Mimořádná zpráva:
Načítám...
 • Načítám...
>

Muzeum plní nové železniční modely, třeba i vagon na slivovici

Studénka |  | Expres Studénky

Vagonářské muzeum návštěvníky láká na novinky, které se v expozicích objevují průběžně. Téměř každý měsíc tu něčím překvapí. V květnu je to například nová kolekce papírových a plastových modelů, nebo model kotlového vagonu na slivovici.

Měsíc květen byl ve Vagonářském muzeu ve znamení znovuotevření legionářské expozice. Ta musela být na několik měsíců uzavřena z důvodu restaurátorských prací, které v dané místnosti, původním hudebním pokoji, probíhaly. Tato expozice připomíná, že tu před 100 lety existovala legionářská škola.

Bronislav Novosad, vedoucí Vagonářského muzea: “Největší novinkou je, že nám byl darován dokument z roku 1921, který obsahuje dvě unikátní fotografie interiéru tady té obchodní legionářské školy. ten dar jsme dostali od Petra Böhma ze Studénky.”

Na jednom ze snímků je zachycen pokoj, ve kterém byli legionáři ubytováni. Na druhém je učebna. V tomto případě už se podařilo zjistit, že to je dnešní obřadní místnost. Tyto fotografie jsou součástí novinové stránky s článkem, pod kterým je autor podepsán zkratkou Vlk. Bronislav Novosad by uvítal jakoukoliv informaci, které by jej mohla k autorovi, respektive k jeho potomkům zavést.

  Když návštěvníci studéneckých zámku vystoupají do prvního patra, otevře se jim samotné Vagonářské muzeum. I zde se mohou setkat s několika novinkami.

  Bronislav Novosad, vedoucí Vagonářského muzea: “Máme tady unikátní kolekci, která nám byla darována panem Arnoštem Urbánkem. Jsou to papírové a plastové modely, opravdu vyvedené do posledního detailu. Tu výstavu jsme nazvali do posledního nýtu. V expozici přibyly i další nové exponáty, zrovna včera, je to takový výrobek z roku 1975, který dělali učni učiliště Vagońka. Je to kotlový vagon, který byl naplněn slivovicí nebo nějakou takovou tekutinou a tyto věci se dávaly jako dárek.”

   Také na jednom z největších zdejších skvostů, modelové železnici v měřítku H0, přibyla nová parní lokomotiva 555.

   Bronislav Novosad, vedoucí Vagonářského muzea: “Které se taky říká němka. byly to jedny z prvních parních lokomotiv, které u nás jezdily po roce 1945 a byly určeny pro nákladní přepravu. A samozřejmě s těmi modely od pana Urbánka počítáme, že vytvoříme takové Urbánkovo město, Urbanka City, které bude obsahovat taky modelovou železnici, kterou si budou pouštět návštěvníci sami.”

   Tuto novou atraktivitu tu začnou stavět až po sezoně. Teď se věnují přípravě menší modelové železnice, která v rámci projektu Moravskoslezského kraje Technotrasa poputuje do Rodného domu Johanna Gregora Mendela do Vražného.

   Bronislav Novosad, vedoucí Vagonářského muzea: “Mnoho novinek je i v samotné expozici ve druhém a třetím patře a připravuje se i úprava druhého patra, kdy se nám podařilo ve spolupráci s Technotrasou a Moravskoslezským krajem získat finanční prostředky, takže opravdu těch novinek bude v letošním roce hodně.”

   Vagonářské muzeum, sídlící ve studáneckém zámku, je kromě pondělí otevřeno každý den od 10 do 16 hodin.

   Nahlásit chybu


   K tématu

   Turistická sezona je tu, Vagonářské muzeum ji vítá novinkami

   26. března 2024 14:20 | Studénka | Petra Dorazilová | Expres Studénky

   Vagonářské muzeum zahájilo novou turistickou sezonu, kterou obohatilo o několik novinek. Ty se nacházejí jak v hlavní železniční expozici, tak v edukační místnosti.

   Nekonečný vlak s českým rekordem zastavil i ve Vagonářském muzeu

   31. července 2023 7:37 | Studénka | Petra Dorazilová

   Letos v létě se vydal na poznávací cestu Českou republikou Nekonečný vlak. Jeho momentální zastávkou je Vagonářské muzeum ve Studénce. Jedná se o dřevěnou soupravu, která se nyní skládá z více než šesti stovek malých vozů.

   Vagonářské muzeum rozzářily velké kvetoucí obrazy

   28. července 2023 11:33 | Studénka | Petra Dorazilová

   Na hlavní turistickou sezonu připravilo Vagonářské muzeum ke svým stálým expozicím několik dalších zajímavostí. Cesta do výstavních prostor rozkvetla díky květinovým obrazům místního malíře.


