravská část šampionátu skončilo o pár dní dříve, protože o medaile se bojovalo už jen na jednom stadionu. Nic to ale neubralo Ostravě na kreditu skvělého pořadatele a pochvala samozřejmě patří i fantastickým fanouškům.

Emoce radosti v karvinské házenkářské hale, domácí vybojovali mistrovský titul

Házenkáři Karviné se po roční pauze radují ze získání mistrovského titulu, a to za bouřlivé podpory plné haly fanoušků. Věčného rivala z Plzně porazili sebevědomě 35:27.

Hrad Hukvaldy má nové návštěvnické centrum, na zřícenině poskytne nejen sucho a teplo

Nové pokladny, informační centrum, sociální zázemí a v například v dešti i sucho a teplo. To vše nabízí nové návštěvnické centrum hradu Hukvaldy. Slavnostně bylo otevřeno v sobotu, kdy děti v areálu hradu hledaly poklad.

Nextbike propojil možnost sdílení kol mezi Frýdkem-Místkem a Ostravou

Modrá sdílená kola přidala do své nabídky novou možnost. Lidé si mohou kolo půjčit ve Frýdku-Místku a vrátit ho v Ostravě, stejně tak i v opačném případě. Propojení obou měst bylo možné kvůli ideálnímu cyklistickému spojení.

Pěšky zdolali půl Evropy a přešli Alpy i pro malou handicapovanou atletku

Dva kamarádi z Nového Jičína, kteří se rozhodli překonat sami sebe, vyrazili pěšky z Barcelony zpět domů. Teď už jsou v cíli. Více než dva tisíce tři sta kilometrů za 75 dní zdolali i pro handicapovanou Natálku.

Dům v Petrovicích u Karviné zachvátil velký požár, rodina spala uvnitř

Včera 13:42 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Rodina z Petrovic u Karviné měla štěstí v neštěstí. Spali v domě, který zachvátil po druhé hodině v noci velký požár. Naštěstí se jim nic nestalo a z domu se dostali ještě před příjezdem hasičů. Ti ale zachraňovali ještě zvířecí mazlíčky dětí. Škoda po požáru je 5 milionů korun.

Léčivé prameny v Horských lázních Karlova Studánka požehnal biskup ostravsko-opavský

26. května 2024 12:17 | Celý MS kraj | Karel Soukop | Jesenický expres

V lázních Karlova Studánka byla slavnostně zahájena letošní sezóna. Zdejší prameny železité kyselky požehnal biskup ostravsko-opavský Mons. Martin David. V Karlově Studánce se nachází 7 lázeňských pramenů, z nichž nejstarší, Maxmilián, byl objeven již v roce 1780. Léčivé prameny tryskají z hloubky více než 100 metrů.

Začala revitalizace hřiště za Komenského školami, uprostřed bude umělý fotbalový trávník

Začala revitalizace hřiště u Komenského ulice, které bude sloužit dvěma školám, sportovním klubům a veřejnosti. Zastaralý antukový ovál nahradí atletická dráha s moderním povrchem, uprostřed bude umělý fotbalový trávník.

Basketbal hráli nonstop dvanáct hodin

Dvacátý ročník basketbalového maratonu proběhl na Mendelově střední škole. Odstartoval v šest hodin večer a vytrvalci hráli nepřetržitě dvanáct hodin.

Mozaika se stovkami dětí oslavila v pohádkovém lese den rodiny

26. května 2024 12:10 | Nový Jičín | Petra Dorazilová | Novojičínský expres

Areál Skalek se proměnil v pohádkový les. Na jeho zážitkovou stezku se vydala více než tisícovka dětí. Rodinné centrum Mozaika akci uspořádalo na oslavu Mezinárodního dne rodiny.

Školáci vyzpovídali pamětníky moderních dějin a doplnili archiv Post Bellum

25. května 2024 9:57 | Nový Jičín | Petra Dorazilová | Novojičínský expres

Čtyři novojičínské základní školy se zapojily do projektu společnosti Post Bellum “Příběhy našich sousedů”. Žáci vyzpovídali pamětníky a z jejich vzpomínek vytvořili rozhlasovou reportáž. Tu prezentovali před publikem v aule radnice.

Poskytnout první pomoc se ve Studénce učily i pětileté děti

24. května 2024 16:52 | Studénka | Petra Dorazilová | Expres Studénky

Zavázat rozbité koleno, ošetřit popáleninu a další základy první pomoci se v rodinném centru učily děti ve věku od pěti let. Proškolení této jednotky malých záchranářů trvalo téměř dvě hodiny.

Novojičínská ZUŠka proměnila městský park ve velké pódium

Novojičínské Smetanovy sady obsadili hudebníci, tanečníci, zpěváci a výtvarníci ze základní umělecké školy. Touto přírodní uměleckou scénou se připojili k celorepublikovému festivalu ZUŠ Open.

Tamburaši zazářili na jarním koncertu v Dělnickém domě

24. května 2024 7:40 | Studénka | Petra Dorazilová | Expres Studénky

Sál Dělnického domu zaplnili příznivci hudby, která se line z drnkacích nástrojů. Konal se tu tradiční jarní koncert Tamburašského souboru Brač. Ten ve Studénce funguje více než 110 let.

