Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

​Ztracené věci hledejte na obecním úřadě

Pokud něco ztratíte, neklesejte na myslí. Šance je, že se věc objeví na obecním úřadě ve skladu nalezených věcí. Tedy pokud ji sem poctivý nálezce doručí.

Klíče, doklady, mobily, tablet nebo i jízdní kola – doručili poctiví nálezci na ludgeřovický obecní úřad, aby tady tyto věci čekaly, zda se o ně nepřihlásí jejich majitel. Podle novely občanského zákoníku z r. 2014 je tady musí skladovat tři roky.

"Obecní úřad zveřejňuje seznam nalezených věcí, většinou to vyhlašujeme i v rohlase, visí to na úřední desce," upřesňuje Lenka Jurečková z  OÚ Ludgeřovice.

Ne všechny nalezené věci ale musí putovat do obecního skladu.Pokud je to možné, měl by nálezce sám vyhledat majitele.

Nalezenou  věc by měli v prvém případě, pokud ta věc je taková, že z ní jde indentifikovat vlastníka, přímo sami vrátit člověku, který tu věc ztratil.

Pokud je možné u nalezené věci identifikovat vlastníka, měl by nálezce věc odevzdat přímo jemu," radí tajemník OÚ Ludgeřovice Jindřich Hudeček.

Možná, že překvapivou informací je, že nálezce si může dělat nárok na odměnu. A už se to na ludgeřovickém obecním úřadu i stalo:A to v případě, kdy jeden ze zdejších občanů našel finanční hotovost.

"Samozřejmě, je třeba prokázat totožnost. Sepisuje se o tom protokol. Nálezce má nárok na 10% nálezného z hodnoty nálezu,“ potvrzuje Jurečková.

Za zmínku také stojí fakt, že pokud se o věc během roku nikdo nepřihlásí, může nálezce požádat zcela legálně o její užívání. Pokud tomu tak je ještě další dva roky, může si věc ponechat. Předměty, které si nikdo nevyzvedne, obec po třech letech může ještě využít nebo je zlikviduje. 

Nahlásit chybu

Nejčtenější zprávy