Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Ze starého paneláku v Opavě má být komfortní dům

  • Opava,

Panelový dům na Horním náměstí v Opavě by mohl zásadně změnit svou tvář. Město, které je jeho vlastníkem, chystá velkou rekonstrukci tohoto objektu.Obyvatelé by ji uvítali, jen kdyby se kvůli ní nemuseli z bytů vystěhovat.

​Tento panelák byl na Horním náměstí v Opavě postavený v 60. letech. Šedivá fasáda napovídá že dům už leccos pamatuje. To by se ale mohlo změnit. Opavský magistrát si už v r. 2008 nechal vypracovat studii na revitalizaci fasády.

Zuzana Stanjujrová Mateiciucová, autorka studie

"Vycházíme z původního návrhu. Pracujeme s historickou uliční čárou, na jejíž úroveň objekt dostavujeme."

Změnu by uvítali také obyvatelé 52 bytů, kteří zde žijí. Zatímco na netěsnící okna už upozorňují několik let, do oprav interiérů bytů se raději pustili sami.

"Museli jsme tady udělat nové omítky, podlahy, vyměnit dveře." vyjmenovává jedna z obyvatelů domu Jana Vavrečková.

Magistrát ale nyní přišel s variantou, že se rekonstrukce nebude týkat jen fasády, ale také vnitřních dispozic: z původních dvoupokojových bytů by měly vzniknout čtyřpokojové. Kvůli stavebním pracím by se ale nájemníci museli vystěhovat.

„Nájemníkům budeme nabízet byty v centru města, aby mohli po dobu rekonstrukce v těchto bytech bydlet a nebo by tam mohli zůstali natrvalo. To záleží na vzájemné dohodě.“ vysvětluje primátor Opavy Radim Křupala (ČSSD).

Obyvatelům domu se to ale nelíbí už začali sepisovat petici. Mnozí totiž do svých bytů investovali nemalé peníze.

"Co na to říkáme? Hrozně se mi to nelíbí. Když tady člověk bydlí od 1969 roku tak tady zvykl." zlobí se Nataša Zemanová a důchodkyně Miroslava Žaloudková se připojuje: „Abychom znovu všechno zařizovali...a to už nemáme ani síly, ani finance.“

Nyní se připravuje studie proveditelnosti, která ukáže, zda se 60 – 80 milionová investice vyplatí. O realizaci projektu pak budou rozhodovat zastupitelé.

Nahlásit chybu


K tématu
CENTR GROUP-ELMONT s.r.o. - Dolní Benešov
Dolní Benešov
od 17 900 Kč/měsíc

Detail

Česká distribuční k.s.- pracoviště Hlučín
Hlučín
od 4 325 do 8 650 Kč/měsíc

Detail

Kohimex, spol. s r.o. - pracoviště Píšť
Píšť
od 30 000 do 40 000 Kč/měsíc

Detail