Měsíc květen byl ve Vagonářském muzeu ve znamení znovuotevření legionářské expozice. Ta musela být na několik měsíců uzavřena z důvodu restaurátorských prací, které v dané místnosti, původním hudebním pokoji, probíhaly. Tato expozice připomíná, že tu před 100 lety existovala legionářská škola.
Bronislav Novosad, vedoucí Vagonářského muzea: “Největší novinkou je, že nám byl darován dokument z roku 1921, který obsahuje dvě unikátní fotografie interiéru tady té obchodní legionářské školy. ten dar jsme dostali od Petra Böhma ze Studénky.”
Na jednom ze snímků je zachycen pokoj, ve kterém byli legionáři ubytováni. Na druhém je učebna. V tomto případě už se podařilo zjistit, že to je dnešní obřadní místnost. Tyto fotografie jsou součástí novinové stránky s článkem, pod kterým je autor podepsán zkratkou Vlk. Bronislav Novosad by uvítal jakoukoliv informaci, které by jej mohla k autorovi, respektive k jeho potomkům zavést.
Když návštěvníci studéneckých zámku vystoupají do prvního patra, otevře se jim samotné Vagonářské muzeum. I zde se mohou setkat s několika novinkami.
Bronislav Novosad, vedoucí Vagonářského muzea: “Máme tady unikátní kolekci, která nám byla darována panem Arnoštem Urbánkem. Jsou to papírové a plastové modely, opravdu vyvedené do posledního detailu. Tu výstavu jsme nazvali do posledního nýtu. V expozici přibyly i další nové exponáty, zrovna včera, je to takový výrobek z roku 1975, který dělali učni učiliště Vagońka. Je to kotlový vagon, který byl naplněn slivovicí nebo nějakou takovou tekutinou a tyto věci se dávaly jako dárek.”
Také na jednom z největších zdejších skvostů, modelové železnici v měřítku H0, přibyla nová parní lokomotiva 555.
Bronislav Novosad, vedoucí Vagonářského muzea: “Které se taky říká němka. byly to jedny z prvních parních lokomotiv, které u nás jezdily po roce 1945 a byly určeny pro nákladní přepravu. A samozřejmě s těmi modely od pana Urbánka počítáme, že vytvoříme takové Urbánkovo město, Urbanka City, které bude obsahovat taky modelovou železnici, kterou si budou pouštět návštěvníci sami.”
Tuto novou atraktivitu tu začnou stavět až po sezoně. Teď se věnují přípravě menší modelové železnice, která v rámci projektu Moravskoslezského kraje Technotrasa poputuje do Rodného domu Johanna Gregora Mendela do Vražného.
Bronislav Novosad, vedoucí Vagonářského muzea: “Mnoho novinek je i v samotné expozici ve druhém a třetím patře a připravuje se i úprava druhého patra, kdy se nám podařilo ve spolupráci s Technotrasou a Moravskoslezským krajem získat finanční prostředky, takže opravdu těch novinek bude v letošním roce hodně.”
Vagonářské muzeum, sídlící ve studáneckém zámku, je kromě pondělí otevřeno každý den od 10 do 16 hodin.