V polovině 18. století se zde rodí nový barokní zámek Nová Horka, který si díky uměnímilovným aktivitám svých majitelů brzy vysloužil označení „malá Vídeň“.
Lada Sklenáková, průvodkyně zámkem Nová Horka: „Když tady hrabě Baltazar přišel, tak tady nestál zámek, ale jakási renesanční tvrz, tu si můžeme představit jako zámek ze dřeva z kamene o osmi místnostech. Byl tady ovocný sad, palírna, pivovar.“
Kryštof Hyvnar, kastelán zámku Nová Horka: „Nejstarší zmínky o zámku jsou ze 14. století, ale taková ta ne moderní historie, ale ta o které my začínáme povídat během té prohlídky se píše od roku 1660 kdy na zámek přišel rod Vetterů z Lilie, ale to ještě nemluvíme o zámku ale o staré dřevěné kamenné tvrzi a zámek začal být přestavován až v roce 1740 a později do té podoby, ve které ho vidíme zhruba dnes.“
Prohlídka zámku zahrnuje celé zrekonstruované přízemí. Začíná v zámecké knihovně, kde jsou návštěvníci mimo jiné seznámeni příběhem, jež vyobrazují fresky v následujícím sále, a to v animované podobě. Výstavní skříní tohoto zámku je sala terrena. Vyobrazené fresky se dochovaly z roku 1760. Součástí prohlídky je i interaktivní expozice věnovaná nedaleké přírodní památce Kotvice či zámecká kaple s původním oltářem z 19. století.
Lada Sklenáková, průvodkyně zámkem Nová Horka: „Kaple Nalezení sv. Kříže byla dostavěná hrabětem Karlem v roce 1775. V té době byla ryze barokní, ale jak zámek vyhořel, kaple také takže současné vybavení je z doby, kdy se zámek opravoval po požáru. Patří k tomu vybavení křížová cesta, pak tady nade mnou polychromované sochy a oltář.“
Kryštof Hyvnar, kastelán zámku Nová Horka: Ve zbytku zámku ukazujeme spíš ze sbírek Muzea Novojičínska nábytek nebo nádobí, aby lidé měli možnost poznat, jak se v té době žilo. Bohužel to není originální výbava zámku, ale dokládá to, jak se žilo.“
K neopomenutelné historii zámku patří i doba jeho fungování jako ústavu pro mentálně postižené ženy. Ten tu byl až do roku 2016. Veřejnosti byl zámek otevřen celkem nedávno, v roce 2020.
Kryštof Hyvnar, kastelán zámku Nová Horka: „Více než 60 let ústav, který byl veden řekněme starými způsoby. Ty klientky byly tady umístěné v místnostech po desítkách, což už neodpovídalo moderním trendům péče o handicapované spoluobčany, takže byli rozmístěni do jiných ústavů do chráněného bydlení a tak. No a co se zámkem, než z něho udělat reprezentativní kousek našeho kraje.“
Na prohlídce se nebudou nudit ani děti.
Lada Sklenáková, průvodkyně zámkem Nová Horka: „Komentovaná prohlídka trvá téměř hodinu. Pro ty děti je to někdy náročné, takže my jsme vytvořili pro ně takovou hru. Je to pracovní list, kde děti hledají předměty nebo fresky, když je naleznou během prohlídky, tak si je označí. Takže opravdu se zabaví a pokud se jim alespoň většina předmětů povede nalézt, tak potom v zámecké kapli, což je na konci prohlídky si mohou otevřít zámeckou pokladnici a tam si nalézt nějakou odměnu.“
anketa, návštěvníci zámku: „Moje kamarádky to dávaly na facebook, že tady byly asi před třemi týdny a moc se jim to líbilo, takže my jsme teď cestou z Ostravy tady přibrzdili. Je to moc pěkné, dětem se líbila hra určitě.“ – „Jó!“. „Jó? Líbila? Hledali předměty a je to krásné, je, určitě.“
Do budoucna se na zámku chystá také rekonstrukce druhého podlaží a zámeckých zahrad.
Kryštof Hyvnar, kastelán zámku Nová Horka: „Měla by vzniknout květinová zahrada a vzadu by měl zůstat park anglického typu s tím, že se snažíme dostat do podoby zhruba z roku 1930, protože existují plány jak ta zahrada a ten zámecký park měly vypadat, ale už k tomu nikdy nedošlo, tak my bychom se rádi přiblížili, jak to snad mohlo vypadat v roce 1930.“
Tuto sezónu se mohou návštěvníci těšit ještě na opakování úspěšné akce z loňského roku Květománie a na podzim bude připomenuto 60. výročí bývalého ústavu pro ženy.