Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Vykrádání popelnic připravuje obce o peníze

  • Opava,

Zatímco směsný odpad rozpočty obcí zatěžuje, ten tříděný jim přináší do městské kasy peníze. Pokud ovšem popeláře někdo nepředběhne a roztříděné suroviny neodveze. Z kontejnerů se ztrácí především papír, jehož výkupní cena je poměrně vysoká. Obce tak přicházejí i o statisíce korun.

Mezi jednou korunou až třemi se pohybuje cena za kilogram vytříděného papíru. To je lákavé pro ty, kteří si potřebují nějak přivydělat. Praxe je jednoduchá: obejít pár kontejnerů a vybrat z nich co nejvíce starých novin, kartonů, popsaných papírů nebo časopisů. A následně vytříděný odpad následně ve sběrně zpeněžit. Popeláři pak jezdí vysypávat nádoby zbytečně.

„Stává se nám, že kontejnery jsou poloprázdné.“ potvrdil nám Lukáš Kulka, který jezdí z popelářským vozem v Opavě.

S rostoucí výkupní cenou se snižuje množství vytříděného papíru. Modré kontejnery jsou lákavé nejen pro jednotlivce, ale dokonce i pro organizované gangy. 

„My to vidíme na počtu, resp.úbytku tohoto odpadu, kdy za rok to dělá téměř 600t.”

Odhadem je to asi 1 mil korun ročně.“stěžuje si Martin Girášek, náměstek ředitele Technických služeb Opava, které svoz odpadu zajišťují.

Přitom tím, že nenechavci papír z popelnic vytáhnou, dopouštějí se přinejmenším přestupku. Papír odložený v popelnici, se totiž stává majetkem města. Pokud si jej odtud někdo odnese, je to vlastně krádež.

V Opavě se na zloděje papíru zaměřili městští strážníci.V rámci svých pochůzek si všímají také kontejnerových stání. Někdy je na osoby vybírající papír z popelnic upozorní sami občané. Mnohé zastane také monitorovací systém.

„Máme k dispozici mobilní kamery i fotopasti, které využíváme podle aktuálních potřeb.“ sdělila Petra Stonišová, mluvčí Městské policie Opava.

Pokud zloděje při vybírání kontejnerů policie přistihne, nemusí se jednat jen o přestupek, za který hrozí finanční postih. V případě, že byl již dříve pachatel v minulosti za nějaký majetkový delikt trestaný, jedná se bez ohledu na hodnotu kradených věcí o trestný čin. A může mu hrozit i vězení.

18s

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy