Mateřská škola ve Studénce má na šesti pracovištích 15 tříd a v nich zapsaných 297 dětí. Kapacita je i pro příští školní rok naplněna.
Pavla Honová, ředitelka Mateřské školy Studénka: “Nemáme v tuto chvíli ani jedno volné místo, u zápisu jsme nepřijali deset dětí, které by měly zájem o docházku do mateřské školy, z kapacitních důvodů jsme je vzít nemohli.”
Situaci, zejména pro rodiče dětí ve věku dvou let, má vyřešit zřízení dětské skupiny, což má i řada subjektů ve studéneckém zastupitelstvu ve svých programech. Impulsem pro tento krok bylo i vypsání státních dotačních titulů, a také to, že město získalo od Moravskoslezského kraje do majetku bývalou budovu internátu, která má dle darovací smlouvy sloužit veřejnosti. Zřízení dětské skupiny tedy odsouhlasilo v červnu zastupitelstvo.
Libor Slavík (STUDEŇÁCI PRO STUDÉNKU), starosta Studénky: “V tuhle chvíli je tedy požádáno o dotaci, běží výběrové řízení na zhotovitele.”
Pavla Honová, ředitelka Mateřské školy Studénka: “Už několik let evidujeme zájem maminek, které mají dvouleté děti, že by chtěly jít do práce, že je zaměstnavatel požaduje v té práci, a nemají děti kam dát. A znám spoustu rodičů, kteří dojíždí do dětských skupin do Bílovce, Nového Jičína nebo Ostravy, takže tato služba tady jednoznačně chybí.”
Plánovaná kapacita dětské skupiny je tedy 36 dětí ve dvou třídách. Dotace by měla vycházet na téměř 36 milionů korun.
Libor Slavík (STUDEŇÁCI PRO STUDÉNKU), starosta Studénky: “Věříme, že se nám to podaří celé realizovat za maximálně nějakých 45, 46 milionů korun, takže spoluúčast města by měla být celkově maximálně deset milionů korun.”
Rozhodnutí o přidělení dotace padne v září. Městu bude vyplacena po té, co celou částku profinancuje.
Libor Slavík (STUDEŇÁCI PRO STUDÉNKU), starosta Studénky: “Předpokládám, že bychom si na ty dotační prostředky vzali nějaký krátkodobý úvěr po dobu realizace tak, abychom mohli bez problémů zabezpečovat další finance v rámci města a zároveň i realizaci této dlouhodobé investice, která určitě prospěje dalšímu rozvoji města.”
Vladimír Sekanina (ANO), zastupitel Studénky: “Nakonec jsme hlasovali pro, protože dětská skupina je vedle projektů řešení úspor energií a také technických služeb jedním z hlavních investičních projektů tohoto volebního období. Bohužel, v letošním roce došlo ke změně dotačních podmínek a parametrů. Výše dotace je navýšena cca o 30 procent, což je dobrá informace. Bohužel u dotace, která měla být vyplacena dopředu, došlo ke změně a dotace bude proplacená až po ukončení projektu. Případně je teoretická možnost jejího čerpání po dílčích etapách. Tato skutečnost má dopadl na městský rozpočet a je možné, a s největší pravděpodobností nutné, řešit financovaný tohoto projektu úvěrem. Teoreticky se jedná o překlenutí jednoho roku, ale i tak to znamená, že rozpočet může být výrazně napjatý. Myslím, že mohu zodpovědně prohlásit, že bychom neradi odmítli dotaci z důvodu nereálného zajištění předfinancování a spolufinancování projektu.”
Libor Slavík (STUDEŇÁCI PRO STUDÉNKU), starosta Studénky: “Určitě to není v rámci hospodaření žádný rizikový zásah. Počítáme s tím, že naše spoluúčast bude deset milionů korun. Budeme jednat o tom, zda ji jsme schopni pokrýt z vlastních zdrojů a nebo s ohledem na to, že je to investice úplně do nové budovy, která vyroste místo stávající jídelny toho bývalého internátu, tak tím, že je to nová budova, tak ta samozřejmě, logicky z ekonomických důvodů, možná snese i to, že by se na ni vzal dlouhodobý úvěr. Takže tyto způsoby financování ještě budeme řešit. Ale určitě počítáme s tím, že pokud bychom šli do profinancování té dotace, kterou nám fond vyplatí ihned po realizaci akce, tak tam se to dá krásně řešit krátkodobým ročním úvěrem, který nám banky bez problémů poskytnou.”
Pokud vše půjde podle předpokladů, měla by dětská skupina začít ve Studénce fungovat od ledna roku 2026.