   Krnovská nemocnice uvádí do praxe felinoterapii, podpůrnou léčebnou metodu pro nejtěžší pacienty

   Animoterapie jsou v posledních letech stále oblíbenější podpůrné léčebné metody, spočívající v kontaktu nemocného se zvířetem. Patří sem například canisterapie, hippoterapie, či felinoterapie. Pomáhají v léčebnách nebo domovech seniorů a v poslední době pronikají do klasických nemocnic.

   Ostravští policisté hledají svědky srážky vozidla s chodcem v Nové Vsi

   Dnes 12:10 | Ostrava-město | Lukáš Zavadil

   Ostravští policisté vyšetřují dopravní nehodu a žádají veřejnost o pomoc. Stala se 27. března 2024 kolem 13:45 hodin v Ostravě Nové Vsi na ulici U Hrůbků, na přechodu pro chodce u zastávky MHD "Školní Statek". Na tomto místě se střetl mladý muž s projíždějícím červeným vozidlem Renault.

   Žerotínský zámek odkrývá poklady země, Novojičínsko je na ně bohaté

   Pod střechou Žerotínského zámku jsou k vidění Poklady země. To je název nové výstavy, která představuje zemské suroviny a jejich dobývání na Novojičínsku. Pojata je zážitkově a potrvá do listopadu.

   Zastupitelé Frýdku-Místku mají za sebou náročné 9. zasedání. Trvalo 7,5 hodiny

   Zastupitelé Frýdku-Místku mají za sebou další náročné zasedání. Probírala se na něm celá řada důležitých bodů. Od schválení výsledku hospodaření, přes dotace až po návrh na koupi Českého domu.

   Nový Jičín schválil finanční podporu klubům, spolkům a sociálním organizacím na rok 2025

   Jedním z nosných témat červnové schůze novojičínských zastupitelů bylo schválení programových dotací na rok 2025. Jejich prostřednictvím město podporuje například sportovní kluby, kulturní, sociální a volnočasové organizace.

   Mošnov se konečně dočkal silničního obchvatu, odvede tranzitní dopravu

   Nákladem zhruba 400 milionů korun byl vybudován silniční obchvat Mošnova. Místní obyvatelé od toho očekávají především snížení počtu kamionů v centru obce.

   Nový parkovací dům u nemocnice je dokončen. Řidičům nabídne 465 parkovacích míst

   Dnes máme velmi dobrou zprávu pro řidiče. V Ostravě byl dokončen parkovací dům u městské nemocnice, který nabízí téměř 500 parkovacích míst a to nejen pacientům, ale i rezidentům z okolí či návštěvníkům města.

   Stonava zažila večer plný smíchu s režisérem Zdeňkem Troškou

   Včera 16:35 | Stonava | Jiří Brzóska | Stonavský expres

   Sál Domu PZKO ve Stonavě opět praskal ve švech. Do Stonavy totiž zavítal známý režisér Zdeněk Troška. Jeho pořad plný nejen zajímavých historek z natáčení sklidil u diváků velký aplaus.

   Pokoje zámku Nová Horka provoněly stovky květin, dominují omamné lilie

   V zámku Nová Horka vypukla Květománie. Pokoje zdobí aranžmá známého floristy Slávka Rabušice. Ne náhodu v nich dominují lilie - symbolizují totiž šlechtický rod, který zámek vlastnil.

   Absolventi výtvarného oboru vystavují své závěrečné práce na baště

   Výstavní prostory na baště představují absolventské práce žáků výtvarného oboru základní umělecké školy. Sešlo se tu dvacet autorů, mnoho různých technik a témata, kterým dominuje příroda.

   Hlavní je udělat cokoliv a situaci neignorovat, radí novojičínským školákům budoucí zdravotnice

   První pomoc by měl umět poskytnout každý. To je myšlenka, kterou se žákům novojičínských základních škol snaží vštípit studentky oboru praktická sestra. Kurzy pro děti pořádá jejich Mendelova střední škola řadu let

   Dětské hřiště ve Studénce, budované postupně u sportovního centra, bude i místem pro kulturu

   11. června 2024 10:18 | Studénka | Petra Dorazilová | Regionální zprávy POLAR

   Nové dětské hřiště bylo otevřeno u sportovního centra ve Studénce. Herní prvky stojí na místě původního minigolfového hřiště. Z areálu zmizelo i malé brouzdaliště, jehož údržba byla náročná.

   Začala poslední “kachličková” sezona venkovního bazénu

   10. června 2024 16:01 | Nový Jičín | Petra Dorazilová | Novojičínský expres

   Venkovní bazén, starý padesát let, zahájil v červnu poslední sezonu s koupací vanou ještě v původní kachličkové podobě. V září začne jeho rekonstrukce za zhruba 80 milionů korun.