Ne nadarmo se zámku Nová Horka u Studénky přezdívá "malá Vídeň"
Vydáno 22. dubna 2024 17:45, Studénka, Andrea Holeszová
Od příchodu říšského hraběcího rodu Vetter von der Lilie do lůna úrodné krajiny podél Odry se z původně malé tvrze stává významné aristokratické sídlo, centrum hudební i výtvarné kultury.

V polovině 18. století se zde rodí nový barokní zámek Nová Horka, který si díky uměnímilovným aktivitám svých majitelů brzy vysloužil označení „malá Vídeň“.

Lada Sklenáková, průvodkyně zámkem Nová Horka: „Když tady hrabě Baltazar přišel, tak tady nestál zámek, ale jakási renesanční tvrz, tu si můžeme představit jako zámek ze dřeva z kamene o osmi místnostech. Byl tady ovocný sad, palírna, pivovar.“
Kryštof Hyvnar, kastelán zámku Nová HorkaNejstarší zmínky o zámku jsou ze 14. století, ale taková ta ne moderní historie, ale ta o které my začínáme povídat během té prohlídky se píše od roku 1660 kdy na zámek přišel rod Vetterů z Lilie, ale to ještě nemluvíme o zámku ale o staré dřevěné kamenné tvrzi a zámek začal být přestavován až v roce 1740 a později do té podoby, ve které ho vidíme zhruba dnes.“

Prohlídka zámku zahrnuje celé zrekonstruované přízemí. Začíná v zámecké knihovně, kde jsou návštěvníci mimo jiné seznámeni příběhem, jež vyobrazují fresky v následujícím sále, a to v animované podobě. Výstavní skříní tohoto zámku je sala terrena. Vyobrazené fresky se dochovaly z roku 1760. Součástí prohlídky je i interaktivní expozice věnovaná nedaleké přírodní památce Kotvice či zámecká kaple s původním oltářem z 19. století.

Lada Sklenáková, průvodkyně zámkem Nová Horka: „Kaple Nalezení sv. Kříže byla dostavěná hrabětem Karlem v roce 1775. V té době byla ryze barokní, ale jak zámek vyhořel, kaple také takže současné vybavení je z doby, kdy se zámek opravoval po požáru. Patří k tomu vybavení křížová cesta, pak tady nade mnou polychromované sochy a oltář.“
Kryštof Hyvnar, kastelán zámku Nová Horka: Ve zbytku zámku ukazujeme spíš ze sbírek Muzea Novojičínska nábytek nebo nádobí, aby lidé měli možnost poznat, jak se v té době žilo. Bohužel to není originální výbava zámku, ale dokládá to, jak se žilo.“

K neopomenutelné historii zámku patří i doba jeho fungování jako ústavu pro mentálně postižené ženy. Ten tu byl až do roku 2016. Veřejnosti byl zámek otevřen celkem nedávno, v roce 2020.

Kryštof Hyvnar, kastelán zámku Nová Horka: „Více než 60 let ústav, který byl veden řekněme starými způsoby. Ty klientky byly tady umístěné v místnostech po desítkách, což už neodpovídalo moderním trendům péče o handicapované spoluobčany, takže byli rozmístěni do jiných ústavů do chráněného bydlení a tak. No a co se zámkem, než z něho udělat reprezentativní kousek našeho kraje.“

Na prohlídce se nebudou nudit ani děti.

Lada Sklenáková, průvodkyně zámkem Nová Horka: „Komentovaná prohlídka trvá téměř hodinu. Pro ty děti je to někdy náročné, takže my jsme vytvořili pro ně takovou hru. Je to pracovní list, kde děti hledají předměty nebo fresky, když je naleznou během prohlídky, tak si je označí. Takže opravdu se zabaví a pokud se jim alespoň většina předmětů povede nalézt, tak potom v zámecké kapli, což je na konci prohlídky si mohou otevřít zámeckou pokladnici a tam si nalézt nějakou odměnu.“
anketa, návštěvníci zámku: „Moje kamarádky to dávaly na facebook, že tady byly asi před třemi týdny a moc se jim to líbilo, takže my jsme teď cestou z Ostravy tady přibrzdili. Je to moc pěkné, dětem se líbila hra určitě.“ – „Jó!“. „Jó? Líbila? Hledali předměty a je to krásné, je, určitě.“

Do budoucna se na zámku chystá také rekonstrukce druhého podlaží a zámeckých zahrad.

Kryštof Hyvnar, kastelán zámku Nová Horka: „Měla by vzniknout květinová zahrada a vzadu by měl zůstat park anglického typu s tím, že se snažíme dostat do podoby zhruba z roku 1930, protože existují plány jak ta zahrada a ten zámecký park měly vypadat, ale už k tomu nikdy nedošlo, tak my bychom se rádi přiblížili, jak to snad mohlo vypadat v roce 1930.“

Tuto sezónu se mohou návštěvníci těšit ještě na opakování úspěšné akce z loňského roku Květománie a na podzim bude připomenuto 60. výročí bývalého ústavu pro ženy.

Zdroj: https://polar.cz/zpravy/novojicinsko/studenka/11000042655/ne-nadarmo-se-zamku-nova-horka-u-studenky-prezdiva-mala-viden