Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Poklady ve Slezském zemském muzeu

  • Opava,

Doslova a do písmene poklad můžete na vlastní oči vidět v opavském Slezském zemském muzeu. Tedy ne jeden… Zdejší archeologové vybrali ze svých sbírek hned několik nálezů peněz, šperků i dalších cenností, které si jejich majitelé uschovali na horší časy.

Především stavební práce jsou pro archeology a jejich práci zásadní: v rámci průzkumu zde totiž mohou objevit zajímavé předměty, které přinášejí informace o životě ve středověku nebo i pravěku. Není vůbec výjimkou, že narazí na uschované cennosti. Takové objevy teď vystavují ve Slezském zemském muzeu.

„To, co tady máme vystavené je v rámci těch pokladů, odborně depotů to nejlepší a pro veřejnosti i nejatraktivnější.“ říká archeolog Slezského zemského muzea Jiří Juchelka.

Na první pohled se mnohdy může zdát, že jde o kus bezcenného drátu nebo jakési úlomky. Stejně, jako si to myslel hledač pokladů ze Starého Jičína, který archeology předběhl. Přitom objevil ozdoby na krk a zlomek spony z mladší doby kamenné.

„Ty předměty byly v sekundárním uložení. Tzn. že je někdo vytáhl a asi nepředpokládal že mají nějakou cenu, tak je rozptýlil nebo prostě rozházel.“ dodal Juchelka.

Stejně jako v pohádkách, bývá poklad často uložen v hrnci. Tady vidíte zlomek nálezu z Klokočova. Z hliněné nádoby archeologové vysypali celkem 2 221 stříbrných grošů. Suma by stačila na 18 koní, 75 sudů piva nebo 45 párů bot.

Kromě peněz a šperků si lidé schovávali na horší časy i koňský postroj. Jeho část našli archeologové nedaleko opavského Stříbrného jezera. Nejen nad takovýmito nálezy plesá srdce archeologa. Raduje se ale také nad pro laiky nevýznamnými úlomky.

Právě při rekonstrukci této budovy měli archeologové doslova žně. Našli zde tisíce nálezů, které nám doplní mozaiku o tom, jak lidé před mnoha tisíciletími žili. Nejzajímavější z nich archeologové vystaví přímo v Müllerově domě v příštím roce.

Nahlásit chybu


K tématu