   Zámek Nová Horka u Studénky opět zachvátila Květománie

   10. června 2024 12:30 | Studénka | Petra Dorazilová | Regionální zprávy POLAR

   V zámku Nová Horka u Studénky vypukla Květománie. Pokoje zdobí aranžmá známého floristy Slávka Rabušice. Ne náhodu v nich dominují lilie - symbolizují totiž šlechtický rod, který zámek vlastnil.

   Školáci z Galaxie se předvedli jako hvězdy cirkusové manéže

   10. června 2024 8:20 | Nový Jičín | Petra Dorazilová | Novojičínský expres

   Školáci z Galaxie zazářili jako hvězdy cirkusové manéže. Předvedli se jako akrobati, žongléři nebo klauni. Týdenní projekt připravený ve spolupráci s cirkusem Happy kids vyústil ve vystoupení pro veřejnost.

   Muzeum plní nové železniční modely, třeba i vagon na slivovici
   Vydáno 30. května 2024 12:55, Studénka, Petra Dorazilová
   Vagonářské muzeum návštěvníky láká na novinky, které se v expozicích objevují průběžně. Téměř každý měsíc tu něčím překvapí. V květnu je to například nová kolekce papírových a plastových modelů, nebo model kotlového vagonu na slivovici.

   Měsíc květen byl ve Vagonářském muzeu ve znamení znovuotevření legionářské expozice. Ta musela být na několik měsíců uzavřena z důvodu restaurátorských prací, které v dané místnosti, původním hudebním pokoji, probíhaly. Tato expozice připomíná, že tu před 100 lety existovala legionářská škola.

   Bronislav Novosad, vedoucí Vagonářského muzea: “Největší novinkou je, že nám byl darován dokument z roku 1921, který obsahuje dvě unikátní fotografie interiéru tady té obchodní legionářské školy. ten dar jsme dostali od Petra Böhma ze Studénky.”

   Na jednom ze snímků je zachycen pokoj, ve kterém byli legionáři ubytováni. Na druhém je učebna. V tomto případě už se podařilo zjistit, že to je dnešní obřadní místnost. Tyto fotografie jsou součástí novinové stránky s článkem, pod kterým je autor podepsán zkratkou Vlk. Bronislav Novosad by uvítal jakoukoliv informaci, které by jej mohla k autorovi, respektive k jeho potomkům zavést.

    Když návštěvníci studéneckých zámku vystoupají do prvního patra, otevře se jim samotné Vagonářské muzeum. I zde se mohou setkat s několika novinkami.

    Bronislav Novosad, vedoucí Vagonářského muzea: “Máme tady unikátní kolekci, která nám byla darována panem Arnoštem Urbánkem. Jsou to papírové a plastové modely, opravdu vyvedené do posledního detailu. Tu výstavu jsme nazvali do posledního nýtu. V expozici přibyly i další nové exponáty, zrovna včera, je to takový výrobek z roku 1975, který dělali učni učiliště Vagońka. Je to kotlový vagon, který byl naplněn slivovicí nebo nějakou takovou tekutinou a tyto věci se dávaly jako dárek.”

     Také na jednom z největších zdejších skvostů, modelové železnici v měřítku H0, přibyla nová parní lokomotiva 555.

     Bronislav Novosad, vedoucí Vagonářského muzea: “Které se taky říká němka. byly to jedny z prvních parních lokomotiv, které u nás jezdily po roce 1945 a byly určeny pro nákladní přepravu. A samozřejmě s těmi modely od pana Urbánka počítáme, že vytvoříme takové Urbánkovo město, Urbanka City, které bude obsahovat taky modelovou železnici, kterou si budou pouštět návštěvníci sami.”

     Tuto novou atraktivitu tu začnou stavět až po sezoně. Teď se věnují přípravě menší modelové železnice, která v rámci projektu Moravskoslezského kraje Technotrasa poputuje do Rodného domu Johanna Gregora Mendela do Vražného.

     Bronislav Novosad, vedoucí Vagonářského muzea: “Mnoho novinek je i v samotné expozici ve druhém a třetím patře a připravuje se i úprava druhého patra, kdy se nám podařilo ve spolupráci s Technotrasou a Moravskoslezským krajem získat finanční prostředky, takže opravdu těch novinek bude v letošním roce hodně.”

     Vagonářské muzeum, sídlící ve studáneckém zámku, je kromě pondělí otevřeno každý den od 10 do 16 hodin.

     Zdroj: https://polar.cz/zpravy/novojicinsko/studenka/11000043298/muzeum-plni-nove-zeleznicni-modely-treba-i-vagon-na-slivovici