Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

​Arboretum bude mít konečně nový skleník

  • Opava,

​Dlouhých 17 let čekalo Arboretum Nový Dvůr, které je součástí Slezského zemského muzea v Opavě,na příslib výstavby nového skleníku. Jeho realizace dříve ztroskotala na penězích, a tak se museli návštěvníci spokojit s expozicí, která byla provizorně vyčleněna v rámci pěstebního skleníku.Teď je připravený projekt a chystá se stavba.

Návštěvníci, kteří do novodvorského arboreta zavítají, si mohou kromě venkovní expozice prohlédnout také malou expozici subtropických a tropických rostlin, která se krčí na dvou stech metrech čtverečních. Přestěhovány sem byly ze starých skleníků, které dosloužily.

„V roce 2000 musely být strženy původní expoziční skleníky.Protože měly velmi špatnou kovovou konstrukci, která je tvořila." vzpomíná ředitelka Slezského zemského muzea Jana Horáková.

Zůstaly tam pouze skleníky pěstební, ze kterých se staly částečně i skleníky expoziční. Přitom nové skleníky tady měly vyrůst během 4 let. Čekání se ale prodloužilo. Teprve nyní se podařilo sehnat 118 milionů korun na výstavbu nového skleníku. Nejmodernějšího v republice.

„Bude tam vodopád, který vždycky zmiňuju, protože na to se velmi těšíme. Bude tam jezírko, budou tam terénní modelaci. Návštěvníci si budou moci prohlédnout také suchou expozici. raduje se Šárka Zemková, kurátorka skleníkových rostlin.

Tepelná čerpadla zajistí vytápění v rozmezí od 17 až do 37 stupňu Celsia. Na oknech bude instalováno automatické stínění. Nový skleník bude deset krát větší, než ten současný. Kmeny stromů se budou vypínat až do výšky 20 m. Přestože se stavět ještě nezačalo, zahradníci už nyní chystají dřeviny, které do skleníku vysadí.

"Samozřejmě, ty rostliny, co tady jsou, tak všechny namnožit nejdou. Něco jde řízkama, něco semínkama. Ta rostlinka za ty dva roky asi neuroste do té výšky. “  obává se zhradnice Iveta Fridrichová.

Proto se chystá arboretum spolupracovat na výměně rostlin s dalšími botanickými zahradami, aby vše bylo připraveno co nejdřív. Stavba nového skleníku by měla začít v příštím roce. Hotovo bude za dva roky. Další čas bude ještě potřebný na přestěhování veškeré vegetace a osázení nového prostoru také novými rostlinami.

Nahlásit chybu

Nejčtenější zprávy