Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

​Bývalý divadelní klub se dočká rekonstrukce

  • Opava,

Pamětníci slavného Divadelního klubu Slezského divadla teď určitě zajásají: připravuje se totiž rekonstrukce tohoto prostoru. Poslední představení se zde odehrálo před 15 lety. Od té doby je klub zavřený kvůli špatnému stavu.Vedení divadla zde plánuje vybudovat alternativní scénu.

V tomto domě na Rybím trhu se scházeli po mnoho let pravidelně milovníci divadla před premiérami, pořádaly se zde komponované večery nebo besedy. Diváci se tady mohli také po představení také setkat s herci. Klub vznikl v r. 1981. Tenkrát jej vybudovali jej sami zaměstnanci Slezského divadla.

„Pomáhali  herci, členové orchestru,  baletu, sólisté…prostě všichni, kdo chtěli. To nebylo na befel, na rozkaz ale i tak pomáhalo hodně lidí." vzpomíná Karel Smolka, který byl členem  operního souboru Slezského divadla v letech 1968 – 2001.

Divadelníci stísněný prostor klubu milovali. K publiku to tady totiž měli mnohem blíž a mohli lépe zkoušet jeho reakce. Během více než dvaceti let zde odehráli šest stovek představení.

„Člověk se musí rychle orientovat, musí rychle reagovat, nesmí se bát těch lidí, musí je zaujmout.“  popisuje pěvec Evžen Trupar.

V 90. letech se klub stal další scénou Sleského divadla a měl dokonce své předplatné.

„Od sezóny 1990-1 až do roku 1993 se hrálo i v divadelním klubu a bylo nazvána Malá scéna.“ shrnuje  historička Sylva Pracná.

Zašlou slávu má vrátit Divadelnímu klubu nový projekt. Vedení Slezského divadla usiluje o státní dotaci na obnovu tohoto prostoru. Časem by se měla opravit také celá budova na Rybím trhu – praskající stěny, shnilý krov i padající omítka.

„Ta budova jako celek, to je běh na delší trať a je za ta léta poněkud zanedbaná. Ale ten klub je možno obnovit poměrně rychle.“ plánuje ředitel Slezského divadla Ilja Racek.

Mohlo by to být ještě během této divadelní sezony. Další opravy prostor, kde se nachází rekvizitárna, archiv nebo krejčovské dílny, kde vznikají kostýmy, jsou součástí projektu, který řeší využití vnitrobloku za nákupním centrem Slezanka. 

Nahlásit chybu